تصویر وحشتناک

1- یک دوست عزیز دارم که قابلیتها و توانایی های زیادی دارد. البته خیلی ساده و صادق هم هست.
این دوست خوب من البته یک رفتار خطرناک هم دارد. او هر از چند صباحی تصویر خودش را در آیینه های بزرگنمایی کننده، می بیند. بعد از مشاهده تصویر گنده شده خودش، به جای اینکه صلوات بفرستد و زندگی معمولش را ادامه دهد، دست به کارهای عجیب و غریبی می زند. این کارهای عجیب را هم با نهایت شتاب زدگی و یک دندگی انجام می دهد. تاسفبار اینکه تا حالا هیچ کدام از این کارهای عجیبش به ثمر نرسیده است و هر کدام از این کارها، به نوعی شخصیت حرفه ای و توانمندش را زیر سئوال برده است.
یادم می آید سال 83 قصد داشت کار احمقانه(البته به زعم خودش منطقی)ای بکند، هر چی بهش گفتم: نکن، اثر نداشت. چند ماه بعد دیدم و دید که همان بلایی سرش آمد که هشدارش را داده بودم.
بارها چنین کرده و چنان سرش آمده که خودش نمی خواسته اما سایرین به او هشدارش را داده بودند.
این دوست عزیز که هر چه از خوب بودنش بگویم کم است، مدتیست که دست به مقایسه خودش با بنده حقیر می زند و مدام به این نتیجه می رسد که من از فلانی (یعنی من) چیزی کم ندارم... پس باید یک کاری بکنم. او برای اثبات تواناتر بودنش کاری را در دستور کار قرار داده است که اگر با حساب و کتاب و در نظر گرفتن مقدمات حیاتی اش انجام نشود، به جز بدنامی و بی اعتباری چیزی در پی ندارد. نگرانی من از این است که این دوست خوبم، این بار هم بدون توجه به واقعیتها خودش و آبرویش را به خطر بیاندازد.
من در اینکه ایشان انسان توانایی است و در بسیاری از موارد از من تواناتر است، هیچ شکی ندارم اما نمی دانم چرا این دوست عزیز، سعی دارد این مقایسه شوم را برای خودش و من و سایرین اثبات کند. حالا اگر برای اثبات این ادعا کار کوچکی را شروع می کرد، آدم کمتر نگران می شد اما وقتی در بوغ و کرنا می کند که "من می خواهم فلان کار را انجام دهم و این کار را چنان انجام می دهم که ... "
امیدوارم این بار موفق شود و به سرانجام کارهای قبلی اش دچار نشود. چراکه در این صورت به آرامش می رسد.
خدا آخر و عاقبت همه ما را به خیر کند.

2- هفته پیش اسباب کشی یا اثاث کشی و یا به قول مادربزرگم که یک شیرازی اصیل است؛ چیاکشی داشتیم. از این اسباب کشی یک درس بزرگ گرفتم؛ زندگی باید خلاصه باشد.
آدم نباید هر آت و آشغالی را ارزش گذاری کند و دور خودش را شلوغ کند. باید از هر چیزی در دوره مفیدش استفاده کرد و بعد آن چیز را دور انداخت.
به خاطر یکی از اخلاقهای عجیبم که دوست دارم همه چیز را نگه دارم و فکر می کنم هر چیزی روزی به درد می خورد، این اسباب کشی بسیار مفصل و پردردسر بود. فکر کنم اگر قبل از این جابه جایی در رفتارم تجدیدنظر کرده بودم، 30 درصد چیزهایی را که از دفتر قبلی به دفتر جدید آوردیم، دور می ریختیم یا می دادیم به یک آدم مستحق. این 30 درصد بار اضافه یعنی 30 درصد هزینه اضافه؛ 30 درصد وقت اضافه و 30 درصد خستگی اضافه در روند اسباب کشی. خدا من را خفه کند.
بدینوسیله از تمام بچه هایی که در این جابه جایی به خاطر رفتار عجیب من اذیت شدند، عذرخواهی می کند.

3- ظهر موبایلم زنگ زد؛ شماره عجیب و ناآشنایی بود. معلوم بود از یکی از شهرهایی است که من هیچ ارتباطی با آنها ندارم. با شک و تردید جواب دادم...
رضا بود. خیلی حال کردم. می دانید چرا؟
آخه قرار بود من امروز بروم رشت و تا فردا عصر آنجا باشم اما برنامه ام عوض شد. رضا زنگ زده بود که اگر رشت هستم همدیگر را ببینیم. این تلفن رضا، جدا از حال عظیمی که به من داد، من را وارد یک چالش جدی اما قدیمی کرد.
واقعا آیا آنقدر که دوستان من برایم ارزش قائل هستند، من برای آنها ارزش قائل هستم؟
بعضی وقتها تصویری که از خودم می بینم، تصویر جالبی نیست. آدمی را می بینم که مثل یک ربات فقط کار می کنه، به کار فکر می کنه، از همه بریده و اگر برای کسی هم ارزشی قائل باشد فقط در حد فکر کردن به آنهاست. حتی وقت و یا تمرکز برای یک تماس ساده با دوستانش را هم نداره...
واقعا چقدر تصویر من، در این لحظات وحشتناک است.

 

 

/ 4 نظر / 3 بازدید
آرش ایرانی

مادری که بچه 2 سالش رو از دیدن برنامه های کودک تلویزیون جمهوری اسلامی محروم میکنه که مبادا با شنیدن صدای دست دست بچه ها و یا آهنگ برنامه کودک فرزند 2 ساله اش معصیت کنه !! ... نظر شما چیه ؟ goldokhtar.parsiblog.com/344024.htm

آذر

سلام منم از اينکه اون روز با رضا حرف زدم کلی خوشحال شدم هم به خاطر لحجه شيرينش هم به خاطر اينکه يادم افتاد دوستان خوبی داريم که گاهی به قول تو يادمون می ره که اونها هستن و به ما فکر می کنن. حتما يک برنامه ريزی کنيم بريم رشت پيششون. اين ارتباطها به قول خودت سرمايه های اجتماعی ما هستن. بايد حفظشون کرد. راستی اون دوستی که می گی چنين و چنان کيه؟؟؟!!!

حمید

اون دوست اصات از بچه های دانشجو و آذرنگار نیست

آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.