کاش مادر بزرگم زنده بود

در خبرها خواندم: شخص اول دستگاه اجرایی کشور ادعا کرده است که با نفت پنج دلاری هم می تواند مملکت را اداره کند. این ادعا در حالی از جانب دکتر محمود احمدی نژاد مطرح شد که فعالان اقتصاد ایران از کاهش قیمت جهانی نفت و تاثیر آن بر ایران نگران بودند.
هرچند سخنان دکتر احمدی نژاد را نباید جدی گرفت اما تحلیل جدیدترین ادعای وی، من را به نتایج جالبی رساند. رئیس دولت نهم در شرایطی چنین ادعایی را می کند که در طول دو سال گذشته با ثروت بادآورده ناشی از افزایش چشمگیر و رکوردشکن قیمت جهانی نفت، کشور را اداره کرد (البته اداره که چه عرض کنم). نکته جالب اینجاست که اگر اداره کشور با نفت 5 دلاری ممکن بوده، پس چرا دولت نهم در طول 3 سال گذشته چنین نکرد و با برداشتهای بی حساب از صندوق ذخیره ارزی، این پشتوانه و اندوخته اقتصاد ایران را جارو زد؟
صندوق ذخیره ارزی سالها قبل از روی کار آمدن دکتر احمدی نژاد و مردانش، به منظور ایجاد ثبات در اقتصاد ایران تاسیس شد و قرار بود برداشت از آن "میوه ممنوعه اقتصاد ایران" باشد. دولتی که امروز ادعا می کند از کاهش قیمت نفت نگرانی ندارد و می تواند ایران را با نفت 5 دلاری اداره کند، در سه سال گذشته 4/46 میلیارد دلار بیش از میزانی که در بودجه سالانه اش مصوب شده بود، از حساب ذخیره ارزی برداشت کرده است.
* * *
مادر بزرگی داشتم که علیرغم اخلاق تندش، دلی بزرگ و مهربان داشت. خدا رحمتش کند. زنی تنها بود. 17 سال آخر عمرش را بدون شوهر زندگی کرد. زمانی که شوهرش مُرد، 3 پسر و یک دختر مجرد داشت. با اینکه زنی خانه دار بود و تا پایان عمرش حتی یک ساعت هم به نیت دستمزد، جایی کار نکرد اما چنان از باقی مانده دوران تاهلش محافظت کرد که تا آخرین روزهای حیاتش بی نیاز از کمک حتی فرزندانش ماند. او نه تنها از فرزندان شاغلش کمک مالی نمی گرفت، بلکه همیشه در سختی های زندگی به دو فرزند متاهلش کمک مالی هم می کرد. با اینکه بسیار کوچک بودم، اما خوب یادم هست که بارها عموها و عمه هایم برای حل کردن مشکلات مالی شان به سراغ او می آمدند و مادر بزرگ تندمزاجم، از گوشه و کنار خانه برای حل شدن مشکل فرزندانش بسته های اسکناس ظاهر می کرد. این اندوخته های مادربزرگم به یکی از سوژه های عموها و عمه هایم تبدیل شده بود و آنها بارها و بارها برای خنده و مسخره بازی از داشته های مخفی مانده مادرشان یاد می کردند. خداوند او را در بهشت قرار دهد؛ وقتی مرد حتی هزینه دفن و کفنش را هم خودش کنار گذاشته بود.
* * *
داشتم با خودم فکر می کردم اگر مادربزرگم که زنی بی سواد بود، به جای دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران می شد، این روزها صندوق ذخیره ارزی چه وضعی داشت؟ او که قدرتی زیاد در محافظت از منابع مالی اش داشت، می توانست هم مشکل ممکلت را حل کند، هم موجودی صندوق را حفظ کند و هم برای کفن و دفن دولتش چیزی باقی بگذارد. و این کاری بود که رئیس دولت نهم طی مدت مدیریتش ثابت کرد از انجامش عاجز است؛ او نه تنها مشکلات مملکت را برطرف نکرد بلکه با جارو زدن کف صندوق ذخیره ارزی، آن را خالی کرد. دکتر احمدی نژاد حتی برای دولت بعد از خودش نیز مبلغی را برای جبران خراب کاری هایش باقی نگذاشت. کاش مادربزرگم زنده بود و می توانست رئیس جمهور شود!
* * *
متاسفانه از تحلیل ادعای جدید آقای دکتر احمدی نژاد باز هم مثل همیشه به نتیجه تلخی رسیدم: اینکه شخص اول دستگاه اجرایی کشورمان یا خائن است یا دروغگو!
اگر ایشان می تواند با نفت 5 دلاری مملکت را اداره کند، پس چرا تاکنون چنین نکرده است و بسیاری از منابع مالی ایران را هزینه کرده. صرفه جویی نکردن در هزینه ها و بریز و بپاش کردن منابع تنها به این دلیل که پول نفت زیادی داریم، خیانت آشکار به وطن است.
اگر هم ایشان نمی تواند چنین کاری انجام دهد، پس اظهار چنین ادعایی در پیشگاه رسانه ها و مردم ایران نشانه ای دیگر از عدم صداقتشان با مردم و سوءاستفاده از سادگی برخی اقشار جامعه است.

/ 3 نظر / 5 بازدید
ununoctium

این حرفش دیگه کاملا از روی معده بود و همه رو کفری کرد!!!نامه ی نبوی به خاتمی رو خوندید؟[نیشخند]

آذر

اول که حرف محمود طبق معمول از روی باد معده بوده نه خود معده. دوم اینکه در اینجا رسما اعلام می کنم که هزینه کفن و دفن دولت با من!!!

اردی خان

دستگاه اجرایی نه... کل نظام و رهبر کشورمان هم خائن هستند هم دروغگو