آبی - اناری ها

این مطلب را در روزهای شتابان اسفند 87 برای ویژه نامه نوروز یکی از مجلات نوشتم.

یارسا


قبل از شروع فصل جاری لالیگا، وقتی پپ گواردیولا، سرمربی جدید و جوان آبی – اناری ها، دکو و رونالدینهو را در فهرست بازیکنان مازاد خود قرار داد، موج اعتراض ها بلند شد. حتی مارادونا، سرمربی کنونی تیم ملی آرژانتین که خود نیز سابقه بازی در بارسلون را دارد، نیز نسبت به جدایی رونالدینهو واکنش نشان داد و به لاپورتا مدیر بارسلون گفت: "از دید من فروش رونالدینیو کاملا اشتباه است هر بازیکنی دچار افت می شود و اطمینان دارم که این بازیکن در فصل آینده به درد بارسا خواهد خورد." اما گواردیولا راه خود را رفت.
فشارها بر مربی جوان و ستاره سالهای نه چندان دور بارسا وقتی بیشتر شد که از دو دیدار اول فصل تنها یک امتیاز به دست آورد. گواردبولا با تحمل این روزهای سخت به انتظار روزهای رویایی بارسا نشست چون می دانست چه سرنوشتی در انتظار تیمی است. موفقیتهای سرمربی جوان خیلی دور نبود. او از هفته سوم تا بیست و دوم، یعنی طی 20 هفته پیاپی به 19 برد و یک تساوی دست یافت و با اختلاف 12 امتیاز نسبت به تیم دوم جدول که رئال مادرید بود در صدر ایستاد.
گواردیولا در تمام این روزهای خوب هرگز مغرور نشد و حتی در پایان هفته بیست و دوم چشم در چشم خبرنگاران دوخت و گفت: بى تردید این تیم همان تیمى است که ریکارد داشت و ما در هر پیروزى به یاد او هستیم چرا که فرانک ریکارد براى رساندن بارسا به چنین سطحى زحمت بسیار زیادى کشید.
سرمربی محبوب این روزهای بارسا قول داده که امسال هر ۳ جام را به هوادارانشان تقدیم کند. هوادارانی که گواردیولا از آنها با صفت "صبور" یاد می کند.

