پایان عصر دیوانه‌ها

نقدی از درون به مطبوعات فارس
تقدیم به همه مدیران مسئول و سردبیران روزنامه‌های فارس

یادداشت زیر را برای یکصدمین شماره روزنامه تحلیل روز، نوشتم. بعد از چاپ این یادداشت، شنیدم برخی از اهالی مطبوعات فارس ناراحت شده و برخی دیگر هم به وجد آمده‌اند. نیت من از نوشتن این یادداشت ناراحت کردن کسی نبود. تنها می‌خواستم تصویری را که در ذهن و در صندوقچه خاطراتم از روزنامه‌نگاری امروز فارس دارم، به رشته تحریر در بیاورم.
امروز که در آستانه یک سالگی روزنامه تحلیل روز هستیم، شایسته دیدم این یادداشت را روی وبلاگم بگذارم چراکه به نظر من اوضاع روزنامه نگاری فارس در فاصله این چند ماه، در خوشبینانه‌ترین حالت درجا زده است:

شیراز شش روزنامه دارد و این تعداد روزنامه در نگاه بیرونی و از دید کمی می‌تواند برای شیراز و فارس نشان توسعه‌یافتگی و رونق فرهنگی باشد. اما همه ما و همه شما که روزنامه‌خوان هستید و همه آنها که روزنامه‌خوان نیستند، می‌دانند که شش روزنامه شیراز چنگی به دل نمی‌زنند و اسباب توسعه و رونق فرهنگی نیستند. تاکنون بارها و در برهه‌ها و مناسبت‌های مختلف زمانی روزنامه‌نگاری شیراز و فارس به نقد کشیده شده اما داستان همچنان همان داستان قدیمی است؛ مطبوعات فارس همچنان سرد، خاکستری، کلیشه‌ای، بی‌توجه به نیازهای مخاطب منتشر می‌شود.
در کنار نقدهایی که تاکنون به روزنامه‌نگاری فارس شده، لازم است نیم‌نگاهی نیز به درون شود و نقش مدیران مسئول و سردبیران مطبوعات محلی فارس نیز مورد بررسی قرار گیرد.

مدیران مسئول؛ توجه به کارکرد اقتصادی
متاسفانه مدیران مسئول مطبوعات محلی فارس، توجه بیشتری به کارکرد اقتصادی و اعتباری روزنامه‌هایشان دارند و قبل از اینکه کارکرد اجتماعی و فرهنگی روزنامه را مد نظر قرار دهند، به افق‌ها و چشم‌اندازهای مالی و دستاوردهای اقتصادی توجه می‌کنند. به بیان دیگر روزنامه‌های فارس قبل از اینکه نهادهای تاثیرگذار و اصلاح‌گر اجتماعی و فرهنگی باشند، بنگاه‌های اقتصادی هستند که منافعی کلان برای افراد محدودی دارند.
در چنین شرایطی روابط درون سازمان روزنامه، به روابط سطح پایین بازار کار شباهت پیدا می‌کند؛ مدیر و سرمایه‌گذار به دنبال ارزان‌ترین نیروی کار می‌گردد و تلاش می‌کند قیمت اولیه کالای تولید شده در پایین‌ترین حد ممکن نگه داشته شود. نتیجه چنین سیاستی افت شدید کیفیت محتوای روزنامه است چراکه مانند سایر محصولات تولیدی اگر مواد اولیه غیرمرغوب و بی‌کیفیت باشد، محصول نهایی هم فاقد کیفیت مطلوب خواهد بود.
مدیران مطبوعات فارس در راستای سیاست کاهش هزینه‌های تولید، از نیروی کار غیرمتخصص و آموزش ندیده استفاده می‌کنند. نگاهی به مدارک تحصیلی و سطح تحصیلات اهالی مطبوعات فارس نشان می‌دهد که بیشتر افرادی که عنوان روزنامه‌نگار را در این استان یدک می‌کشند، ارتباط تحصیلی حداقلی با این حوزه دارند. دلیل اصلی چنین ارتباط نامانوسی این است که مدیران مطبوعات فارس حاضر به سرمایه‌گذاری بر روی نیروهای متخصص نیستند و ترجیح می‌دهند نیروهای جویای کار را با حداقل دستمزد به کار بگیرند.
درک این رویکرد تاسف‌برانگیز در مطبوعات فارس، زمانی راحت‌تر می‌شود که میزان حق‌التحریر یک نویسنده را در مطبوعات محلی و مطبوعات سراسری با هم مقایسه کنیم. یک روزنامه‌نگار شیرازی اگر یک گزارش 2000 کلمه‌ای خود را در اختیار یک روزنامه سراسری قرار دهد، در بدترین حالت دستمزدی پنج برابر آنچه در شیراز دریافت می‌کرد، به دست می‌آورد. در چنین شرایطی به نظر شما کدام روزنامه‌نگار حرفه‌ای حاضر است بازار کار تهران را رها کند و در شیراز تن به کار دهد. فراموش نکنیم که در اثر سختی شرایط اجتماعی و اقتصادی مدتهاست که عصر انسانهای دیوانه و عاشق تمام شده است.
به همین خاطر است که تعداد روزنامه‌نگاران خلاق و حرفه‌ای فارس از تعداد انگشتان یک دست هم کمتر می‌باشد. در نبود چنین افرادی روزنامه‌ها به شدت به اینترنت نیازمند می‌شوند و مطالب خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری را بدون حداقل نوآوری و تغییری در صفحات روزنامه قرار می‌دهند (بچه‌های روزنامه‌نگار به این شیوه تولید روزنامه، "کپی – پیست" می‌گویند. یعنی مطالب را از صفحه اینترنت با کلیدهای "کنترل" و "سی" کپی کردن و در صفحه روزنامه با کلیدهای "کنترل" و "وی" گذاشتن).

