بعد از دوم خرداد

این روزها کمتر روزنامه نگاری حوصله می کند در مورد "دوم خرداد" مطلب بنویسد. اگر دلیلش را هم بپرسی، همگی بی حوصلگی خود را به بی مخاطب شدن مطالب "دوم خرداد"ی نسبت می دهند.
این بی حوصلگی و بی توجهی نسبت به بزرگترین حادثه سیاسی بعد از انقلاب اسلامی، جای سئوال و تعجب بسیار دارد. انتخابات دوم خرداد 76، بدون در نظر گرفتن برنده ها و بازنده هایش، ظرفیتهای بالای نظام سیاسی ایران را نشان داد. مشارکت 93/79 درصدی مردم در هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، نه تنها پیش از آن بلکه بعد از آن نیز بی سابقه بود. این انتخابات ضمن اینکه خواسته های مردم را نشان داد، به نظام سیاسی نیز این پیام را رساند که برای برخورداری از مشارکت حداکثری لازم است که توجه بیشتری به تمایلات مردمی داشته باشد.
بعد از دوم خرداد که پیوند دوباره ای میان مردم و نظام سیاسی برقرار شده بود، امید، نشاط و انگیزه در تمامی عرصه های جامعه افزایش یافت. گسترش فعالیتها و مشارکتهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مردم بعد از خرداد 76، ناشی از احساس رضایت مردم از نتیجه انتخابات بود. چراکه آنها حس می کردند بار دیگر در ساختار نظام سیاسی تاثیرگذار هستند و توانسته اند بر سرنوشت خود و کشور تاثیر بگذارند.
در آن شرایط اگر درک درستی از پدیده شگفت انگیز دوم خرداد در میان گروه های سیاسی شکل گرفته بود، با گذشت زمان و در آستانه هر انتخابات فاصله مردم و نظام سیاسی کمتر و کمتر می شد و مردم با مشارکت بیشتر خود رکوردهای جدیدی را به ثبت می رساندند. اما متاسفانه مجموعه ای از رفتارهای جناح های مختلف سیاسی، باعث شد که نه تنها امکان ایجاد ظرفیتهای جدید از بین برود بلکه از ظرفیتهای پدید آمده بعد از دوم خرداد نیز به خوبی استفاده نشود.
برای بررسی دلایل تلف شدن "پدیده سه ضلعی دوم خرداد" باید نگاهی دوباره به عملکرد هر 3 ضلع آن داشت. ضلع اول این پدیده "مردم" بودند که با مشارکت حماسی خود بازنده و برنده را متعجب ساختند. مردم با این حضور حجت را بر همه تمام کردند. بنابراین هیچ گونه گله ای به مردم وارد نیست. ضلع دوم این پدیده "برندگان" بودند؛ گروهی که با نام اصلاح طلبان در سالهای بعد از دوم خرداد به حیات سیاسی خود ادامه دادند. این گروه صادقانه در عرصه انتخابات حاضر شدند، اقبال مردم را جلب کردند، به قدرت رسیدند و پس از تحمل فشارها و محدودیتهای بسیار زیاد و طاقت فرسا، نجیبانه از قدرت کنار رفتند (کنار گذاشته شدند). نمی توان ادعا کرد این ضلع در تلف شدن "پدیده دوم خرداد" نقشی نداشته است. اما سهم آنها به مراتب کمتر و ناچیزتر از ضلع سوم است. برخی ناشیگریها و تندرویهای این جناح سیاسی باعث شد تا بهانه بیشتر برای اعمال فشار بیشتر به دست رقیب شکست خورده بیافتد. وگرنه اصلاح طلبان طبق روال معمول بازیهای سیاسی به اکثر اصول و قواعد بازی تن دادند و حتی هزینه های بسیار زیادی را نیز متحمل شدند (مانند ترور سعید حجاریان و همچنین حمله به کوی دانشگاه). ضلع سوم این مثلث "شکست خوردگان" بودند. از فردای پیروزی اصلاح طلبان جریان تخریبی قدرتمند و سازمان یافته ای برای مقابله با برندگان انتخابات شکل گرفت که می توان از آنها با عنوان ضداصلاحات نام برد. قطعا بیشترین نقش در به هدر رفتن فرصتهای نظام بعد از دوم خرداد را این گروه اقلیت برعهده داشتند. آنها که غلط ترین تحلیل را از دوم خرداد در ذهن خویش پرورانده بودند، به جای همراه شدن با این جریان و مشارکت در فضای سیاسی جدید سعی کردند با برهم زدن قواعد بازی، از هر راه ممکن برای رسیدن دوباره به قدرت استفاده کنند. بحران آفرینی ها، اعمال فشارها و ایجاد محدودیتهای این گروه اقلیت، هم انگیزه و انرژی مردم را برای مشارکت سیاسی کم کرد و هم هزینه های فعالیت سیاسی را بالا برد. نتیجه تلاشهای این بازندگان هیچ چیزی نبود جز ایجاد بی اعتمادی دوباره در فضای سیاسی کشور.
هرچند این گروه بعد از هشت سال دوباره توانست به قدرت برسد و جای برنده و بازنده خرداد 76 را در تیر 84 عوض کند اما هزینه های این تغییر برای نظام بسیار زیاد بود. در حالیکه یازده سال پیش مردم به صورت خودجوش و با تبلیغات حداقلی رسانه های محدود آن روزها حضور بی سابقه ای را در پای صندوقها به ثبت رساندند اما امروز همه می دانیم که با حجم گسترده تبلیغات رسانه ای، به زحمت میزان مشارکت مردم در سیاسی ترین شهرهای ایران به 30 درصد می رسد. این کاهش وحشتناک و نگران کننده حضور مردم در صحنه سیاسی عوارض مقابله جریان ضداصلاحات با خواسته ها و تمایلات منطقی مردم ایران است.
شاید امروز و بعد از گذشت چندین سال از دوم خرداد بتوان اصلاح طلبان را به فرصت سوزی متهم کرد اما مخالفان اصلاحات نیز چندین برابر آن فرصت سوزیها، ظرفیت سوزی کردند و فضاهای جدیدی را که برای حضور و مشارکت بیشتر مردم در صحنه سیاسی ایجاد شده بود، از بین بردند.
بدین ترتیب فرصت طلایی ای که نظام بعد از سالها دوباره به دست آورده بود، به خاطر تنگ نظری و کم ظرفیتی یک جناح سیاسی خاص از دست رفت و کشور دوباره وارد فضایی شبیه به قبل از دوم خرداد شد. فضایی که مردم برای مشارکت در بدیهی ترین عرصه ها نیز فاقد انگیزه بودند و امید چندانی به حاصل شدن نتیجه مطلوب نظرشان نداشتند. چه بسا اینکه فضای قبل از خرداد 76 به مراتب بهتر از فضای امروز جامعه ایران بود چرا که امروز مردم نتیجه و سرنوشت مشارکتشان در بالاترین سطح و میزان ممکن (در خرداد 76) را دیده اند و دیگر انگیزه چندانی به طی کردن دوباره راه طولانی و پرهزینه گذشته ندارند. به همین دلیل است که دیگرهیچ خبرنگاری حال و حوصله نوشتن از دوم خرداد را ندارد و اگر هم قلم را چند سطری در وصف آن روز پر حسرت بر کاغذ می چرخاند، فقط برای مرور خاطرات شیرین بعد از پیروزی مردم است. همین و بس.

/ 1 نظر / 5 بازدید
farshid

سلام من از نوشته هات خیلی خوشم اومد موفق باشی