دموکراسی پادشاهی

اعتصاب غذای آقای رئیس جمهور نتیجه داد و او هم توانست راه را برای بر سریر قدرت ماندن باز کند. اووه مورالس، رئیس جمهور سوسیالیست بولیوی، از 7 روز پیش آخرین پرده نمایش اش را برای اعمال تغییرات در قانون اساسی این کشور آغاز کرد تا بتواند دوران ریاست جمهوری خود را طولانی تر کند. مورالس، چندمین رئیس جمهوری است که طی سالهای اخیر برای ماندن در قدرت به تلاشهای بی پرده و بی پروا برای تغییر قانون اساسی کشور خود دست می زند. موارالس با دست گذاشتن بر تعداد کرسی های اقلیت بومی بولیوی در کنگره، تلاش کرد تا از یک سو سهم هوادارانش را در مجلس بیشتر کند و از سوی دیگر دوره ریاست جمهوری خود را افزایش دهد.
پیش از مورالس، رفیق همپیاله اش، هوگو چاوز نیز با ایجاد تغییر در قانون اساسی ونزوئلا، محدودیت دوران ریاست جمهوری در قانون اساسی این کشور را لغو کرد تا بتواند برای سومین دوره پیاپی در میرافلورس، کاخ ریاست جمهوری ونزویلا حیات سیاسی خود را ادامه دهد. چاوز که یک بار در سال ٢٠٠٧ در رسیدن به این هدف شکست خورده بود و با نظر مخالف مردمش مواجه شد، 15 ماه بعد دوباره اقدام به برگزاری رفراندوم کرد تا سرسختی خود را در تغییر نظام سیاسی کشورش نشان دهد. البته قبل از چاوز و مورالس، این رافائل کوره آ، رئیس جمهور اکوادور بود که در سپتامبر (مهر) سال گذشته، محدودیت دوران ریاست جمهوری را از قانون اساسی اکوادور حذف کرد. اکنون و پس از این سه تجربه موفق، دانیل اورتگا و ساندینیست های حاکم در نیکاراگوئه بیش از پیش در تلاش هستند تا چنین موقعیت طلایی ای را برای رهبر انقلاب خود فراهم کنند.
این تلاشها محدود به آمریکای لاتین نیست. هفته گذشته عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر در یک انتخابات نمایشی برای سومین بار زمام امور این کشور آفریقایی را در دست گرفت. او قبل از پایان دومین دوره ریاست جمهوری اش با تغییر در قانون اساسی، امکان ریاست جمهوری مادام العمر خود را فراهم آورد. در همسایگی خودمان نیز الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان فعالانه در تلاش است تا بتواند حاکمیت موروثی خود را به نام دموکراسی قانونی کند. با کنار هم قرار دادن این نمونه ها، می توان دریافت که نمونه جدیدی از دموکراسی در حال متولد شدن است؛ دموکراسی پادشاهی.
در اکثر این کشورها، روسای جمهور با شعارهای آزادی و توسعه دموکراسی و البته با استفاده از ابزارهای دموکراسی روی کار آمده اند و پس از رسیدن به قدرت، خواسته یا ناخواسته ریشه های آزادی و دموکراسی را هدف قرار داده اند. جهان پس از تجربه نظامهای کمونیستی، اکنون در آستانه فصلی قرار دارد که در آن پادشاهان، لقب رئیس جمهور بر خود گذاشته اند و مانع چرخش نخبگان می شوند. چنانچه اخبار و گزارشها نشان می دهد، کشورهای کمتر توسعه یافته، یکی، یکی در حال چرخش به سمت این الگوی سیاسی هستند.
چیزی که از اکنون قابل پیش بینی است، تلاشهای جامعه جهانی برای مقابله با بحرانهای دهه های آتی این کشورهاست. خیلی دور نخواهد بود، زمانی که مخالفان روسای جمهور کشورهایی همچون بولیوی، اکوادور، ونزوئلا، الجزایر، آذربایجان و حتی روسیه برای رسیدن دوباره به دموکراسی واقعی، دور هم جمع شوند و جنبشهای اجتماعی و سیاسی جدیدی را پدید آورند.
چیزی که از امروز روشن است، هزینه هایی ست که این کشورها و در مقیاسی کلان تر، جامعه جهانی در آینده باید بپردازد.

/ 1 نظر / 2 بازدید
آذر

چه تحلیل جالبی!!! البته یادت رفت در مورد نوع دموکراسی که در ایران هست هم حرف بزنی. حالا باز اونها به تعداد هستند و شاید به عنوان یک پدیده بشه بهش نگاه کرد اما مال ایران قربونش برم کاملا منحصر به فرده