تاریخچه اف سی بارسلونا
صبح روز 22 اکتبر سال 1899 بود که جوان 22 ساله ای با اشتیاق روزنامه محلی لاس دیپورتس که یک روزنامه ورزشی در منطقه کاتالان بود را باز کرد و با سرعت در پی آگهی ای که به روزنامه سفارش داده بود، چشم دواند؛ آگهی جذب بازیکن برای تشکیل دادن یک تیم فوتبال. وقتی آگهی اش را دید، لبخند بر قاب صورتش نشست و ابرویی از رضایت بالا انداخت.
یک ماه و یک هفته بعد از چاپ آن آگهی، یعنی دقیقا در روز 29 نوامبر 1899، تیم آقای هانس گمپر تشکیل شد. این تیم قرار بود در آینده نمادی از آزادی خواهی و مقاومت مردم کاتالان باشد و به نمایندگی از آنها در مقابل سلطه گری حکومت اشرافی مادرید بیاستد.
تصور اینکه محبوب ترین تیم باشگاهی جهان با یک آگهی تبلیغاتی در یک روزنامه ورزشی محلی شکل گرفته باشد، کمی سخت است اما همه هواداران بارسا باید باور کنند که تیم محبوبشان 110 سال به همین سادگی تشکیل شده است.
بارسا در تمام این یک صد و ده سال نه تنها بخشی از هویت مردم جدایی طلب کاتالان بلکه الگویی باشکوه از پیوند ورزش با جامعه و سیاست بود. بارسلون به عنوان دموکراتیک ترین باشگاه دنیا، بیش از 150 هزار هوادار رسمی دارد که در تصمیم گیری ها از نظرهای آنها بهره می گیرد.
بارسا از سال 1922 بازیهای خانگی خود را در ورزشگاه 22 هزار نفری لس کرتس برگزار می کرد. تا قبل از آن آبی – اناری ها در ورزشگاه کوچک کرر اینداستریا که تنها 8 هزار نفر گنجایش داشت بازی می کردند. لس کرتس تا 1957 میزبان بارسلون بود و در این سالها همراه با این تیم تجربه های تلخ و شیرین فراوانی را از سر گذراند. در همین سالها بود که خوزه سونیول، رئیس باشگاه بارسلون توسط مزدوران فرانکو به جرم مبارزه علیه رژیم مرکزی کشته شد. سونیول که یک سیاستمدار، روزنامه نگار و حقوق دان بود، اعتقاد زیادی به شعار "ورزش و شهروندی" داشت.
البته در کنار تمام این تلخی ها نباید از فتح اولین جام لالیگا در این ورزشگاه توسط بارسلون گذشت. آنها موفق شدند، در اولین دوره لالیگا که با حضور 10 تیم برگزار می شد، با یازده برد، سه تساوی و چهار باخت، به عنوان قهرمانی دست پیدا کنند و رئال را با دو امتیاز اختلاف روی سکوی دوم بنشانند.
با درخشش بارسلون و استقبال کاتالانها از این تیم، لس کرتس دیگر برای این تیم کوچک بود. مدیران بارسا بعد از چند بار توسعه دادن ورزشگاه قدیمی لس کرتس، تصمیم گرفتند ورزشگاه جدیدی بنا کنند. آنها طی سالهای 1954 تا 1957 با کمک یک تیم معماری حرفه ای ورزشگاه بزرگ نیوکمپ را با ظرفیت 93 هزار نفر احداث کردند.
در آخرین سالهای دهه شصت میلادی مردی پشت میز ریاست باشگاه بارسلون نشست که ماندگارترین میراثش، شعاری بود که تا ابد برازنده این باشگاه خواهد ماند؛ "بارسا، بیش تر از یک باشگاه".
نارسیس دِ کارراس با انتخاب این شعار، نه تنها ظرفیتهای بارسلون را نمایان تر کرد بلکه روح حاکم بر این مجموعه را نمایش داد. بارسا واقعا بیش از آنکه یک باشگاه باشد، یک فرهنگ و هویت منحصر به فرد است. چیزی که از ابتدا تا به امروز شوق را در دل مردم کاتالان زنده نگه داشته و از تمام پلیدیهای دنیای مدرن دوری جسته است.
یکی از خاطره انگیزترین دوران بارسلون، پس از خرید یوهان کرایف هلندی شکل گرفت. کرایف که پس از درخشش در آژاکس و به ثمر رساندن 190 گل در 240 بازی مورد توجه تیمهای مختلف اروپایی قرار گرفته بود، پس از کشمکش های فراوان سر از نیوکمپ درآورد. این بازیکن که همزمان دعوتنامه رئال مادرید را نیز در دست داشت، در اظهارنظری تاریخی گفت: من برای تیمی که به فرانکو وابسته است، بازی نمی کنم.
بارسا با کرایف وارد دوره جدیدی از حیات خود شد. آنها به همراه این بازیکن موفق شدند پس از 14 سال قهرمان لالیگا شوند. آبی – اناری ها در همان سال شکست تاریخی 5 بر صفر را در برنابئو به رئال مادرید تحمیل کردند. کرایف نام پسر خود را که در همان سالهای اولیه حضورش در بارسلون به دنیا آمد، به نشانه علاقه اش به مردم کاتالان یوردی که نامی کاتالانی است، گذاشت. یوهان کرایف تا سال 1978 در بارسا بازی کرد و با این تیم 3 بار نائب قهرمان لالیگا شد. کرایف از سال 1978 تا 1984 به بازی در تیمهای باشگاهی آمریکا، اسپانیا و هلند ادامه داد. تا اینکه بالاخره دوباره در سال 1988 دوباره از آژاکس به بارسلون آمد اما  این بار در قامت یک مربی. کرایف در طول هشت سالی که هدایت آبی – اناری ها را در دست داشت، تیمی را ساخت که بعدها به عنوان تیم رویایی لقب گرفت. تیمی که در نهایت موفق شد در ورزشگاه ومبلی شهر لندن جام جام قهرمانان اروپا سال 1992 را با گل به یاد ماندنی رونالد کومان در دقیقه 112 فتح کند. بارسا در همان سال سوپر جام باشگاه های اروپا را نیز فتح کرد. این تیم در سال 1994 هم به فینال جام قهرمانان اروپا رسید و پس از شکست از میلان با گردن آویزهای نقره به اسپانیا بازگشت. کرایف بزرگ همچنین از سال 1991 تا 1994 برای چهار سال پیاپی جام لالیگا را با بارسا به خانه آورد و نوار 5 دوره قهرمانی پیاپی رئال مادرید را پاره کرد.
بارسا آخرین افتخار بزرگ خود را در 17 مه 2006 کسب کرد و در ورزشگاه است دو فرنس شهر پاریس با دو گل اتوئو و بلتی، آرسنال را شکست داد تا برای دومین بار جام قهرمانان اروپا را بالای سر ببرد. این دومین جام قهرمانان اروپا را نیز یک هلندی برای بارسا به ارمغان آورد. رایکارد که یکی از سه تفنگدار مشهور تیم ملی هلند در دهه هشتاد و نود بود، در کسوت مربیگری توانست در سومین سال حضورش در بارسا، همچون کرایف این تیم را به فهرمانی معتبرترین جام باشگاه های اروپا برساند.

