کفِ باغچه

 

بچه‌تر که بودیم با همان خط میخی و کودکانه‌مان، در بالاترین و گوشه‌ترین نقطۀ تخته‌سیاه کلاس می‌نوشتیم: [مثلا] 25 روز مانده به عید. همه بچه‌های کلاس دقت می‌کردند که این روزشمار معکوس عقب نیافتد یا جلو نرود. معلم که تخته را پاک می‌کرد دلمان به لرزه می‌افتاد که نکند گوشۀ تخته‌پاک‌کن شمارشگرمان را هم مورد عنایت قرار دهد؛ انگار اگر به این تقویم گچی خدشه‌ای وارد می‌شد تعطیلات‌مان به تاخیر می‌افتاد و سال طولانی‌تر می‌شد. یادش به خیر... همه شیرینی اسفندهای ما همان شمارشگر معکوس بود.

* * *

سالی که پر از خاطره و حادثه و تامل و تعمق بود، عزم رفتن کرده و این ما هستیم که از چند هفته دیگر تنها می‌مانیم با روزها و لحظه‌های تاریخسازی که ناباورانه بر ما گذشتند. این سال می‌رود و بارَش می‌ماند برای نسل ما و نسل‌های بعد. از سالی که شال و کلاه کرده، به اندازۀ "یک تاریخ" برای ما درس به جا مانده که از اولین صبح سال جدید باید به مرور آنها بنشینیم و به مساله‌هایش بیاندیشیم.

* * *

بین هفت، هشت سال گذشته، سال 88 برای من بهترین سال بود. آرامشی را که در این سالها از دست داده بودم، دوباره به دست آوردم و توانستم روی آن‌چیزهایی که دوستشان دارم، متمرکز شوم. در سالهای گذشته مجبور شده بودم کمی به خاکی بزنم و به دلیل بی‌تجربگی در همان مسیر انحرافی پیش بروم اما امسال توانستم کم، کم خودم را به جاده اصلی نزدیک و نزدیک‌تر کنم (البته هنوز تا جاده آسفالت راه زیادی مانده است).

* * *

امروز صبح پنجره را باز کردم و مثل هر روز، از همان طبقۀ چهارم به باغچۀ بزرگ حیات همسایه نگاه کردم. خاکِ کفِ باغچه، دیگر دیده نمی‌شد. صدای مهروش زدم و به او گفتم: باغچه را ببین! بهار را می‌توانی در کفِ باغچه ببینی؛ سبز شده است.

 

/ 6 نظر / 2 بازدید
عادل

تو دو ماه گذشته کار من همین روز شمار معکوس بود ... برای رسیدن پایان دوره آموزشی و ... بالاخره تموم شد ... خوبی این شمارش اینه که باور میکنی زمان میگذره ... هر چقدر سخت هر چقدر کند و هر چقدر خسته کننده ... و بالاخره لحظه دوست داشتنی میآد ... البته همیشه باورمون میشه که انتظار شیرینتره ...

آذر

حیف!!! اینکه دیگه روزشماری نمی کنیم برای تمام شدن سال یعنی بزرگ شدیم... چسبیدیم به این روزها و دقایق آخر!! عجب سالی بود این 88. هر چند خاصیت 88 نشون می ده که تا آخرین لحظات باید منتظر حادثه باشیم. هر چیز هست من منتظر سبزیم. نه سبزی باغچه همسایه که او به هر حال سبز می شه. من به امید اون بهار ی هستم که دلهامون را سبز می کنه نگاه هامون را سبز می کنه و ...

رضا

"صدای مهروش زدم" من عاشق این شیرازی نوشتنت هستم حمید.

امید

خوب راستش من هنوز هم می شمارم ؛واقعا. آخرهای سال دلم می خواد زودی سال تموم بشه بره پی کارش؛ همیشه. خوب و بد سال هم فرق نمیکنه.

سارا

هر روزتان نوروز نورزتان پیروز

محسن

آن موقع روزشمار معکوس را گوشه تخته سیاه کلاس می نوشتیم حالا گوشه دلمان...روزشمار معکوس هنوز وجود دارد. شک نکنید. راستش همه مزه عید برای من همین روزهای آخر سال است، همین جنب و جوش و هیجان روزهای آخر... همه چیز تا اوج هیجان می رود و وقتی به بالاترین نقطه می رسد ناگهان با آغاز سال نو همه چیز آرام می گیرد...