افسوس برای روزنامه ای که ما ساختیم و بقیه خراب کردند

بهمن 1385 ناخواسته درگیر برنامه ریزی و اجرای یک پروژه مطبوعاتی در فارس شدیم. هرچند پشت دستم را داغ کرده بودم که دیگر در استان فرهنگ کش فارس کار جدی مطبوعاتی نکنم اما پیشنهاد پیش رو شرایطی را مقابلم قرار داد که عهد خود را شکستم. پیشنهاد از نظر مالی اصلا به صرفه نبود اما نگاه من و بقیه بچه ها این بود که این پروژه می تواند حرف تازه ای در روزنامه نگاری فارس باشد.
به همین دلیل با سادگی و حسن نیت هرچه تمام و بدون آنکه حتی بک برگ قرارداد امضا کرده باشیم، روزنامه ای را که هیچ نداشت در دست گرفتیم و کار را آغاز کردیم؛ روزنامه تحلیل روز.
هنوز یک ماه از شروع کار نگذشته بود که برادر سرمایه گذاران روزنامه فوت کرد و آنها درگیر مراسمهای دفن و کفن شدند. حدود 40 تا 50 روز هم که اصلا به روزنامه نیامدند و روزنامه بدون مدیر توسط بچه ها می چرخید. بچه ها در این مدت چنان همت کردند و با ظرافت کار کردند که هیچ کس متوجه نشد این روزنامه حدود دو ماه مسئول و متولی نداشته است. به هر جهت در سخت ترین شرایط، کار شکل گرفت و به اهدافی که مشخص کرده بودیم رسید. این روزنامه که ششمین روزنامه فارس بود، به سرعت سری میان سرها درآورد. برای اهالی مطبوعات فارس چنین شتابی برای روزنامه ای که هنوز 3 ماه از انتشارش نمی گذرد، سخت باور بود. به خصوص اینکه از افراد مشغول در روزنامه نگاری فارس تقریبا هیچ شخص شناخته شده ای در این روزنامه مشغول به کار نبود و ما تیم را با استفاده از نیروهای جوان و گمنام بسته بودیم.
در بهار 86 (دقیقا یک سال پیش) همه در فارس به این نظر رسیده بودند که تحلیل روز، روزنامه ای موفق است که توانسته بنیانگذار جریانی نو در روزنامه نگاری فارس باشد. موفقتیها روز به روز ادامه داشت و سیل تشویقها و تبریکها و احسنتها و بارک الله ها جاری بود که ناگهان مجموعه ما از همان جایی ضربه خورد که من سالها پیش ضربه خورده بودم؛
همجنس نبودن مدیران مطبوعات فارس با کار مطبوعاتی.
بهار که به پایان رسید فشارهای مجموعه مدیریتی روزنامه و خواسته های غیرمنطقی آنها بیشتر و بیشتر می شد. کار به جایی رسید که علیرغم میل باطنی مان، روزنامه ای را که برای سطر سطرش ساعتها فکر  و برنامه ریزی کرده بودیم، نه به دست نامادری بلکه به دست زن نازایی که از حسادت در حال ترکیدن بود، سپردیم و بیرون آمدیم.
روزی مدیر محترم روزنامه به یکی از دوستان ما گفته بود: ما از دوستانتان کار روزنامه نگاری را یادگرفتیم. آنها همه چیز را ساختند و حالا ما دیگر خودمان می توانیم روزنامه را با همان کیفیت و حتی بهتر منتشر کنیم. دیگر نیازی به آنها نداریم.
از شنیدن این حرف برای خودمان ناراحت نشدم چون ما کاری را با خود عهد کرده بودیم، در کمال صداقت و سلامت انجام دادیم و بدون کوچکترین بهره اندوزی بیرون آمدیم. ما می خواستیم پرده جدیدی در روزنامه نگاری فارس به نمایش بگذاریم که گذاشتیم. از شنیدن آن حرف بیشتر خنده ام گرفت. آن روز با شنیدن این حرف عاقبت روزنامه تحلیل روز برایم روشن شد. در طول یک سال گذشته از این طرف و آن طرف اخباری از تحلیل روز می شنیدم که هیچ یک امیدوارکننده نیود. بیشتر نقل قولها، از اشتباه های فاحشی حکایت می کرد که گوینده و شنونده با حالتی تمسخرآمیز آنها را رد و بدل می کردند. از چاپ عکسهای اشتباه برای افراد و سوژه های مختلف گرفته تا تیتر یک های مورد دار که تا مدتی میان روزنامه نگاران فارس سوژه می شد (به عنوان مثال آن زنان نازای حسود، روز دوازده بهمن 1386 تیتر اول روزنامه را چنین انتخاب کردند: امام آمد. یا فردای بمب گذاری در حسینیه رهپویان وصال تیتر زدند: بمب). با خودم فکر می کنم که ما کی چنین اشتباه هایی در روزنامه کردیم که این حسودان نازا از ما یاد گرفته اند؟
در هر صورت تحلیل روز با خارج شدن تیم هماهنگ، یک دست و هدف دار ما، بنا به نظر آنهایی که هنوز آنرا می بینند، پس از یک پیشرفت کوتاه مدت، سیر نزولی را طی کرد. امروز به طور اتفاقی
این مطلب را خواندم و تاسفم برای روزنامه نگاری فارس و روزنامه ای که هرچه دارد و ندارد از تیم اولش دارد، بیشتر و بیشتر شد.

