آب و هوا که نان نمی‌شود!

آنهایی که اهل شمال‌گردی هستند می‌دانند که در نزدیکی شهر نور در استان مازندران روستایی بسیار زیبا و بهشتی وجود دارد به نام لاویج. در روستای لاویج و جاده منتهی به آن، زمان برای شهرنشینان سبک می‌شود و آنها غرق می‌شوند در رویایی که برایشان مجسم شده است.
در پشت همه زیبایی‌های سحرکنندۀ لاویج، یک حقیقت تلخ نیز وجود دارد که خیلی زود خود را عیان می‌کند. زمانی که از دهان مسافران این جمله خطاب به روستاییان خارج می‌شود که "خوش به حالتان که در این آب و هوای پاک و معرکه زندگی می‌کنید"، همه لاویجی‌ها یک جواب می‌دهند: آب و هوا که نان نمی‌شود!
آنها از بیکاری نالان هستند و با شهرنشین‌هایی که برای ساعتی و روزی به دیار آنها رفته‌اند از نداری‌های فراوان‌شان سخن می‌گویند؛ نداری‌هایی که با آب و هوای بهشتی لاویج جبران نمی‌شود. آنها اعتراف می‌کنند که به دنبال فرصتی هستند تا از لاویج بکنند و برای کسب درآمد به تهران کوچ کنند.
* * *
لاویجی‌ها به مسافران پیشنهاد می‌کنند که شب را در ازای پرداخت مبلغی در کلبه یا خانه کوچک‌شان سپری کنند. آنها پیشنهاد خود را وقتی وسوسه‌آمیزتر می‌کنند که از صبحانۀ لذیذ با شیر و تخم‌مرغ و کره و نان محلی سخن می‌گویند. پیرمردی به ما اصرار می‌کرد که با پرداخت تنها 20 یا 25 هزار تومان یک شب را در خانه‌اش سپری کنیم. او ما را که غریبه‌هایی شهری بودیم در ازای چنین مبلغ ناچیزی به حریم خصوصی‌اش فرامی‌خواند. حریمی که در آن همسر، دختر، پسر و تازه‌عروسش زندگی می‌کردند.
* * *
این شب‌ها، شبکه یک سریالی پخش می‌کند با عنوان پایتخت. در این سریال که با بازی هنرمندانه محسن تنابنده و علیرضا خمسه و احمد مهران‌فر همراه است، دردسرهای مهاجرت روستاییان به شهرهای مثل تهران با پیاز داغ فراوان به نمایش گذاشته می‌شود. با اینکه از تلویزیون به حد وافری متنفرم اما سعی می‌کنم پایتخت را دنبال کنم. در لحظه لحظه دیدن این سریال، مردان لاویج را در ذهنم مرور می‌کنم که آیا دیدن این سریال، میل آنها به کوچ را کم می‌کند؟ که آیا دیدن این سریال جای خالی نداشته‌های‌شان را برای‌شان پر می‌کند؟

/ 6 نظر / 23 بازدید
O3

به منم سر بزن

بهار

هر صحنه اي از سريال را كه تماشا مي كنم آرزو مي كنم كه با همون كاميون زودتر برگردند علي آباد ولي ميگن گرسنگي نكشيدي كه علي آباد از يادت بره! احمد مهران فر كه بي نظيره....

حسام ریگی

سلام پست جالبی بود مرسی منم چند سال پیش لاویچ رفتم واقعا جای زیباییه ولی حیف که مردمشون از زندگی تو اونجا ناراضین در مورد پایتختم به نظرم کار بدی نیست ولی دیگه این همه دردسر هم واقعا رو اعصاب من راه میرفت خیلی دیگه اغراق شده بود من از اول که این سریال شروع شد همش با خودم فک میکردم که چرا از این دست سریالا زیاد دااره تولید میشه؟ به نظرون این اثار سفارشیه؟ میخوان جلوی کوچ مردم و به تهران بگیرن؟؟ نمیدونم شاید اتفاقی باشه من که چهاردیواری و بهترین کار سیروس مقدم میدونم

ساعت هفت

سلام جناب روستا می گویند شیرازی ها تنبلندو حال و حوصله تلاش ندارند. خیلی خوشحال شدم وقتی امروز نام یک شیرازی پرتلاش را به عنوان دبیر تحریریه یک نشریه شکیل و معتبردیدم. عرض تبریک و آرزوی موفقیت های بیشتر. خدانگهدار...

لاویجی

هی نویسنده گه خوردی اینو نوشتی عوضی بیشعوووووووووووور این متناتو هرچه سریعتر پاک کردی که هیچی وگرنه کل وبتو با خاک یکسان میکنم یه سری اراجیف از خودش درمیاره میذاره رو سایت . . .

انتشار آگاهی

از روشهای دینامیکی و متغیر چه می دانید؟ با روش دینامیکی بدون استرس به مبارزه ادامه دهید بند 12 از منشور دفاعی اِل یاسین (بیانیه 19) (بیانیۀ 19 شامل موثرترین، قویترین و کاراترین سبک ها و روش های مبارزۀ نرم و ضد جنگ روانی می باشد) http://www.freewebs.com/mansouroun/bayaniye.htm متن کامل بیانیه19