روزنامه نگار پاک

1- پاییز 1380 در طبقه دوم خانه مطبوعات، اولین باری بود که برای یک گپ مطبوعاتی با سیروس رومی همکلام شدم. در آن روزها دانشجو بودم و با هم دانشگاهیان، نشریه دانشجویی دانشجو را منتشر می کردیم. نشریه سومین سال انتشار خود را پشت سر می گذاشت و جذابیت امروز را نداشت اما رومی در آن دیدار دوستانه، نشریه دانشجو را تحویل گرفت و با تشویقها و راهنماییهایش، دلگرممان کرد. از روزهای دانشگاه خودش گفت و از نشریاتی که با دوستانش در دانشگاه منتشر می کرده است.
رومی با همان تشویقها و دلگرمی هایش ما را به جلو هل داد تا جایی که امروز بهترین نشریه دانشجویی کشور، در شیراز منتشر می شود.
2- همیشه از اینکه در روزنامه های شیراز به صفحه آخر که یکی از مهمترین صفحات روزنامه است، بی توجهی می شد، ناراحت و گلایه مند بودم. صفحات آخر روزنامه ها در آن ایام فاقد کارکرد و تعریف مشخص بودند. تا اینکه  اواخر سال 1380 از طرف روزنامه عصر مردم دعوت به کار شدم. در اولین اقدام و از ابتدای سال 81، ماکت و فرم جدیدی برای صفحه آخر روزنامه عصر مردم طراحی کردم و در ستونها و کادرهای تعریف شده، به اخبار و موضوعات فرهنگی روز پرداختیم. سیروس رومی در یکی از روزهای پاییزی همان سال، ضمن تعریف و تشویق فراوان گفت: بهترین صفحه ای که در روزنامه های فارس، منتشر می شود، صفحه آخر روزنامه عصر است. این تعریف و تشویق برای من، باز هم عامل ایجاد انگیزه و دلگرمی شد چراکه پیر مطبوعات فارس از ایده جوانی همچون من با چنین حرارتی حمایت می کرد.
دیری نگذشت که رفته رفته نگاه روزنامه های فارس به صفحه آخر عوض شد و ستونها و کادرهای عنوان دار، جای ثابت خود را در صفحات آخر پیدا کردند.
3- در آخرین روزهای تابستان 85 به همراه تعدادی از روزنامه نگاران جوان فارس، اولین مجله اینترنتی استان را راه اندازی کردیم. این بار هم سیروس رومی بود که پیشتاز برخی از بزرگان فرهنگ فارس، از باز شدن باب روزنامه نگاری الکترونیک در فارس حمایت کرد و به توصیه و راهنمایی پرداخت. رومی باز هم پشت جوانان را خالی نگذاشت و از ایده های آنها استقبال کرد.
4- زمستان 1385 روزنامه تحلیل روز کار خود را آغاز کرد. به همراه دوستان قدیمی، مسئولیت برنامه ریزی و اجرای این روزنامه را برعهده گرفتیم. سعی کردیم تا حد امکان از الگوهای رایج در روزنامه نگاری سنتی فارس دور شویم و در مقابل روزنامه نگاری نوین و حرفه ای را در این روزنامه نوپا باب کنیم. با انگیزه و انرژی زیادی که بچه ها داشتند، در کوتاه مدتی چنین شد و تحلیل روز یک شبه، ره صدساله رفت. حرکت شتاب دار روزنامه تحلیل روز، برای همه اهالی مطبوعات فارس شگفت انگیز بود و این برای ما، مایه خوشحالی. وقتی به بهانه انتشار یکصدمین شماره روزنامه، پای صحبت اهالی مطبوعات فارس رفتیم، باز این سیروس رومی بود که با اظهارنظر خود ما را متعجب و البته دلگرم کرد. رومی در آن روز بهاری گفت: شما جوانان، خیلی وقت است که در روزنامه نگاری از ما پیرمردها جلو زده اید. وقتی این مرد همیشه فعال مطبوعات فارس، چنین گفت، هم شاد شدم و هم درس گرفتم؛ از اینکه حرکت مطبوعاتی سنت گریزانه ما در تحلیل روز باز هم مورد استقبال سیروس رومی قرار گرفت، خیلی خوشحال شدم. مهم تر از آن، از رفتار رومی درس گرفتم که چگونه یک پیشکسوت می تواند به این راحتی جوانانی را که یک، سوم او هم سن ندارند، تایید کند و به آنها انگیزه بیشتر بدهد.

با نگاهی دوباره به موضع گیریهای سیروس رومی در مقابل حرکتهای متفاوت مطبوعاتی خود، می بینم که او همیشه با گرمی جوانان را همراهی و راهنمایی کرده و همواره به آنها دلگرمی داده است.
به عنوان عضوی از خانواده مطبوعات فارس به یاد ندارم که سیروس رومی به جوانان پشت کرده باشد و یا از هیجان جوانی آنها سوءاستفاده کرده باشد و یا از تلاشهای آنها برای خودش سکوی پرتاب ساخته باشد. رومی تاکنون هرگز به بهانه انتقاد، یک حرکت نو مطبوعاتی را زیر سئوال نبرده است.
این مرد موسپید مطبوعات فارس، هرگز نگاهی ابزاری به روزنامه و روزنامه نگاری نداشته است و به نظر من این سند افتخاری در کارنامه سیروس رومی است.
سیروس رومی در کنار تمام این رفتارهای سازنده خود، یک رفتار استثنایی دیگر نیز دارد. او برخلاف بسیاری از همکارانش، همیشه تصویری متناسب با تجربه ها و داشته های واقعی اش از خود ارایه داده و هیچ گاه سعی نکرده خود را بزرگتر از آنچه هست، نشان دهد.
سیروس رومی مردی است که در طول دوران روزنامه نگاری اش به دو چیز اعتقاد راسخ داشته و دارد: اول، روزنامه نگاری پاک و دوم، استقبال از حرکتهای نو مطبوعاتی.

/ 2 نظر / 2 بازدید
someone

سلام مرسی از اينکه در مورد پدرم اين چنين نوشتيد واقعيتش اينه که نه برای اينکه پدرم هست اما بابا واقعا عاشق پيشرفت جوونهاست .. بدون هيچ منتی .. باور کنيد از ته دل با يک نيت پاک برای همه هر کاری بتونه انجام می ده .. اما شنيدم چند نفر از روی حسادت چيزهای بدی نوشتن .. مهم نیست می دونم بابا همچنان ادامه می ده .. باز هم ممنون و اینکه مرسی به وبلاگ من سر زدید . سحر رومی

someone

دوباره سلام الان به بابا زنگ زدم و نوشتتون را براش خوندم تلفنی .. خواستم در جريان باشيد .. روز خوش