/ 23 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرضیه

با اينكه من جزو تيم واقعا حرفه اي تحليل روز نبودم اما يه سوال داشتم اونم اينكه آقاي اميرآبادي بابت 3 تا كامنتي كه افاضه فرموديد چقدر اضافه حقوق گرفتيد.....؟؟؟؟

آذر

می گم حالا این امیرآبادی کی هست؟

یکی از اعضای سابق تحریریه تحلیل روز

جناب آقاي اميرابادي. احتراما بايد به عرضتون برسونم همون طور كه ميدونيد مطلب برج الكترونيك رو یکی از افراد گروه سابق تحلیل روز تهيه كرد. احساس ميشه توي اين يك ماهي كه از گذاشتن اين مطلب تا زمان گذاشتن كامنتون ميگذره در گير اين بودين كه چطور ميشه روي وجدانتون پا بگذاريد و اين مطالب رو بنويسين؟ ولي حالا كه اين ادعا رو كردين اميدواريم بتونين اون رو ثابت كنين. چون هم برج الكترونيك و شخص جناب اقاي جبرييلي صورت مالي يكي دو سال قبلشون رو دارن و هم ما حاضر نيستيم به اين سادگيها بگذاريم كسي با آبرومون بازي كنه. راستي خيلي خوشحاليم كه اسم آقاي جبرييلي رو بردين چون اينكارتون كار ما رو براي پيدا كردن نمونه عيني راحت كرد.

م. ذاکری

به نظر من نباید به این فرد خرده گرفت. کاملا مشخص است که ایشان در حال نوشتن دیکته بوده اما حیف که دیکته ایشان نمره اش بیست نیست و اصلا نسبت به فضای حرفه ای مطبوعاتی اشراف ندارند. تقصیری هم ندارند چون به نظر می رسد تازه پا به عرصه مطبوعاتی گذاشته اند. این ناآگاهی طبیعی است. شاید آن روزی که اعضای این تیم مشغول کار روزنامه نگاری و مطبوعاتی بودند این فرد در فضایی متفاوت به سر می برده. ایشان قطعا نمی داند که چهار نفر از اعضای این نشریه در مقطع کارشناسی ارشد بزرگترین دانشگاه های کشور مشغول تحصیل در رشته های روزنامه نگاری و ارتباطات هستند و کارشان مثل برخی، نوشتن خبر پوششی و رپرتاژ و دنبال مدیران استانی دویدن برای چندغاز آگهی نیست و مشغول نوشته تحقیق و حتی تدریس در حوزه رسانه اند. این نکته چیزی است که کاملا برای برخی مطبوعاتی های فارس بیگانه است و به عده ای فشار وارد می کند. چرا که از سوابق تیم مذکور در رسانه های کشوری سواد آکادمیک آنها اطلاعی ندارند. و البته چه بهتر. پس به دیکته پر غلط ایشان خرده نگیریم. مثل من به این نوشته ها لبخند بزنیم مانند همان روزی که از ترک کردن تحلیل روز خوشحال بودیم.

