تولدت مبارک ساموئل

آن یکشنبه تابستانی را که تام مجبور شد، نرده های مادربزرگش را رنگ بزند هرگز فراموش نمی کنم. رنگ کردن 13 یارد نرده به ارتفاع 9 فوت لذت یک روز تابستانی را از تام گرفته بود. اما تام خیلی زود فهمید که چگونه می تواند این کار اجباری را مهارت شیطنت آمیز خود بین دوستانش تقسیم کند و بر آنها منت بنهد.
آن بعد از ظهر تابستانیِ تام، یکی از ماندگارترین برگهای داستان ماجراهای تام سایر در ذهن من است. خواندن سطر سطر این کتاب برای من حکم پرواز در آسمان را داشت. نه فقط این داستان را؛ که هاک هم ماجراهایی شبیه تام داشت. هر دو زاییده ذهن خلاق بزرگ مردی بودند به نام مارک تواین. همان مرد سبیلویی که عکسش را علیرغم ترسناک بودنش اما خلی دوست داشتم.
امروز روز تولد این نویسنده بزرگ آمریکایی است. ارنست همینگوی درباره تواین و داستان هاکلبری فین می گوید: "همه ادبیات جدید امریکا از یک کتاب مارک تواین سرچشمه گرفته و آن هکلبری فین است... و بهترین کتابی است که ما در دست داریم."
ساموئل لنگهورن کلمنس، یا همان مارک تواین خودمان، چنین روزی در سال 1835 به دنیا آمد. او شش خواهر و برادر دیگر هم داشت و در سن یازده، دوازده سالگی پدرش را از دست داد. ساموئل در دوران جوانی حروفچینی، کار در چاپخانه، رانندگی کشتی، سرباز داوطلب و حتی جستجوگری طلا را هم تجربه کرد. او به عنوان خبرنگار برای نشریه ژورنال مطلب می نوشت. وی که در سال 1857 یعنی در سن بیست و دو سالگی موفق شد با اخذ گواهینامه به عنوان قایقران در رودخانه مى سى سى پى مشغول به کار شود. همین تجربه قایقرانی باعث شد وی در روز سوم فوریه ۱۸۶۳ نام «مارک تواین» را برای خود انتخاب کند. قایقرانان از این اصطلاح براى درک عمق رودخانه استفاده مى کردند. او که سردبیر نشریه «تریتوریال اینتر پرایز» بود، سفرنامه طنزآمیزى را که به رشته تحریر درآورده بود، با این تخلص امضا کرد.
تواین پس از رد و بدل کردن ۱۸۹ نامه عاشقانه برای "اولیویا لنگدن" با وی ازدواج کرد. عشق آن دو چنان محکم بود که مرگ اولیویا بر زندگی و آثار سالهای آخر تواین تاثیر عمیقی گذاشت. مارک تواین در سال ۱۹۰۴ اولیویا را در طول اقامتشان در فلورانس از دست داد. دختر دوم آنها نیز در همان ایام نابینا شد. این اتفاقها بر مارک تواین که ذاتاً به زندگى خوشبین بود، تاثیر تلخی گذاشت و او را دچار سرخوردگى شدیدى کرد. این نویسنده بزرگ در ۲۱ آوریل ۱۹۱۰ دیده از جهان فرو بست.
تواین علاوه بر نویسندگی، گرایشهای سیاسی هم داشت و از طرفداران سرسخت مبارزه با امپریالیسم بود. او سه سال قبل از مرگش، در سال ۱۹۰۷ از دانشگاه آکسفورد دکتراى ادبیات دریافت کرد.

/ 6 نظر / 2 بازدید
������

سلام بچه های خط عزيزم [بغل] وبلاگ خيلي جالبي داري مطلب تولدت مبارک ساموئل را خوندم جالب بود . چرا نام وبلاگت هست بچه های خط [خجالت]و چرا اسمشو گذاشتي bachehayekhat [سوال] وقتت خوش [شوخي] [گل]

عسل

سلام بچه های خط عزيزم [بغل] وبلاگ خيلي جالبي داري مطلب تولدت مبارک ساموئل را خوندم جالب بود . چرا نام وبلاگت هست بچه های خط [خجالت]و چرا اسمشو گذاشتي bachehayekhat [سوال] وقتت خوش [گل]

آذر

جالب بود. شوق خوندن تام سایر را توی من زنده کردی [گل]

ونوس

اي كه يادت آرامش بخش تمام جانها و روح هاست سايباني از تعهد و ايمان را بر خانه مهرباني ما بگستران و قلوب ما را آكنده از صميميت و وفاداري و گذشت فرماي

مسلم

اینم آدرس جدیدم مخلص بچه های سرو ته خطم هستیم

سلام دوست خوب اما تام مجبور شد برای خالش کار بکنه نه مادر بزرگش برای اطلات بیشتر میتونید کتاب به زبان اصلی تام سایر رو بخونید