سردبیران؛ ناآشناترین افراد
اولین روزهای کاری یکی از سردبیران روزنامه‌های فارس، همزمان شده بود با یک مسابقه ملی بسیار حساس فوتبال. از بخت بد آقای سردبیر تازه‌وارد، این مسابقه در آخرین ساعات کاری روزنامه برگزار می‌شد. در چنین شرایطی معمولا روزنامه‌ها یکی از صفحات خود را دیرتر به چاپخانه می‌فرستند تا بتوانند نتیجه مسابقه را در شماره صبح روز بعد داشتند باشند و نیاز اطلاعاتی مخاطبانشان را تامین کنند.
سردبیر محترم که از این قواعد ابتدایی روزنامه‌سازی بی‌اطلاع بود، وقتی دید اعضای سرویس ورزشی به جای بستن صفحه‌شان، پای تلویزیون نشسته‌اند و فوتبال نگاه می‌کنند، محترمانه پرسید: ببخشید، صفحه ورزشی را بسته‌اید؟
چند نفری که پای تلویزیون بودند، برگشتند و با تعجب به سردبیر نگاه کردند و گفتند: آقای […] امشب فوتبال دارد.
سردبیر تازه‌کار که عصبانی شده بود، سعی کرد خشم خود را مخفی کند. گفت: لطفا زودتر صفحه را ببندید و بعد فوتبال تماشا کنید. ضمنا اگر زودتر کارتان را تمام کرده بودید می‌توانستید این بازی را در خانه با خیال راحت تماشا کنید.
همه مانده بودند که بخندند یا احترام موی سفید آقای سردبیر را نگه دارند. یکی، دو نفر که نتوانستند جلوی خودشان را بگیرند و در حالی که قهقهه‌ها را در سینه مخفی کرده بودند، از اتاق خارج شدند. آنهایی هم که مانده بودند، نمی‌دانستند حالا چگونه باید به آقای سردبیر بفهمانند که این روال روزنامه است. در نهایت یک نفر گفت: آقای […] ما باید صفحه را نگه داریم تا بازی تمام شود. بعد از بازی، گزارش کوتاهی می‌نویسیم و صفحه را برای چاپ می‌فرستیم.
وقتی حرف آن عضو سرویس ورزشی تمام شد، آقای سردبیر از کوره در رفت. شروع کرد به داد و بیداد کردن که "شما به چه حقی روزنامه را برای یک مسابقه فوتبال نگه می‌دارید. مگر نتیجه یک بازی فوتبال برای مردم چقدر اهمیت دارد؟"
آن شب آقای سردبیر جوش آورد و با ناراحتی روزنامه را ترک کرد. بچه‌های سرویس ورزشی هم ماندند تا مسابقه تمام شود و خبر بازی را برای روز بعد کار کنند.
نتیجه‌گیری اخلاقی از این داستان کوتاه، زیاد سخت نیست. مدیران مسئول مطبوعات محلی در راستای همان سیاستهای کاهش هزینه‌های تولید، معمولا به جای استفاده از نیروهای حرفه‌ای و تحصیل‌کرده در امر روزنامه‌نگاری، سکان تحریریه را به دست مهره‌های سوخته و "از تاریخ مصرف افتاده" می‌دهند. مروری بر کارنامه سردبیران مطبوعات محلی فارس نشان می‌دهد که بسیاری از آنها بدون داشتن حداقل سابقه کار مطبوعاتی وارد این عرصه شده‌اند. تاسف‌بار اینجاست که بسیاری از افرادی که سابقه سردبیری روزنامه‌های فارس را در کارنامه خود دارند، حتی بعد از مدتها کار در روزنامه توانایی تنظیم یک خبر کامل و یا انجام یک مصاحبه مطبوعاتی و یا تهیه یک گزارش تحلیلی را به دست نیاوردند.
روال انتخاب سردبیر در روزنامه‌ها و رسانه‌های موفق و معتبر ایران و جهان به  این صورت است که سردبیران پس از سالها تجربه خبرنگاری و مصاحبه‌گری و دبیر سرویسی و عضویت در تحریریه و بعد از آن عضویت در شورای سردبیری، دبیری تحریریه و معاونت سردبیر و تجربه کردن همه چم و خم روزنامه و روزنامه‌نگاری در نهایت به جایگاه سردبیری نائل می‌آیند. حال آنکه در شیراز روال کاملا برعکس است و افرادی که حتی یک روز کار در روزنامه را هم تجربه نکرده‌اند، یک شبه پشت میز سردبیری می‌نشینند و اعضای تحریریه را که قطعا تجربه و تخصص بیشتری دارند، مدیریت می‌کنند. حاصل این فرایند وارونه را می‌توانید هر روز صبح در کیوسکهای مطبوعاتی سطح شهر ببینید. این شیوه انتخاب سردبیر در کنار توجه بیشتر مدیران روزنامه‌های محلی فارس، به کارکرد اقتصادی روزنامه باعث می‌شود شهروندان روزنامه‌خوان شیرازی هر روز صبح "بولتن خبری ارگانهای دولتی" را به جای روزنامه محلی خریداری کنند.
یکی از ابتدایی‌ترین وظایف سردبیران حرفه‌ای مطبوعات، این است که فاصله میان روزنامه و بولتن اداری را حفظ کنند. آنها به مخاطب و نیازهایش احترام می‌گذارند و برای به دست آوردن دل مدیران دولتی، دست به بولتن‌سازی‌ نمی‌زنند. متاسفانه این آفتی است که سالهاست روزنامه‌نگاری فارس و شیراز را تهدید می‌کند اما هیچ عزمی برای مقابله با آن وجود ندارد.
سردبیر روزنامه مثل سرچشمه رودخانه است، اگر سرچشمه گل‌آلود باشد آب تمام رودخانه هم آلوده خواهد بود؛ و برعکس. زمانی که سردبیران مطبوعات ما افرادی غیرمطبوعاتی و سنجاق‌شده به جامعه رسانه‌ای باشند، نمی‌توان از دبیر سرویس‌ها و خبرنگاران و مقاله‌نویسان توقع زیادی داشت. چراکه سردبیر غیرحرفه‌ای روح سرد و بی‌خاصیت خود را در تمام روزنامه می‌گستراند.

