تعطیلات؛ زمانی برای تبدیل روزنامه به کاغذ باطله

از سالهای دور همیشه اهالی خانه یک انتقاد مشترک به من داشتند که "چرا خانه را به انبار روزنامه و مجله تبدیل کرده ای؟" بنده های خدا، حق هم داشتند. من علاوه بر اتاق 8 متری خودم، راه پله، انباری و قسمتی از اتاق عقبی خانه را به آرشیو روزنامه ها و مجله هایم اختصاص داده بودم. از چند سال پیش که من شهر و خانه پدری را ترک کردم، موج این انتقادها بیشتر و بیشتر شد و اهالی خانه برای رها شدن از دست این تپه های کاغذی برای من پیغام و پسغام های گاه تهدیدآمیز و تحریک کننده می فرستادند. من هم تصمیم گرفتم، دست از پیرمردبازی بردارم و اهالی خانه را شر روزنامه ها نجات دهم.
دفعه قبل که به شیراز آمدم حجم زیادی از روزنامه هایم را پس از تورق دوباره، کنار سبد کاغذ باطله گذاشتم. خرداد، فتح، بیان، آریا، بهار، دوران امروز، حیات نو، همبستگی، هم میهن، صبح امروز و مشارکت روزنامه هایی بودند که خاطره های بهار مطبوعات را برای من دوباره زنده کردند. یادم هست که اهل منزل از اینکه من هر روز مانند مدیران دولتی با چند نسخه روزنامه به خانه می آمدم، تعجب می کردند. گاهی مامانم به شوخی و گلایه می گفت: خوب تو که نمی رسی همه اینها را بخوانی، چرا این همه روزنامه می خری؟
تا به امروز که نزدیک به 9 سال از آن روزها گذشته جواب این سئوال را پیدا نکرده ام. نمی دانم چرا یک دانشجوی زمین شناسی خود را ملزم کرده بود که از جیب مبارک، هر روز تعداد زیادی روزنامه بخرد و سعی کند بخواند و با احترام خاصی آرشیو کند.
امروز که دوباره پس از مدتها برای استراحت و فراغت به شیراز آمدم، پیرو پیغام ها و پسغام های جدید، باز هم ستون روزنامه های ایام شباب را از کمد خارج کردم تا آنها را از محیط خانه خارج کنم. نوبت به نشاط و عصر آزادگان رسیده است. ستونها و یادداشتهای سیدابراهیم نبوی، مسعود بهنود، صادق زیباکلام، حمیدرضا جلائی پور، ماشاالله شمس الواعظین، سیدمرتضی مردیها، مجید محمدی، ناصر ایرانی، بابک راد، علی اکبر قاضی زاده، عماد الدین باقی، اکبر گنجی، محمد قوچانی، سها روحانی، لیلی فرهادپور، مریم سپهری، حسین درخشان، مجید یوسفی، فرناز قاضی زاده، مریم نبوی نژاد، مهرانگیز کار، محمد شریف، امیرحسین رسائل، سحر نمازی خواه، نعمت احمدی و حسام الدین امامی، عکسهای نیوشا توکلیان و حجت الله سپهوند و طرح های اردشیر رستمی و بهزاد خورشیدی، بدجوری به دلم چنگ می انداخت اما چاره ای نبود. باید خانه را از روزنامه ها و مجله های قدیمی خالی می کردم. نشاط بیشتر به واقعه 18 تیر پرداخته بود و عصر آزادگان به اختلافات اصلاح طلبان و هاشمی، ترور حجاریان، صدور حکم زندان محمد نوری و ردصلاحیت های مجلس ششم. هر برگ روزنامه برای من زنده کننده یک خاطره بود.
فکر کنم در این مدتی که در شیراز هستم، بتوانم رضایت خاطر خانواده را از بابت کاهش حجم روزنامه ها و مجله ها جلب کنم. هرچند که می دانم، تورق همه روزنامه ها و مجله هایم به زمانی بسیار بیشتر از یک هفته نیاز دارد.

* * *

مامانم که خودش اهل مطالعه و فرهنگ است و همزمان هم معلم است و هم دانشجو، از دیروز به حجم زیاد کتابهایم هم گیر داده... نمی دانم شوخی می کند یا اینکه همانند مساله روزنامه ها و مجله ها، جدی است. خدا به خیر بگذراند.

/ 1 نظر / 2 بازدید
honarpisheh

manam yek bar yek ketabkhaneh ro injury az khodam joda kardam. kheili sakhteh chon har ketab por az hezar ta khatereh hast. har safheh yek harfi bara goftan dareh. vali khob bazi chizha ro nemisheh ba khodet invar unvar koni va yek ketabkhuneh ketab ham jozvi az un chiz-hast.