دوازده سال پيش در چنين روزی...

دوم تيرماه ۱۳۷۳ تيم ملی ايران به مصاف تيم عمان رفت. در آن بازی که اتفاقا در راه رسيدن به جام جهانی ۱۹۹۴ آمريکا بود، علی پروين دفتر افتخارات بازيکنی را باز کرد که به زودی تمام قله‌های فتح‌شدنی برای يک فوتباليست ايرانی را زير پا قرار داد.

پسر قدبلند و سبيلوی آن روزها که رفته رفته به چهره‌ای جهانی تنديل شد، امروز و در آستانه دوازدهمين سال ظهورش به چهره‌ای نه‌چندان مقبول در ميان ايرانيان تبديل شده است. واقعا چرا دايی که بارها ايرانيان را از شادی سرمست کرده است،‌حال که در انتهای دوران ورزشی‌اش است در جايگاه ارزنده‌اش قرار ندارد؟

خودتخريبی دايی...
ستاره‌ها در جامعه ايران به خوبی و بسيار سريع تخريب می‌شوند چراکه ظرفيت جامعه ما برای پذيرش و مديريت ستاره‌ها و نخبگانش بسيار محدود و پايين است. نگاهی به سرنوشت بزرگ مردی چون علی پروين که خود را از بلندای اسطوره‌گی به خفت کشيد و مرور کارنامه لجبازی‌ها و يک‌دندگی‌های علی دايی نشان می‌دهد که اسطوره‌های ما هنر مشترکی دارند؛ خودتخريبی.
دايی پس از سالها حضور در تيم ملی و کسب افتخارات بزرگی که تا سالها به نام او و ايران ماندگار خواهند ماند، از لحاظ روانی دچار نوعی اختلال شده است و نمی‌تواند خود را برای پذيرش و درک برخی واقعيت‌های بديهی آماده کند.
دايی از وقتی که در درون خود به حس شکست‌ناپذيری و اسطوره‌گی رسيد، احساس جديد نسبت به تيم ملی پيدا کرد. او از حد يک بازيکن فراتر رفت و در مقام يک پدر و شايد بهتر است بگوييم کدخدا ظاهر شد. اين آغاز دردسرهای مشترک دايی و تيم ملی ايران شد. حضور مقتدرانه و موفق دايی در تيم ملي، در کنار ضعف زياد کادر فنی اين تيم و همچنين ناکارآمدی ساختار مديريتی فوتبال ايران که توان پرورش، رشد و پذيرش مهاجمان جوان و تازه‌نفس نداشت،‌ باعث شد سايه دايی بر تيم ملی دايمی‌تر و دايمی‌تر شد. خود دايی نيز در اين ميان با حس برتری‌جويی و ميل به پيشرفت جاودان همواره با انگيزه و توان زيادی در ميادين ظاهر می‌شد. او که خود نيز دريافته بود تک‌بازيکن ثابت فوتبال ايران است، با احساس مسئوليت بيشتری در اردوها و مسابقات (حتی دوستانه) تيم ملی حضور پيدا می‌کرد.
دايی مانند پدری است که از فرط عشق و علاقه و نزديکی به تک پسرش نمی‌تواند او را جدا از خود ببيند و بی‌آنکه خود بداند، بسيار بيشتر از يک پدر بر زندگی پسرش سيطره يافته است. اين پدر مهربان و دوست‌داشتنی در اين ميان نمی‌تواند درک کند که چه فرصتهای گرانقيمتی را از تک‌پسرش می‌گيرد. فرصتهايی که در هر يک پسر می‌تواند پخته  و پخته‌تر شود اما حضور پدر او را به عزيزدردانه‌ای غيرقابل تحمل تبديل می‌کند.
علی دايی، بهترين گلزن تاريخ فوتبال جهان، با همه بزرگی و عظمتش از درک اين رابطه ساده که در حال ضربه زدن به فوتبال ايران است عاجز می‌نمايد. او نمی‌تواند تيم ملی را دور از خود ببيند چراکه به واقع هيچ بازيکنی به اندازه او تجربه ندارد و کوله‌بار تجربه دايی می‌تواند به ما کمک‌های زيادی کند. در کنار اين تجارب ارزشمند اتوريته مثال‌زدنی دايی نيز در حفظ نظم درونی تيم بسيار موثر است و تيم پرهيجان و پر شر شور ايران که کارنامه درخشانی در بی‌نظمی و درگيری در مراحل و بازيهای حساس دارد، به وزنه منظم و مديری چون دايی احتياج انکارناپذيری دارد. دايی که ۱۳ سال است در تيم ملی ايران بازی می‌کند و نيمی از اين دوران را کاپيتان تيم بوده است، بيشتر از همه ما اين مخاطرات را درک می‌کند و به خاطر عشق و علاقه‌ای که به تيم ملی دارد نمی‌تواند ايی توانايی‌های غيرفنی خود را از تيم ملی دريغ کند.
شايد اين سئوال در ذهن‌ها ايجادشود که مگر ساير بازيکنان به تيم ملی عشق و علاقه ندارند؟ پاسخ مثبت است. همه به پيراهن تيم ملی علاقه دارند؛ حتی آن پيرمرد  ۶۵ ساله‌ای که برای نوه‌هايش پيراهن تيم ملی کادو می‌خرد نيز به اين تيم عشق و علاقه دارد اما همانطور که ذکر شد عشق دايی به تيم ملي، ‌عشقی پدرانه است. اين احساس را نمی‌توان با حس جوان ۲۳ ساله‌ای که برای اولين به اين پيراهن رسيده است و تازه در باغ آرزوها را باز می‌بيندتفاوتهای اساسی می‌کند. دايی مردی است که موفقيتهايش را همه ما از بر هستيم و می‌دانيم به چلسی و ميلان گل زده،‌ در آلمان و بايرن بازی کرده است و تا سالهای سال بهترين گلزن تاريخ فوتبال جهان و آسيا و ايران خواهد ماند. علاقه دايی به تيم ملی بزرگترين تهديد برای فوتبال ايران است.