خونین ترین داربی دنیا
دیدارهای دو تیم بارسلون و رئال مادرید همیشه زخم های کهنه اختلاف و خاطره جنگ های داخلی اسپانیا را ذهن مردم این کشور زنده می کند. ارزش این دیدار برای مردم اسپانیا، به مراتب بیشتر از یک مسابقه فوتبال و یک رقابت ورزشی است.
از آغاز قرن بیست و یکم رسانه های اروپا نام آل کلاسیکو را بر این دیدار گذاشتند. آل کلاسیکو لقبی است که در آمریکای جنوبی به دیدارهای سنتی دو تیم قدرتمند می دهند. این عنوان به دلیل علاقه زیاد مردم آمریکای جنوبی، به خصوص آرژانتین به فوتبال اسپانیا، از فرهنگ لغات فوتبال آن منطقه وارد ادبیات ورزشی نویسان اسپانیا شد.
اولین رقابت بارسا و رئال طی یک دیدار دوستانه در سال 1902 بود که بارسا توانست با برتری 3 بر یک حریف مرکزنشینش را شکست دهد. اما این رئال بود که در سال 1928، در اولین دیدار رسمی دو تیم، با یک گل پیروز آل کلاسیکو شد. از 127 باری که این دو تیم با هم رقابت رسمی کرده اند، رئال 68 دیدار و بارسا نیز 59 دیدار را به سود خود خاتمه داده اند. رئال در این دیدارها 260 گل وارد دروازه حریف کرده اند و مهاجمان بارسا نیز 236 بار دروازه رئال را باز کرده اند.
اهمیت این دیدار برای مردان سیاسی اسپانیا به حدی است که یک بار در فینال کوپا دل ری پس از پیروزی بارسا در مقابل رئال در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو، ولیعهد اسپانیا جام را به کاپیتان بارسلون نداد و برای آبی – اناری ها پیغام فرستاد که اگر از جانشان سیر شده اند، در این استادیوم دور افتخار بزنند. ستاره های بارسا پس از شنیدن این پیغام، همچون تمام مردان کاتالان دست به نافرمانی زدند و دور زمین دویدند و در نهایت مورد هجوم گارد سلطنتی قرار گرفتند.
یک بار دیگر نیز حکومت مرکزی اسپانیا، بازیکنان بارسا را تحت فشار قرار داد؛ آن هم مربوط به پر گل ترین آل کلاسیکوی تاریخ است. نیمه اول آن دیدار که با حساب تساوی یک بر یک به پایان رسید از بلندگوهای برنابئو اعلام شد که خانه های شخصی بازیکنان بارسا در محاصره نظامیان است و بازیکنان بارسا برای حفاظت از جان خانواده هایشان باید از دویدن خودداری کنند. آن دیدار تلخ با برتری یازده بر یک به سود سپیدپوشان رئال به پایان رسید. البته امروز خود رئالی ها از گفتن و شنیدن در مورد آن دیدار شرم می کنند و آن دیدار را به رسمیت نمی شناسند. اگر از آنها درباره پرگل ترین آل کلاسیکو را بپرسید، به تساوی 5-5 دو تیم در برنابئو اشاره می کنند.
رائول، کاپیتان فعلی رئال مادرید با 12 گل زده، گلزن ترین بازیکن تاریخ آل کلاسیکو است.
اگر این دو تیم در زمین مسابقه سالی حداقل دو بار با هم مسابقه می دهند، اما در خارج از میدان، همواره با هم در رقابت هستند. یکی از جنبه های رقابت نرم این دو تیم در جدال جذب بازیکنان شاخص و موفق دیگر تیم ها است. تاریخی ترین رقابت دو تیم در جذب بازیکن مربوط به آلفردو دی استفانو ستاره سالهای 1949 تا 1953 تیم میلناریوس کلمبیاست که مادریدی ها توانستند با شیطنت پیروز آن باشند. این رقابت همیشه وجود داشته اما در زمان جذب بازیکنانی همچون برند شوستر، یوهان کرایف و مایکل لادروپ به اوج خود رسید.
در این بین بازیکنانی نیز بودند که پوشیدن پیراهن هر دو تیم را تجربه کرده اند. آلفونسو آلبنیز در سال 1902 اولین بازیکنی بود با که جدا از بارسا و پیوستن به رئال تابو را شکست. البته هرچند این تابو بیش از 10 سال است که شکسته شده اما هواداران بارسا هنوز هم نسبت به رفتن ستاره هایشان به آسمان رئال تعصب دارند. به همین خاطر است که لوئیس فیگو هر بار در آینه نگاه می کند به یاد پیراهن بارسا می افتد. پیراهنی که در خلال بازی فینال جام ملتهای اروپای 2004 توسط یک هوادار دوآتشه و عصبانی به صورتش کوبیده شد.
ریکاردو زامورا، لوسین مولر، گیورگی هاجی، لویئز انریکه، آلفونسو پرز، جوزپ سامیتیر، برند شوستر، مایکل لادروپ، رونالدو و ساموئل اتوئو مشهورترین بازیکنانی بودند که در تمام این سالها برای هر دو تیم بازی کردند. آخرین بازیکنی هم که از یک تیم به تیم دیگر رفت خاویر ساویولا بازیکن فعلی رئال است.
در این بین مدیران رئال، چند تجربه تلخ هم داشته اند. یک بار وقتی بود که باری خرید ژاوی دندان تیز کردند اما ژاوی قاطعانه گفت: "این ننگ را به جان نمی خرم." خاطره تلخ دیگر آنها نیز زمانی بود که اتوئو را به عنوان یک بازیکن مازاد از دست دادند. او پس از دو فصل بازی در مایورکا به عنوان یار قرضی، روانه نئوکمپ شد و اولین گلش را در این ورزشگاه به رئال زد. او همیشه می گوید: "آنها مرا نخواستند پس همیشه به پرز و تیمش گل میزنم."

