روزنامه واقعي در شيراز

ديروز يك چيزي به من ثابت شد؛ اينكه در شيراز مي‌شود يك روزنامه پرمحتواي 32 صفحه منتشر كرد تا هم مردم از خواندن اين روزنامه‌هاي محلي دولتمدار و كليشه‌اي خلاص شوند و هم يك برگ زرين بر كارنامه فرهنگ رسانه‌اي اين شهر گذاشته شود.

بنا به دلايلي كه بر همه مردم با فرهنگ شيراز مبرهن است و به لطف دوستان براي وي‍ژه‌نامه نوروزي تا پريشب هيچ مطلب به درد بخوري به دستمان  نرسيد. نتيجه آن همه برنامه‌ريزي و جلسه 4 برگ كاغذ مچاله شده بود كه محتواي خاصي هم نداشت. مجبور شديم من و اميد بشينيم و تا ساعت 2 صبح مطالب را براي صبح جمعه (ديروز) آماده كنيم. صبح هم از ساعت 9 كار را شروع كرديم و تا ساعت 1 نيمه‌شب يك روزنامه 32 صفحه كه پر بود از مطلب آماده كرديم. در اين بين 3 دختر خيلي به ما كمك كردند؛ 3 صفحه‌آراي روزنامه كه از صبح پاي كار بودند تا نيمه شب.

تجربه خوبي بود. هرچند به همه فشار آمد اما نشان داد كه اگر نيروي انساني و تجهيزات را خوب مديريت كنيم، مي‌شود يك روزنامه واقعي در بياوريم؛ روزنامه‌اي با تعداد صفحات زياد و پرمحتوا. كار كه تمام شد به بچه‌ها گفتم: وسوسه شدم از بعد از تعطيلات روزنامه را 32 صفحه كه نه اما 28 صفحه‌اي منتشر كنيم.

آخر شب كه آمدم خانه براي اميد و محمد اس.ام.اس. زدم كه؛ مثل يك كمك خلبان پس از يك پرواز طولاني به خلبان خسته نباشيد مي‌گم. واقعا پرواز سخت اما شيريني بود.

حيف است برخي تيترهاي مطالب ويژه‌نامه را اينجا نياورم:

- خوب، بد، زشت (واكنشها به سفرهاي استاني آقاي رئيس جمهور در سال 85)

- سيدِ مسافر (احوالات و بيانات خاتمي در سال 85)

- حامي منتقد (مروري بر اظهارات آيت الله حايري شيرازي در سال گذشته)

- چپ‌ترين راست (كرده‌هاي عماد افروغ در مجلس هفتم)

- عبور از تنگنا (حوادث دانشگاه در سال 85)

- اصلاحات به اتاق شيراز رسيد (مروري بر انتخابات اتاق بازرگاني شيراز)

- دو روي سكه (جايگزيني يورو به جاي دلار در مبادلات ارزي)

- تلاشهاي ناكام (اقتصاد ايران در سال 85)

- جشنواره تخلفات تابستاني (مروري بر پرونده تخلفات رئيس سازمان ميراث فرهنگي فارس)

- شرق زير سايه غرب (تحولات آسيا و اقيانوسيه در سال گذشته)

- نافرماني مدني در لبنان (آنچه در سال گذشته بر لبنان گذشت)

- و ....

 

البته از ديروز يك درد به دلم ماند. به جاي بازگو كردن آن، از همه دوستاني كه در تهيه ويژه‌نامه (عليرغم مسئوليتشان) به ما هيچ كمكي نكردند تشكر مي‌كنم.

/ 2 نظر / 3 بازدید
بهار

سلام وبلاگ جالبی دارين خسته نباشيد راستی سال نو پيشاپيش تبريک ميگم اميدوارم سال خوب وخوشی آغاز کنيد موفق باشید [گل

خبرنگار اصفهانی

سلام همکار! اين ويژه نامه ها واقعاْ خيلی دردسر دارند...دبير سرويس ما تعريف می کرد که آن قدر هول اين ويژه نامه را داشته که مدام خوابش را می ديديه و يه دفعه هم نصف شب از خواب پريده و يه ايده به ذهنش رسيده! ولی ويژه نامه ی ما که خوب شد...می توانيد مقاله ی ويژه نامه ای من را از اين جا بخوانيد: http://esfjournalist.blogfa.com/post-37.aspx