دیپلماسی رکسانا

1- مشاوران محمود احمدی نژاد، دیروز توصیه موثری به وی کردند. نتیجه توصیه آنها، نامه ای بود که رئیس دفترش برای دادستان تهران نوشت. واکنش سریع سخنگوی کاخ سفید و همچنین هیلاری کلینتون نسبت به حکم 8 سال زندان رکسانا صابری، سبب شد رئیس دولت نهم دستور نگارش این نامه را بدهد. روزنامه اعتماد ملی در گزارشی با تیتر "دیپلماسی رکسانا"، چنین تحلیل کرد که احمدی نژاد با صدور این بیانیه سعی کرده، فشارهای احتمالی سران دیگر کشورها در اجلاس دوربان 2 را کاهش دهد و خود را در این گردهمایی حساس جهانی به عنوان یک دادخواه نشان دهد. البته این نامه و در پی آن تیترهای روزنامه ها، تاحدودی برای رئیس دولت نهم جنبه تبلیغات انتخاباتی هم داشت. بالاخره انتخابات نزدیک است و ...
2- علی دایی وقتی سرمربی تیم ملی شد، به صورت علنی اعلام کرد که قصد دارد در رفتارهایش تجدید نظر کند. اما محمد مایلی کهن اصلا چنین تصمیمی ندارد. او که از زمان انتصاب مشکوکش به عنوان سرمربی تیم ملی، هنوز روی نیمکت این تیم ننشسته، دعواهایش را با اهالی جامعه فوتبال آغاز کرده است. پس از حضور پرحاشیه مایلی کهن در 90، حال نوبت به امیر قلعه نویی رسیده تا مورد لطف آقای سرمربی تیم ملی قرار بگیرد. "شکایت بازی" ها و "بیانیه سازی" های یکی، دو روز گذشته، سوژه اصلی مطبوعات ورزشی و صفحات ورزشی روزنامه ها بود. روزنامه اعتماد واکنش مایلی کهن به قلعه نویی را با عبارت "بیانیه باورنکردنی" منعکس کرد و در صفحه اول خود نوشت: سرمربی تیم ملی با ادبیاتی توهین آمیز سرمربی استقلال را خطاب قرار داد.
همه چیز نشان از این دارد که حاجی مایلی، شمشیر را از رو بسته است.
3- حاشیه ها و تبعات "خوش و بش حیرت انگیز اوباما و چاوز" دیروز محور اصلی صفحات بین الملل روزنامه ها بود. تصاویر و تیترهای روزنامه های دیروز ایران نشان می داد که دوست صمیمی محمود احمدی نژاد، سعی دارد زاویه اش را با آمریکا و رئیس جمهور جدیدش کمتر کند. روزنامه اسرار با تیتر "چاوز، سفیر ونزوئلا را به آمریکا باز می گرداند" همچون سایر روزنامه ها به تحلیل روابط دیپلماتیک ونزوئلا با آمریکای پس از بوش، پرداخت. آفتاب یزد نیز عکس بزرگ صفحه اول خود را به دیدار سرپایی چاوز و کلینتون اختصاص داد. کاش محتوای اولین مکالمه احمدی نژاد و چاوز، پس از نشست سران کشورهای آمریکایی منتشر شود!
4- فضای سرد انتخابات ریاست جمهوری، روزنامه ها را نیز تحت تاثیر گذاشته است. دیروز سهم میرحسین موسوی در مطبوعات بیشتر از سایر رقبا بود. کارون و حیات نو، تیتر و عکس اول خود را به میرحسین و انتقادش از صدا و سیما اختصاص دادند. مردمسالاری، اسرار و صدای عدالت نیز تصاویر و بخشهای دیگری از سخنان "آخرین نخست وزیر" را تیتر و عکس اول خود کردند. در مقابل روزنامه اندیشه نو، با تیتر "حتی یک نفر نباید بگوید رای من تاثیری ندارد"، عکس نیمرخ مهدی کروبی را در صفحه اول چاپ کرد. در این میان روزنامه وطن امروز که مهمترین ماموریت رسانه ای خود را تخریب روابط درون گروهی اصلاح طلبان تعریف کرده، به نقل از مجید انصاری در صفحه اول خود تیتر زد: امکان ندارد از کروبی حمایت کنیم.

/ 2 نظر / 4 بازدید
هیچکس

دلم براتون خیلی تنگ شده. کاش من هم بودم. وبلاگتون رو همیشه میخونم. خوشحالم که بروز هستین. خیلی وقتها به یادتون/ و یا نه به یادمون/ می افتم موفق باشین

solmaz

من که خوشبین نیستم به این جناب موسوی، در کل