م. ذاکری

اما به عنوان کارشناس ارشد ارتباطات به این فرد علاقه مند می گویم که به نظر من روزنامه تحلیل روز با همه مسائلش یک روزنامه زرد نیست پس لطفا برای پرداختن به مسائل خانوادگی و مباحثی که به جلسات خاله خانم باجی ها بیشتر می خورد، از تریبون مجلاتی چون خانواده سبز، روزهای زندگی و نشریاتی از این دست استفاده کنید و اگر اینها به شما پیشنهاد همکاری دادند لطفا از این پس به مسائل شخصی و ازدواج شخصیت های سینمایی بپردازید نه شخصیت های فرهنگی. ضمنا شنیدم حقوق خوبی هم در این نشریات می دهند تا جایی که از نوشتن مطلب سفارشی برای اضافه حقوق بی نیاز خواهید شد.

امید

البته خوب است که به دوست عزیزمان برخی از این کدهای غلط یادآوری شود. حداقل برای خودش و وجدانش.بر خلاف گفته این دوست تحلیل روز اولین و واپسین کار ژورنالیستی ما نبود که چطور می شود کسانی که تحصیلات مرتبط و مجموعه ای ثبت شده با موضوع کار روزنامه نگاری دارند اولین و آخرین کارشان باشد؟ و دوست من اگر در مورد سابقه ما می خواهی بدانی باید سراغ کسانی بروی که حداقل ده سال سابقه کار روزنامه نگاری در فارس دارند. اگر هم می خواهی همه الان بنویسند که به چه کاری مشغولند؟ و البته بنویسیم پیش از ورود به روزنامه چه تجربه روزنامه نگاری و سابقه تحصیلاتی داشته ایم ؟ و اما در مورد آن دبیر خبری هم که گفته اید این کد و اطلاعات هم اشتباه هست عزیزم. آن شخص معرفی شده کاملا به روزنامه نگاری اشراف و تحصیلات مربوط داشت و کسی با خصوصیات ذکر شده شما برای این مسئولیت معرفی نشد اگر با آن شخص معرفی شده هم مدیریت روزنامه مخالفت کرد بحث چیز دیگری بود.

امید

اما این ده میلیون ریالی که با آب و تاب نوشته اید انگار ما سرگردنه ایستاده ایم و از بندگان خدای مظلومی پول می گرفته ایم! نه عزیز من حقوق پرداختی ما که مدت ها بعد از شروع به کار پرداخت شد و هنوز هم بعد از این همه وقت حق التحریر تسویه نشده داریم بر اساس یک توافق دوطرفه بوده و ما با وجود قول و روال کار حتا بیمه هم نشدیم. در مورد کیفیت کار ما هم بعید می دانم شما صلاحیت نظر دادن داشته باشید.

یکی از همکاران سابق آقای امیرآبادی

من که سابقه همکاری با این تیمی که آقای امیرآبادی مخاطب قرار داده اند، ندارم؛ فقط دورادور از آنها چیزهایی شنیده ام. اما چیزی که برای من جالب است اینه که این آقای امیرآبادی که خودش به خاطر مشکلات اخلاقی از روزنامه {...} اخراج شده، چرا حالا مدعی العموم شدن است.

بامشاد

اقای امیر ابادی شما بفرمایین به مسایل غیر اخلاقی تون بپردازین و خاله زنک بازی در بیارین چه به این کارا . به روانپزشک هم مراجعه کنی بد نیست [خنده]