خاتمی، فقط یک حق رای داشت

خبرگزاری محترم فارس، سه روز پیش گفتگویی با آقای کردبچه انجام داد که برای اهالی اقتصاد و سیاست بسیار خواندنی بود. قسمتی از این گفتگوی طولانی که بنابه مقدمه خبرنگاران فارس، 3 ساعت طول کشیده و روی 370 صفحه کاغذ پیاده شده است، برای من بسیار آموختنی و عبرت‌آموز بود؛ حیفم آمد که سایرین را از خواندن این تکۀ طلایی گفتگو محروم کنم.

میان تیتری که فارس برای این قسمت از مصاحبه انتخاب کرده، این است: "خاتمی در هیات دولت یک رای داشت"

 
فارس: زمان آقای خاتمی به چه شکلی بود؟
کردبچه: در زمان آقای خاتمی همه چیز برحسب رأی‌گیری بود. ایشان خودشان را به عنوان یک رأی‌دهنده می‌دانستند. عضوی که مثل همه فقط یک حق رای داشت. آقای خاتمی هم مثل بقیه اعضای هیئت دولت نظر خودشان را می‌دادند اما نهایتاً رأی‌گیری می‌شد. این رأی‌گیری یک اشکال اساسی داشت. در این رأی‌گیری و بحث‌ها دستگاههای ستادی در مقابل دستگاههای بخشی همیشه کم می‌آوردند.

فارس: کدام دستگاهها؟
کردبچه: سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد. این دستگاههای ستادی در رأی‌گیری در مقابل دستگاههای بخش کم می‌آوردند. دستگاههای بخشی به همدیگر رأی می‌دادند به همین دلیل رآی می‌آوردند. اما دستگاههای ستاد با مشکل مواجه می‌شدند. چون تصمیم‌گیریها هم در دولت بر مبنای رأ‌ی‌گیری بود همیشه دستگاههای بخشی نظراتشان نهایتا پذیرفته می‌شد. آقای خاتمی هیچ وقت از قبل جمعبندی خاصی نداشت. همه چیز بر مبنای رأی‌گیری بود به همین دلیل در بسیاری از مسائل با مشکل مواجه می‌شدیم. این نوع تصمیم‌گیری ممکن بود به نفع بخش خاصی باشد اما فافد جامعیت بود. در دولت آقای احمدی‌نژاد رأ‌ی‌گیری می‌شود اما در تصمیم‌ نهایی ایشان کاملا موثر هستند. نظر قالب نظر ایشان بود. آقای احمدی‌نژاده اجازه نمی دهد زیاد صحبت شود. در هر زمینه 2 سه نفر که صحبت می‌کند بحث جمع‌بندی می‌شود. اجازه نمی‌دهد بحث زیاد طول بکشد. در همه موارد هم اجازه نمی‌داد رأی‌گیری شود. در بعضی مسائل دستور می‌داد از این مسئله رد شویم و یک موضوع دیگر مطرح شود.

فارس: یعنی شخصاً تصمیم‌گیری می‌کرد؟
کردبچه: معمولاً وقتی ایشان نظرشان را می‌گویند وزرای دیگر خیلی کم نظر مخالف می‌دهند.

فارس: تا حالا شده کسی نظر مخالف رئیس جمهور بدهد؟
کردبچه: من در تمام جلسات نبودم اما در جلسات بودجه نظر رئیس جمهور نظر قالب است.

فارس: چند جلسه با آقای احمدی‌نژاد قبل از نهایی کردن بودجه داشتید؟
کردبچه: زمان مهندس برقعی و دکتر رهبر 5 تا 8 جلسه. در واقع بودجه را آقای احمدی‌نژاد جمع‌بندی می‌کرد. تمام تغییرات لازم را ایشان می‌داد. آقای احمدی‌نژاد حتی در ریز ارقام هم وارد می‌شد.

/ 5 نظر / 18 بازدید
محسن

اگه واقعا اینجوریه که ایشون خودش به وضوح داره از ضعف جلسات دولت احمدی نژاد می گه! اینکه رای گیری نمی شه، اینکه کسی نظر مخالف نمی ده، اینکه از خیلی از مباحث می گذرند و اینکه در بحث بودجه فقط بر اساس نظر یک نفر عمل می شه... نکه فکر کرده اینا از نقاط قوت جلسات دولته؟!

علی

این گفت‏و‏گو عمل کردن خاتمی به اعتقاداتش رو نشون میده جایی که میتونه نظرش غالب باشه و کسی هم حرف نزنه اما همه نظر میدن و نتیجه پس از رای گیری مشخص میشه و واقعا این نوع روند رو میشه گفت مصوبه هیات دولت که روند دوم میشه مصوبه رئیس دولت!! درستی این نقل رو نمیدونم اما در مورد دولت دکتر مصدق پیش‏تر خوندم که ایشون هم دقیقا رفتاری اینگونه داشت و نظر نخست وزیر همیشه پس از نظر همه گفته میشد.

آذر

به خیالش احمدی نژاد دیکتاتور هنر کرده. با همین رفتارهاشه که خوب گند زده به مملکت. اون وزرایی هم که از کابنه احمدی نژاد انداخته شدن بیرون دقیقا به این خاطر بوده که نظر مخالف با او را می داده اند. ... خاتمی واقعا یک آزاد مرده

ساناز

سلام يكي از ماموريت هايي كه از قبل برو بچ ايسنا يا همان ستاد اطلاع رساني مهندس ميرحسين تو شيراز انجام مي دادند زنده نگداشتن استاندار سابق كه حالا شده اسبق و مشاور فرهنگي اون و تيم اونا بود. جديدا وارد فاز جديدي شده اندو ايسنا شده ستاد خبري دانشگاه غيرانتفاعي حافظ و دور جديدي از مطرح كردن تيم اهالي فتنه در فارس و رسانه اي كردن اونا برعهده آقاي ف - ص و س - ن در ايسنا گذاشته اند. در چند هفته آينده تا شهريور ماه بايد اينا كاراشون و بكنند. تو جلسه چند هفته قبل تقسيم كارهايي كردهاند كه نگو. خدا شانس بدهد پول باشه همه همه كار مي كنند. نشست علمی «سعدی و مولانا» با سخنرانی دکتر محمد یوسف نیری در دانشگاه حافظ شیراز و با همکاری مرکز سعدی شناسی برگزار شد.

سارا

جالب بود