دايی بايد باور کند که تيم ملی بايد هرچه سريعتر زندگی بدون او را تجربه کند. متاسفانه شهريار فوتبال ايران هر روز پلهای پشت سر خود را بيشتر و محکم‌تر خراب می‌کند و با توجه به قابليتهای اين فوق ستاره بعيد نيست که جامعه فوتبال‌دوستان ايرانی و آنهايی که دايی «مردمان بدون شورت ورزشي» می‌خواند،‌ بتوانند با او در کسوت مربی تيم ملی ارتباط برقرار کند.
دايی تا کنون نشان داده است که در دو عرصه مرد بزرگی است؛ ‌اول مستطيل سبز و دوم زندگی اقتصادی. اين در حالی است که از اين عظمت در آينده‌نگری و روابط اجتماعی دايی خبری نيست. دايی در مستطيل سبز به هيچ کمکی احتياج ندارد اما اگر ما می‌خواهيم اسطوره‌ها و نخبه‌های ارزشمند خود را از دست ندهيم بايد هرچه سريعتر به دايی از نظر فکری و ذهنی کمک کنيم. 
دايی امروز که زير فشار بسيار زياد افکار انتقام‌جوی عمومی و روزنامه‌نگاران بی‌گذشت است، بيش از هر زمان ديگری به کمک احتياج دارد. اگر او را در موقعيتی تنها بگذاريم که همچنان بر لجاجت خويش استوار بماند هم خود را ويران‌تر می‌کند و هم تک‌پسر ارزشمندش را برای مدتهای زيادی معلول خواهد کرد. 

۱۲ سال از آغاز حيات ورزشی دايی در عرصه ملی می‌گذرد و او امروز بايد يک بار برای هميشه تصميم‌گيری خود را بکند. او می‌تواند يا در نقش يک مربی محبوب در کنار تيم ملی بماند و مانند بسياری ديگر از همتايان اسطوره‌ای‌اش در فوتبال ساير کشورها تجربه و داشته‌هايش را در اختيار جوانترها قرار دهد؛ و يا همچنان بيمارگونه بر موضع کدخدامنشانه خود که چندان منطقی نمی‌باشد اصرار بورزد.


/ 0 نظر / 3 بازدید