سرزمین ستاره ها
بازی در بارسا نه تنها برای اسپانیایی ها بلکه برای ستاره های دیگر کشورها هم همیشه جذاب بوده است. در این بین هلندیها و برزیلیها رکورددار صدور بازیکن به نئوکمپ هستند. یوهان کرایف، رونالد کومان، ادگار داویدز، فیلیپ کوکو، مارک اورمارس، فرانک دی بوئر و پاتریک کلایورت ستاره های هلندی و رونالدینهو، روماریو، رونالدو، ادمیلسون، جولیانو بلتی، ریوالدو، سونی اندرسون ستاره های برزیلی دهه های اخیر بارسلون بودند.
دکو، لوئیس فیگو، ویکتور بایا و فرناندو کوتو از پرتغال، مارادونا، مسی، ساویولا و ریکلمه از آرژانتین، آلن سیمونسن و میشل لادروپ از دانمارک، هاجی و پوپسکو از رومانی، هریستو استویچکف از بلغارستان، هنریک لارسن از سوئد، اتوئو از کامرون، برند شوستر از آلمان، رافایل مارکوئز از مکزیک، جیانلوکا زامبروتا از ایتالیا، گری لینکر از انگلستان و لیلیان تورام از فرانسه جمع کوچکی از بازیکنان بزرگی هستند که عکسشان در تالار افتخار نئو کمپ وجود دارد. بارسا غیر از این کشورها از اسکاتلند، پاراگویه، ولز، اروگویه، اتریش و پرو نیز بازیکن داشته است.

تالار افتخارات
شمردن کاپهایی که بارسا موفق به شکار آنها شده کار بسیار دشواری است. این تیم در تاریخ لالیگا همیشه یکی از نامزدهای قهرمانی بوده است. بارسا 18 بار قهرمان و 22 بار نائب قهرمان این رقابتها شده است. این تیم با 24 قهرمانی و 9 بار نائب قهرمانی پرافتخارترین تیم در رقابتهای جام حذفی اسپانیا است. هواداران بارسا معتقدند لالیگا همیشه برای این تیم سخت و جام حذفی برایش آسان است.
بارسلون در رقابتهای اروپایی دو بار قهرمان و سه بار نائب قهرمان جام قهرمانان اروپا شده است. بارسا شش بار هم به فینال سوپر جام باشگاه های اروپا راه پیدا کرده که نتیجه آن دو قهرمانی و چهار نائب قهرمانی بوده است. آبی – اناری ها همچنین چهار بار افتخار قهرمانی و دو بار نائب قهرمانی جام در جام باشگاه های اروپا را در کارنامه غرورانگیز خود دارند.
در رقابتهای خارج از اروپا نیز بارسا عنوان نائب قهرمانی در جام باشگاه های جهان 2006 و همچنین جام بین قاره ای 1992 را یدک می کشد.

* *‌ *‌

سایر مطالب مرتبط:

تقلا برای هیچ (تلاش بیهوده ایرانیان برای رفتن به جام جهانی)
برای برق شیراز
کاش مادربزرگم زنده بود
امشب عادل فردوسی پور به دوربین نگاه نکرد
امشب اس.ام.اس ها به 90 می رسد؟
دیپلماسی رکسانا
این عکس واقعی است
تفاوت های عادل فردوسی پور با علی درستکار!

/ 2 نظر / 4 بازدید
عادل

مطلب بسيار جالب و پرباري بود...ممنون. ولي با اين همه به ياد مثلث داوور شوكر،مياتوويچ و رائول جوان و تركيب هافبك سيدورف و ردوندو باز هم طرفدار رئال هستم ....

مهدي

اقا ما با شما چه كار كنيم نمي دونيم .يه سري بيا شيراز - يه گل كوچيك بازي كنيم .