و نهایت اینکه...
روزنامه‌نگاری فارس هرچند امروز از نظر کمّی، غنی به نظر می‌رسد اما از بعد کیفیت دارای ایرادهای بسیار زیاد و فاحش است. برای گذر از این مرحله، لازم است که مدیران مسئول مطبوعات محلی در نوع نگاه خود به روزنامه و روزنامه‌نگاری تغییر اساسی ایجاد کنند و با جسارت به سمت روزنامه‌نگاری مدرن پیش روند. به جرات می‌توان ادعا کرد، رشد روزنامه‌نگاری فارس منتظر تحرک بیشتر مدیران مسئول است و هیچ نهاد و ارگانی به اندازه خود مدیران مسئول نمی‌تواند زمینه را برای رشد مطبوعات محلی فراهم کند.

/ 1 نظر / 2 بازدید
آذر

توی اين شهر تا يکی انتقاد می کنه همه زود بر می آشوبند و داد و هوار راه می اندازند و سعی می کنند او را خراب کنند و تا وقتی هم که فرهنگ نقد پذيری در مديران روزنامه ها وجود نداشته باشه اميدی به اصلاح اونها نيست. يک نکته خيلی مهم هم اينه که روزنامه نگاری فعلی شيراز ظرفيت نوآوری و خلاقيت و رويکرد مدرن در روزنامه نگاری را نداره چون با منافع مديرانش در تضاده. همين روزنامه تحليل روز که اينقدر به خاطر نوآوريهای بچه ها دانشجو مورد استقبال شهر قرار گرفته بود نتونست اين شيوه جديد را تحمل کنه و اونطور که شنيده ها می گه مديرش روزنامه نيم نگاه را به عنوان الگو قرار داده. تا وقتی چنين نوع نگاهی وجود داره اميدی نيست. خدا همه ما را به راه راست هدايت کند تا هم ناقدان منصفی باشيم و هم نقد پذيران منطقی ..