باخت برای سرمربی کوتاه‌قد

7_8604310615_L600.jpg

 

 

محمد مایلی‌کهن وقتی دید برخلاف پیش‌بینی‌ها تیمش نتوانست در طول بازی بر تیم خشک و محکم عربستان چیره شود، برای اینکه شانس پیروزی در مرحله نیمه‌نهایی را از دست ندهد به نادر فریادشیران اشاره کرد تا عابدزاده را که به دلیل شکستگی انگشت دست 4 بازی اول جام ملتهای آسیای سال 1996 را از دست داده بود، در راهروهای ورزشگاه آماده ورود به زمین کند. دروازه تیم ایران تا آن لحظه توسط نیما نکیسا، دروازه‌بان جوان و البته کم‌تجربه تیم ملی امید محافظت می‌شد. مایلی‌کهن عقیده داشت نکیسا که در دیدارهای قبل نمایش خیره‌کننده و دور از انتظاری ارایه داده بود، تجربه عابدزاده را در ضربات پنالتی ندارد. به همین دلیل تصمیم گرفت، به دور از چشمان دروازه‌بان جوان، عابدزاده را آماده بازی کند. دقایقی بعد تابلوی تعویض بالا رفت و مرد همیشه‌خندان تیم ملی جای نکیسا را گرفت. بازی نیز به ضربات پنالتی کشیده شد و ... ما باختیم.

*          *          *

امیر قلعه‌نویی از ابتدای جام ملتهای آسیای سال 2007 به شدت تلاش کرد از نسخه برانکو ایوانکوویچ، سرمربی سابق تیم ملی دوری کند. او علی کریمی را به سمت چپ فرستاد؛ کعبی را نیمکت‌نشین کرد؛ مهدوی‌کیا را به خط دفاع دوخت؛ زندی را از پست تخصصی‌اش دور کرد؛ نصرتی را تا آخرین بازی از ترکیب اصلی کنار گذاشت و ستار زارع را در آخرین لحظات از تیم ملی خط زد. غیبت دایی، گل‌محمدی و میرزاپور باعث شد تا از ترکیب ویران‌شده برانکو فقط رضایی، آندرانیک و نکونام در جای اصلی خود بازی کنند و این خواسته اولیه و اصلی قلعه‌نویی بود. سرمربی قدکوتاه تیم ملی، نسخه موفق و جواب‌داده برانکو را با این هدف پاره کرد که موفقیت احتمالی تیمش به پای سرمربی سابق تیم ملی نوشته نشود.

*          *          *

قلعه‌نویی که با تمام وجود تلاشش می‌کرد با استفاده از روشهای خودش، استقلال خود را به اثبات برساند، در دیدار روز گذشته به ناگاه از نسخه سرمربی اسبق تیم ملی استفاده کرد و در آخرین دقایق بازی ایران و کره‌جنوبی وحید طالب‌لو را با شیوه محمد مایلی‌کهن جانشین حسن رودباریان کرد. طالب‌لو نیز که آمادگی روانی و جسمانی مناسبی برای این بازی و به خصوص این دقایق حساس نداشت، نتوانست محافظ خوبی برای دروازه ایران در مقابل ضربات پنالتی بازیکنان کره باشد. و چنین شد که ایران با نسخه شکست‌خورده سرمربی اسبق با جام خداحافظی کرد در حالیکه می‌توانست با نسخه موفق سرمربی سابق حتی تا فینال هم پیش رود. کاش نفر اول تیم ملی کمی قدبلندتر بود.

/ 0 نظر / 3 بازدید