چرا رئیس مجلس 3 دقیقه برای رئیس دولت وقت نگذاشت؟

نامه امروز رئیس دولت نهم، که از هر فرصتی برای بزرگتر جلوه دادن خود استفاده می کند، سیاسیون را گیج کرده است.

آقای حداد عادل، نماینده اول مردم تهران در انتخابات مجلس هشتم و رئیس کنونی مجلس هفتم، بهمن ماه گذشته در پی تفسیرهای متفاوت و تاخیر اندازانه آقای احمدی نژاد از قانون، در اقدامی غیرمنتظره ضمن نامه نگاری به رهبری، مصوبه مجلس را مستقیما برای درج در روزنامه رسمی و اجرا ابلاغ کرد. در آن روز دولت آقای احمدی نژاد برخلاف انتظار موضع گیری خاصی نکرد و خود را پیرو نظر رهبر نشان داد اما امروز و پس از اینکه آقای حداد عادل برای دومین بار مصوبه های مجلس را برای اجرایی شدن ابلاغ کرد، آقای محمود احمدی نژاد دست به نگارش نامه ای شدید اللحن زد و با ادبیاتی محکوم کننده، آقای حداد را به چالش کشید. رئیس دولت نهم در بخشی از نامه خود نوشت: "آیا شایسته نبود که سه دقیقه وقت نیز برای یک مکالمه ساده تلفنی و سوال از مسؤول مربوطه در معاونت حقوقی رییس جمهور اختصاص می‌یافت؟"

اقدام حداد عادل و واکنش احمدی نژاد، نشان از شکل گیری شکاف جدید و عمیقی در قلب جریان اصولگراست. هرچند برخی عقیده دارند این شکاف ماه ها پیش ایجاد شده و در این مدت بزرگان و عقلای این جریان سنتی برای عیان نشدن این شکاف، تلاشهای زیادی کردند. اینکه رئیس مجلس هفتم، در حساس ترین شرایط سیاسی و در حالی که جریان اصولگرا برای کسب آرای مردم در دور دوم انتخابات در رقابت با اصلاح طلبان هستند، اقدام به زیر سئوال بردن دولت نهم می کند، جای تامل زیادی دارد. آقای حداد عادل سیاستمدار خام و کم تجربه ای نیست که بدون در نظر گرفتن شرایط سیاسی کشور دست به چنین کاری بزند. او کسی است که در 2 سال گذشته بسیاری از تلاشهای نمایندگان برای استیضاح وزرای کابینه نهم را ناکام گذاشت و با اعلام وصول نکردن استیضاح ها، فرصت چانه زنی و اعمال فشار را به دولت داد. چه شده است که در اوج تبلیغات دومین دور انتخابات مجلس هشتم، حداد عادل، خود را در مقابل احمدی نژاد قرار می دهد؟ به راستی چرا این دو سیاستمدار هم مسلک، چنین رو در روی یکدیگر قرار گرفته اند؟ چرا رئیس مجلس، چنانچه احمدی نژاد در نامه اش نوشته است، زحمت یک تماس تلفنی با دفتر ریاست جمهوری یا معاون پارلمانی وی را به خود نداده است؟

به نظر می رسد موضع گیری تند آقای محمود احمدی نژاد در سخنرانی هفته گذشته خود در قم و به زیر سئوال بردن اعضای کابینه نهم توسط رئیس دولت، سیاسیون اصولگرا را بر آن داشته است تا در حفظ فاصله خود با دولت نهم، تلاش بیشتری کنند. چراکه این دولت برای فرار از زیر فشار افکار عمومی، به جای تدبیراندیشی و حل اصولی مشکلات، حتی حاضر است بخشی از بدنه خود را نیز زیر سئوال ببرد. و جالب اینجاست که نحوه زیر سئوال بردن بخشی از دولت توسط رئیس دولت به گونه ای است که رئیس کابینه نهم حساب خود را از حساب مردانش جدا می کند و حتی آنها را با عنوان مافیا معرفی می کند. در چنین شرایطی رئیس مجلس هفتم که از چند روز پیش با برپایی مهمانی بزرگی تلاش خود را برای رسیدن به کرسی ریاست مجلس هشتم آغاز کرد، ترجیح می دهد قبل از اینکه از سوی دولت زیر سئوال برود، به گونه ای فاصله خود با دولت و رئیس آن را نشان دهد و علنی کند.

جدا از علت نامه نگاری های اخیر روسای دو قوه و علنی شدن این نامه نگاریها، ادبیات رئیس دولت نهم در نامه اخیرش قابل تعمق است. در هفته گذشته تغییر محسوسی در ادبیات احمدی نژاد مشاهده می شود. با مروری بر سخنرانی هفته گذشته ایشان در قم و همچنین خواندن دوباره نامه وی به رئیس مجلس هر تحلیلگر سیاسی متوجه تغییر ادبیات و لحن شخص اول قوه مجریه می شود. آقای احمدی نژاد در قسمتی از نامه خود نوشته است: "آیا رواست دولتی را که به گناه عدالتخواهی و استیفای حقوق و عزت ملت از ناحیه همه مستکبران و مفسدان تحت شدیدترین هجمه‌ها قرار دارد به بهانه‌های واهی مورد هجوم قرار داد."امیدواریم منتقدان دولت نهم، به تعبیر آقای احمدی نژاد در دایره مستکبران و مفسدان قرار نگیرند، چراکه بسیاری از منتقدان دولت نهم چارچوبهای نظام را قبول دارند و برای سربلندی ایران و ایرانیان تلاش می کنند.

/ 0 نظر / 3 بازدید