چه چیزی از این انقلاب برای نسل بعد می ماند؟

1- الان دهه فجر است؛ این ایام از نظر جوی سردترین روزهای سال است اما تاریخ معاصر ایران یکی از گرمترین و پرحرارت ترین دوره های خود را در چنین روزهایی به ثبت رسانده؛ پیروزی انقلاب مردمی و سقوط رژیم شاهنشاهی در ایران. 

امروز که هجدهم بهمن ماه ۱۳۸۶ است، بیست و نه سال از آن روزهای پر حرارت می گذرد. سردی هوا همچنان هر سال تکرار می شود؛ چه بسا امسال سرمای ایران در ۵۰ سال گذشته بی سابقه هم بوده است. اما طبق روال طبیعی جوامع در حال توسعه، گرمای روزهای انقلاب، رفته رفته در حال فروکش کردن است و هر سال هیجان انقلابی نسلهای جدید از نسلهای دوران انقلاب و پس از آن، کمتر می شود. 

کم شدن حرارت انقلاب طبیعی است اما این پایین آمدن دما در نسلهای جدید نباید به جدایی آنها از ریشه های انقلاب و نظام اسلامی منجر شود. 

2- امروز هجدهم بهمن ماه ۱۳۸۶ است. آن پسرها و دخترهایی که در چنین روزی در سال ۱۳۷۰ در خانواده های ایرانی به دنیا آمده اند،‌ امشب هفده سالگی خود را جشن می گیرند. آنها نه خاطره ای از رژیم شاه دارند، نه روزهای پر شور و هیجان انقلاب را دیده اند، نه غرور بعد از پیروزی انقلاب را تجربه کرده اند، نه از ترس حمله های هواپیماهای عراقی در سنگرهای نم دار و تاریک پناه گرفته اند، نه حجله شهدای جنگ را سر کوچه ها دیده اند و نه تاثیر کلام امام را حس کرده اند. این نسل که متولد اواخر دهه شصت و بعد از آن است، قطعا درکی متفاوت از انقلاب دارد. انقلاب را نمی توان برای این نسل، فقط با گفتن بدیهای شاه و حمله های عراق تبیین کرد. این نسل تصویری مستند و دلیلی اثباتی از نظام می خواهد تا بتواند همچون نسل دهه های چهل و پنجاه با انقلاب و نظام ارتباط برقرار کند. نسلهای گذشته دلایل محکمی برای همراهی با انقلاب داشتند؛ شاه بود، دشمن بود، شور و هیجان بود، یکدستی در آرمانها بود... اما در شرایط کنونی هیچ یک از این دلایل وجود ندارد. دیگر نمی توان با شاهی که مرده، دشمنی که به ما حمله مستقیم نکرده، شور و هیجانی که فروکش کرده و اختلافی که بین بزرگان پدید آمده، نسل جدید را به همراهی با انقلاب و نظام تشویق کرد. این نسل برای همراهی قلبی با انقلاب باید دلیل محکمی داشته باشد. 

3- امروز ۱۸ بهمن ماه سال ۱۳۸۶ است. رسانه های داخلی و خارجی اخبار متعددی از رد صلاحیت گسترده نامزدهای یک جناح سیاسی در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی مخابره می کنند. در میان کسانی که توسط دولت جمهوری اسلامی ردصلاحیت شده اند نامهای آشنایی دیده می شود. نامهایی که در تاریخ انقلاب اسلامی بارها تکرار شده اند. شاید امشب هفده ساله ها در حاشیه جشن تولدشان، ناگهان چشمشان به تلویزیون بیفتد و با دیدن تصاویری از انقلاب، از پدر و مادرهایشان بپرسند که "افرادی مانند نوه امام، شهردار سابق تهران، وزیران دولت قبل و معاونانشان، نماینده های سابق مجلس، فرمانداران گذشته و استادان فعلی دانشگاه ها در این انقلاب نقشی نداشته اند؟ اگر داشته اند پس چرا الان که می خواهند برای مجلس نامزد شوند، رد صلاحیت می شوند؟" بهترین جواب برای این پرسش چیست؟ آیا این جوان شانزده ساله از بازیهای تلخ سیاسی سر در می آورد؟ چه تصویری از مردان و زنان انقلاب در ذهن او شکل خواهد گرفت، زمانی که می بیند نظام برآمده از انقلاب، بعد از 29 سال اکثر آنها را صالح نمی داند؟ این جوان برای آینده خود و صلاحیت خود از دید این نظام، چه سیمایی ترسیم می کند؟ 

4- انقلاب اسلامی ایران محصول مبارزه میلیونها مرد و زن ایرانی است. از پدر و مادر گمنام من و شما که در راهپیماییها شرکت می کردند گرفته، تا مردان و زنانی که در حلقه های مرکزی انقلاب، به رهبری امام خمینی(ره)، جریان مردمی را هدایت می کردند. هر یک از این افراد، به نوبه خود برگی از تاریخ زرین انقلاب اسلامی ایران را شکل می دهد. این افراد هستند که در نبود شاه سرسپرده و دشمن اشغالگر می توانند ارزشهای انقلاب و نظام را به نسلهای جدید منتقل کنند. اما وقتی یک جریات سیاسی با نگاه تنگ نظرانه و غیر قابل توجیه خود اعتبار مردان و زنان انقلاب را برای نسل دور از انقلاب، به زیر سئوال می برد، چگونه می توان به انتقال ارزشهای انقلاب امیدوار بود؟ رد کردن صلاحیت مردان و زنانی که برای پیروزی و تثبیت این انقلاب تلاش کرده و حتی به زندان افتاده اند، چیزی جز جدا کردن برگهای زرین کتاب تاریخ انقلاب اسلامی ایران و لاغر کردن این کتاب نیست.

5- اگر روال به همین گونه ادامه پیدا کند، آیا برای پسران و دخترانی که امشب در این مرز چشم به دنیا می گشایند، چیزی از تاریخ انقلاب باقی خواهد ماند؟ ما چه جوابی داریم تا در شب هجدهم بهمن ماه، هفده سال دیگر به آنها بدهیم؟

به راستی چه چیزی از این انقلاب برای نسل بعد می ماند؟

/ 2 نظر / 2 بازدید
آذر

خوب می گفتی؟!!!! راست می گيا؟ فکر کن! نوه امام رد صلاحيت شده! چه باحال! عجب رويی دارن آقايون وقتی باز هم دم از امام و اهداف و راه امام می زنن. اين نشنون می ده امام و راه امام هم برای اونها فقط يه ابزاره. اون هم تنها موقعی که به دردشون بخوره . در غير اين صورت بيخيال امام و نوه و .. اين نوهه هم همين که زنده است و می تونه نفس بکشه بايد بره خدا رو شکر کنه وگرنه پاشو از گليمش دراز کنه می فرستنش همون جايی که باباش رفت. تازه ناقص بود و اين همه کامنت نوشتم اگر کامل بود حتما می ترکوندم. اون طرفها هم تشريف بياريد خوشحال می شيم.

محسن

اين مطلب در روزنامه ای مثل ..... می تونه حساسيت زا بشهُ ولی اگر در يکی از رونامه های کشوری چاپ می شد يک حساسيت خوب و يک تلنگر را ايجاد می کرد نه اعتراضی که در شيراز به آن شد. اگر قرار باشد همين اندازه اعتراض آن هم در قالب مطبوعات نشود که بايد ديگر درش را تخته کنيم و بس!!