اسلام ما

 

رند یعنی چی؟
این سئوال هنوز هم در ذهن من مانده است. واقعا حافظ چه زیبا کلمه ها را برمی گزیده و از آنها استفاده می کرده است!

***

"کتاب قانون"، آینه ای است که ما را در بطن جامعه اسلامی مان به تصویر می کشد؛ ماهایی که ادعای مسلمانیمان گوش فلک را کر کرده است. "کتاب قانون" نه تنها اسلامیت ما، بلکه ایرانیت ما را نیز زیر ذره بین می گذارد و نشان می دهد که چگونه ما در پوسته این دو فرهنگ بزرگ زندگی می کنیم و از محتوا و درونش غافلیم. آنچه در "کتاب قانون" می بینیم اسلام انسانهایی است که دروغ می گویند، غیبت می کنند، کینه توزی می کنند، حسادت می ورزند، کم فروشی می کنند، تظاهر می کنند، امر به منکر و نهی از معروف می کنند و ...؛ اسلامی که در کتاب قانون می بینیم برای همه ما آشناست؛ حتی آشناتر از اسلامی که در کتابهای درسی مدرسه و دانشگاه خواندیم. چراکه اسلامِ "کتاب قانون" اسلامِ خود ماست. اسلامی که ما ساخته ایم و با آن زندگی می کنیم و با آن فخر می فروشیم و فکر می کنیم دینِ ما، بهترین دینِ دنیای معاصر است.

***

مازیار میری، با "کتاب قانون"ش طنز تلخ و شجاعانه ای از زندگی ما ایرانیان مسلمان را به رخ مان می کشد. ماهایی که جز خودمان هیچ بنی بشری را بندۀ خدا نمی دانیم و اسلام خودمان را ناب ترین نسخه دین اسلام در هزار و چهارصد سال گذشته می دانیم. فیلم که تمام شد، دلم برای اسلامی که ندارم و نداریم خیلی تنگ شد. واقعا ما چه بر سر این دین آورده ایم؟

*** 

پرویز پرستویی در "کتاب قانون" چشمه دیگری از هنر بازیگری اش را نشان داد. بازی پرستویی در نقش کارمند ارشد، سبزی فروش، قصاب، بقال و راننده تاکسی بر شیرینی و جذابیت و البته طنز داستان می افزود. انتخاب نام "رحمان توانا" برای پرستویی نیز جالب توجه بود؛ هم اسم و هم فامیل شخصیت اول فیلم از اسماء پروردگار است. تصویربرداری فیلم هم فکر شده و پخته بود. کادربندی دوربین در صحنه های نماز جمعه، سفره نذری و قایق سواری، تصاویر را زیباتر از واقعیت به بیننده نشان می داد و در ذهن ماندگار می کند.

حیف است اشاره نکنم که این فیلم به جای دریافت نمره 20 از مدیران فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، 20 ماه در توقیف بوده است!

 

/ 4 نظر / 18 بازدید
مستانه

فیلم خیلی خوبی بود. من واقعا از دیدنش لذت بردم و به بقیه هم توصیه اش کردم. تحلیلهای شما هم جالب بود

هایدی

ماهایی که جز خودمان هیچ بنی بشری را بندۀ خدا نمی دانیم و اسلام خودمان را ناب ترین نسخه دین اسلام در هزار و چهارصد سال گذشته می دانیم.....کاملاَ همینیم.....ممنون از معرفی های به جاتون

آذر

می دونی چرا مدیران این فیلم را توقیف کردند؟ چون خودشان را در این فیلم دیدند. اون آقای مدیری که برای استخدام مترجم از او خواسته بود نماز بخواند، همو که تظاهر به دینداریش حال خود دین را هم به هم می زد مصادق کوچک شده ای از بسیاری از مدیران دولتی ماست

آذر

راستی منم یک چیزایی از این فیلم نوشتم. آپ می کنم برو ببین