تکذیب نکنید

در اخبار خواندم که ۵ خبرنگار قصد دارند از افشین قطبی، سرمربی محترم و باشخصیت پرسپولیس شکایت کنند. از اینکه قرار است یک فرد موثر و محبوبی مانند قطبی که من برایش خیلی ارزش قائل هستم، محاکمه شود، خیلی ناراحت شدم اما از اینکه همکاران رسانه‌ای‌ام به خود آمده‌اند و فهمیده‌اند باید برای خودشان و حریم قلمشان ارزش قائل شوند، بیشتر خوشحال شدم.
از گذشته دور به خاطر دارم که هر گاه دو نفر به مشکل بر می‌خوردند، مستقیم می‌آمدند سراغ جماعت مطبوعاتی و از سیر تا پیاز طرف مقابلشان را رو می‌کردند و می‌رفتند. بعد که فصل آشتی فرا می‌رسید، شرط برقراری صلح و دوستی، می‌شد چی؟ تکذیب آن مصاحبه.
این وسط تنها و تنها آبروی روزنامه و روزنامه‌نگاری می‌رفت و خبرنگار و روزنامه‌نگارجماعت به کذب‌پراکنی و شایعه‌پراکنی متهم و بعد از مدتی مشهور می‌شد.
همیشه از خودم می‌پرسیدم چرا خبرنگارانی که مصاحبه‌های آتشین تهیه می‌کنند، بعد از تکذیب شدن داغ‌ترین بخش مصاحبه توسط مصاحبه‌شونده، اعتراض نمی‌کنند و از عمل حرفه‌‌ای خود دفاع نمی‌کنند؟
در میان مصاحبه‌شونده‌های ایرانی باب شده است که بلافاصله بعد از بروز مشکلات ناشی از مصاحبه، با وقاحت هر چه تمام‌تر مصاحبه را تکذیب کنند. مثل این است که آقایان (و یا گاهی خانمها) فرق میان اشتباه کردم و تکذیب می کنم را نمی‌دانند.
دلیل تکرار زیاد این رفتارهای غلط و باب شدن تکذیب مصاحبه‌های خبری در ایران این است که اهالی مطبوعات برای خودشان ارزش زیادی قائل نیستند و به راحتی از کنار له شدن، دسترنج‌شان می‌گذرند.
فکرش را بکنید: کار به جایی رسیده است که از شخص اول دستگاه اجرایی کشور گرفته تا فوتبالیستی که در تمام کردن تحصیلات مقطع متوسطه‌اش ناکام مانده، همه و همه به خودشان این جرات را می‌دهند که گفته‌هایشان را تکذیب کنند و شخصیت اجتماعی خبرنگاران را زیر سئوال ببرند.

آیا روزنامه نگاری هنر است؟
اگر اعتقاد داریم که روزنامه‌نگاری هم هنر است پس خبر و مصاحبه و گزارش و مقاله و یادداشت و همه اجزا یک روزنامه هم پدیده و یا حداقل محصول هنری هستند. آیا اگر نقاشی یک نقاش تکذیب شود، وی بی‌تفاوت از کنار این تکذیب می‌گذرد؟ یا در قامت دفاع از اثرش بلند می‌شود؟ اگر یک روزنامه‌نگار به چنین نگاهی نسبت به خودش برسد که مصاحبه و خبر و گزارش من، یک اثر هنری است، دیگر به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد که به هنرش و اثری که زاییده تجربه و خلاقیت وی است، بی‌احترامی کند و آن را تکذیب کند.
اقدام ۵ خبرنگاری که بر علیه قطبی شکایت کرده‌اند، می‌تواند قدم مثبتی باشد در راستای اینکه هر مصاحبه‌شونده‌ای قبل از حرف زدن و یا قبل از تکذیب کردن حرفهایش، به این فکر کند که عرصه مطبوعات، عرصه جدی و متشخصی است.

/ 8 نظر / 2 بازدید
مهران فره راز

با سلام. من مهران فره راز هستم . ۲۴ سال سن دارم و در بلوار ابوذر خيابان پيروزی تهران زندگی می کنم . من يک وبلاگ دارم که تازه درستش کردم ... وبلاگ من تشکیل شده از اخبار و اتفاقات روز دنیاکه خودم بهشون علاقه دارم ... بهتون پيشنهاد مي کنم که نوشته های منو بخونید چون جالبه... و خوشحال ميشم اگر نظری داشتيد برم بنویسید ... از دوستانی هم که به این وبلاگ سر می زنن میخوام که به وبلاگ من هم تشریف بیارن و نوشته های منو بخونن و نظرشونو در مورد نوشته های من به من بگن. با تشکر... مهران فره راز. وبلاگ من :

سعيد تقی زاده

از اينکه سر زدی خيلی خيلی خوشحال شدم دوست داشتم نقد می کرديدولی فکر کنم متن خيلی وقت گير بود به هر حال خوشحال شدم

آذر

و اگر روزنامه نگارها تا حالا چنين کرده بودند چه مشتها که باز نشده بود. يکيش همين احمدی نژاد که به نظر من کذاب ترين آدمهای دنياست...

سارا

من کاملا موافقم هم با تو و هم با آذر جون

محمد

حال کردم

محمد

هيچ كس مسئوليت تامين حق و حقوق افراد را بعهده نميگيرد و انسان هميشه بدنبال انتساب اشتباه خود به ديگر است. هرقدر اين افراد ضعيفتر باشند، ميتوانند با به جان خريدن دروغ و تكذيب ها، افراد بيشتري را از بي آبرو شدن نجات دهند !! و در عوض به بي آبرويي و غير حرفه اي بودن كار خود دامن زنند. بسيار خوشحالم كه شاهد آغاز اين پرسه شده ام. اگر چه احتمال آن ميرود كه مثل بقيه موارد، اين مورد هم، اولين و آخرين مورد قابل توجه باشد. ولي اميدواري بر جوانان عيب نيست

مهرنوش بهبودی

کاملا موافقم ! کاشکی می شد همگی ما برای حرفها و قولهايی که می دهيم ارزش قائل بوديم شايد به ايم صورت کارمان به تکذيب نمی رسيد

مريم

با نظرشما کاملا موافقم.اميدوارم ايرانيها انقدرمتمدن بشن که پای حرفهای خودشون وايسن