مرا به نام کوچکم صدا بزن!

cover2.jpg

امید همیشه از یک خصوصیت تهران زیاد تعریف می کنه؛ اینکه اینجا عصر 4شنبه‌هاش خیلی می چسبه.
واقعا باهاش موافقم.
... و الان عصر 4 شنبه است. بچه‌ها رفتند. 2 روز تعطیل در پیش است. البته در چند ماه گذشته من 5 شنبه و جمعه تعطیل نداشتم. چون همیشه کار بوده. ولی فردا و پس فردا را خیلی دوست دارم چون می دونم که کار گنده ای ندارم و می توانم به مسائل کوچک اما مهم برسم.

روی در یک پوستر بود که روی آن نوشته شد بود: مرا به نام کوچکم صدا بزن.
امروز رفته بودم دفتر مجله بخارا پیش جناب آقای دهباشی؛ علی دهباشی. ساختمان خیلی قدیمی بود. در انتهای یکی از کوچه های اطراف میدان فردوسی. یاد روزهای اولی که آمده بودم تهران افتادم. آن وقتها همه تهران برای من خیابان انقلاب بود و الان مدتها می شود که آن طرفها نرفته ام.
وارد ساختمان که شدم پسری که بعد فهمیدم شهاب دهباشی، پسر آقای رئیس است در را باز کرد... وآ آ آ آ آ آ آی نمی دونید با باز شدن در چه هیجانی به صورتم کوبیده شد. یک ساختمان از جنس کاغذ. باورش خیلی سخت بود. همه جا پر از سوراخ و سمبه بود و از تمام سوراخ و سمبه ها کاغذ و کتاب و پاکتهای کاغذی بیرون زده بود. روی دیوارها پر بود از عکس و پوستر چهره های معروف و دوست داشتنی ادبیات ایران و جهان. سهراب سیمین دانشور، سیمین بهبهانی، چوبک، مشیری، بزرگ علوی، ویرجینیا وولف، عبدالله کوثری، جمالزاده، امبرتو کامو، جلال، هدایت، پروین، شهید ثالث، تاگور، اوسیپ ماندشتام و ... البته چهره های نیمه ادبی و غیرادبی هم بودند؛ گاندی، نیچه، مصدق، نهرو، احسان نراقی و ... خیلی حال داد. به دیوارها بریده روزنامه و بادداشتهای دستنویس چسبانده شده بود. قابها در هم گره خورده بودند.
آقای دهباشی عزیز 6 جلد بخارا به من هدیه داد. اول دو نسخه داد. بعدتر که پرسیدم: "فقط کار مقاله انجام می دهید؟" برای پاسخ دو شماره دیگر به من داد و در نهایت پس از گذشت چند دقیقه به این بهانه که "چون ازت خوشم اومده" دو شماره دیگر به من هدیه داد. باید همه این مجله ها را بخونم.
قرار شد فردا برای نشست مولانا که توسط بخارا در خانه هنرمندان برگزار می شود، به آنجا بروم. مدتها بود که دوست داشتم بهانه ایجاد شود تا به خانه هنرمندان بروم و حالا جور شده است...
دوست دارم یک گزارش از این مجله 9 ساله که هر شماره اش حدود 400 تا 600 صفحه است برای دانشجو در بیاوریم.  ماز در که بیرون آمدم دوباره پوستر را نگاه کردم. عکس عمران صلاحی خیلی خوب افتاده بود.

درخت را به نام برگ
بهار را به نام گل
ستاره را به نام نور
کوه را به نام سنگ
دل شکفته مرا به نام عشق
عشق را به نام درد
مرا به نام کوچکم صدا بزن!

/ 1 نظر / 3 بازدید