۱. ده‌هزار تومان؛ ده‌هزار تومان هم اگر بهم بدهند، حاضر نمی‌شوم يک بار ديگر فيلم خوابگاه دختران را ببينم. خيلی وحشتناک بود. ترسيدم.
۲. در ژانر وحشت سينمای ايران کار قوی و جدی‌ای بود. به نظر من بی‌رقيب و بی‌بديل بود. چند کارگردان ديگر پيش از اين سعی کرده بودند خلا اين ژانر در سينمای ايران را جبران کنند (مثل داريوش فرهنگ) ولی خوابگاه دختران چيز ديگری بود.
۳. اسم فيلم جذاب بود ولی به نظر من با متن آن ارتباط چندانی نداشت. البته استفاده از اسمی به اين جذابی برای جذب مخاطب انتخاب بسار موثری بود. خوابگاه دختران؛ جايی که يک پرده برزنتی بزرگ و چرک به صورت عمودی نمای مقابل ورودی آن را پوشانده و عبارت ورود آقايان ممنوع با خط درشت بر روی برزنتی کثيف نقش بسته. در چنين شرايطی انتخاب نام خوابگاه دختران برای جذب جماعتی که يک عمر اين سوی پرده بوده‌اند، بسيار موثر است.
۴. همه دختران بايد اين فيلم را ببينند. من پسر خيلی شجاعی نيستم. البته ترسو هم نيستم. ولی خب اگر چيزی ترس داشته باشد، از آن می‌ترسم و با شجاعت می‌گويم: من ترسيدم. رويا در خوابگاه دختران يک دختر رويايی بود - به قول ماکس وبر: الگوی آرمانی ideal type - که به نظر من بايد الگوی تمام دختران باشد؛ سعی کنند به جای اينکه تحت تاثير شرايط قرار بگيرند، بر شرايط تاثير بگذارند. به جای اينکه زود جيغ و ويغ کنند و خودشان را لوث کنند و ننه‌من غريبم‌بازی در بياورند، فکر کنند؛ يک نفس عميق بکشند و با اعتماد به نفس بهترين تصميم را بگيرند.البته هماتطور که گفتم، رويای خوابگاه دختران يک دختر رويايی بود؛ دختری مقاوم، جسور، باهوش و با اعتماد به نفس بالا که من تا حالا اصلا مشابهش را در زندگی‌ام نديده‌ام؛ البته به جز يکی.
۵. موسيقی فيلم محشر بود؛ کاملا در خدمت فيلم. بيننده را روی صندلی‌اش ميخکوب می‌کرد. خوابگاه دختران با کمک موسيقی متنش توانست حتی شمار نفس‌های ببينندگان را هم در کنترل خود بگيرد. اين فيلم را حتما در سالن سينما ببينيد، چون در غير اين صورت ۷۵ درصد از جذابيت فيلم را از دست می‌دهيد.
۶. فيلم در جاهايی که به دنبال آن ديوانه می‌گشت، ناگهان برای دقايقی تم مستند به خود گرفت که به نظر من به تنوع فيلم اضافه کرد. باران کوثری و آن ديوانه هم خيلی خوب بازی کردند. خيلی هم خوشحالم نقش فرهاد را محمدرضا گلزار بازی نکرد، چون واقعا گند می‌زد.
۷. از ديدن فيلم خيلی ترسيدم. در يکی، دو صحنه به خاطر فشارهايی که به سيستم عصبی بدنم آمد ناخواسته به اندازه چند وجب جابه‌جا شدم. هنوز هم بعضی صحنه‌های فيلم را که به خاطر می‌آورم، لرزه به اندامم می‌افتد. هرچند اعصابم خرد شد ولی لذت بردم از اينکه در سينمای ايران چنين فيلمی ساخته شده است.
۸. درست که گفتم اگر ده‌هزار تومان هم بهم بدهند، حاضر نيستم اين فيلم را دوباره ببينم ولی اگر يک نفر بيايد و ده‌هزار و پانصد تومان بدهد، فکر کنم نظرم برگردد؛ فقط ده‌هزار و پانصد تومان.

/ 3 نظر / 2 بازدید
کمی آزادی

حالا کوتاه بياييد. اين وقت شب همين رو هم خونديم.... وظيفه بود! ممنون که با اين جزييات به فيلم پرداختيد ولی چون اون رو نديدم نمی تونم نظر بدم.

milad.abi

heme chi dar : www.miladabiss.persianblog.ir

سام

اينقدر نترس من بهت ۱۰:۵۰۰ ميدم دوباره نگاه کن