اینجا تهران است...

نیت کردیم به بهانه "آغاز فصل سرد"، برویم و یک کاپشن بخریم.
برای خرید از مغازه های نزدیک شروع کردیم. بعد از گشتن و گشتن یک کت چشم ما را گرفت. قیمت؟ 135 هزار تومان ناقابل. باور بفرمایید تا حالا که 28 سال از خدا عمر گرفتم اصلا چنین خرجی برای پوشاک نکردم اما این بار تصمیم گرفتم برای یک بار هم که شده، در ردیف بودجه پوشاک ولخرجی کنم. آن شب خرید نکردیم.
به سفارش بزرگی تصمیم گرفتیم حالا که می خواهیم پول خرج کنیم، برویم و چند جای دیگر شهر را هم ببینیم. اولین گزینه ای که به ذهنم رسید پاساژ پلاسکو بود.
کنار پاساژ پلاسکو، یک پاساژ خفن فروشی هست به نام پاساژ کویتی ها. اولین مغازه پاساژ کاپشن مورد نظر ما را عرضه می کرد با قیمت 120 هزار تومان. خوشحال شدبم که هنوز نخریده، 15 هزار تومان ارزان تر خرید می کنیم. البته به ندای درون گوش دادیم و به پاساژ پلاسکو هم رفتیم. مهروش با دقت تمام مغازه ها را از زیر چشم می گذراند تا بتواند کاپشن مورد نظر را پیدا کند و من مدام می گفتم: "نیست. اون جنس را اینجا ندارند." تا اینکه ناگهان غریو شادی بلند شد و کاپشن مورد نظر در یکی از مغازه های طبقه اول پیدا شد. قیمت؟ باور نمی کنید! روی اتیکت زده بود: 83 هزار تومان.
به شک افتادیم که "نه! این کاپشن اونی که ما می خواهیم نیست." از مغازه خاج شدیم و برگشتیم به مغازه قبلی. کاپشن را به دقت وارسی کردیم و دیدیم که متاسفانه یا خوشبختانه خود خودش است.
برگشتیم تا ضمن خرید، عمل چانه زنی را آغاز کنیم... سرتان را درد نیاورم. 75 هزار تومان شمردیم و خودمان را آماده چانه زدن کردیم که فروشنده با خوشحالی و رضایت تمام گفت: مبارک باشد!
از تعجب در پوست خودم نمی گنجیدیم. (تا حالا دیدید کسی از تعجب در پوست خودش نگنجه؟)
کاپشن را که خریدیم به این باور ایمان آوردم که اینجا تهران است و بسیاری از افراد خرج زندگی شان را از دست به دست کردن اجناس به دست می آورند.
داشتم فکر می کردم که این کاپشن واقعا چه قیمتی داشته که فروشنده آخر، اصلا چانه نزد و به سودش راضی شد؟ و اینکه فروشنده اول چقدر روی این کاپشن کشیده است؟ فاصله 135 هزار تومان و 75 هزار تومان، یک سوم حقوق یک دختر جوان است که در شهر تهران 10 ساعت در روز کار می کند.

سایر مطالب:

داستان من و نظام (علی کردان)
سانسور تصویر هنرمندان زن ایرانی در تلویزیون
یک شیرازی زاده در کاخ سفید

/ 2 نظر / 2 بازدید
حامد اقاخانی

سلام اخوی کاپشن نو مبارک. فقط یک توصیه. دفعه بعد که رفتی فردوسی میزان تخفیفی که می خواهی رو حداقل 40 درصد قیمت بگو. یعنی اگز قیمتش 83 بود بگو من 43 می خوام. احتمالا بتونی با 50 تا 55 بخری. متاسفانه فردوسی اینطوریه. ایام خوش

آذر

مبارکه ولی من هم با نظر ایشون موافقم. این جور موقعها تو نهایت 60 تومان بده. فروشنده اگه ناراضی باشه خودش می گه و تو تا اونجایی که راضی اش کنه بهش می دی.