پشت پرده بازگشت قطبی به پرسپولیس

همه فوتبالدوستان ایرانی - از قرمز و آبی گرفته تا آنهایی که فقط طرفدار تیم ملی هستند - از بازگشت افشین قطبی خوشحال هستند. او مردی باوقار، منظم، مدیر و صادق است که شخصیت بالایش در زمان شادی و عصبانیت همه ایرانیان را شیفته خودش کرده. قطبی نماد شخصیتی است که جامعه ایران دوست دارد رهبری و مدیریت خود را به آن بسپارد و متاسفانه این تیپ شخصیتی در میان مدیران امروز ایران اصلا وجود ندارد. به همین دلیل ایران و ایرانیان با جان و دل همین تک ستاره را دوست می دارند و از او حمایت می کنند.
او عاشق ایران است و فصل گذشته علیرغم همه نامرادیها توانست در آخرین لحظه به مقصد و مقصود برسد. پایمردی و استقامت قطبی، یکی دیگر از مشخصه های بارز او است که باعث شد تا او فصل گذشته را با قهرمانی به پایان برساند. او که زمینه همکاری را در پرسپولیس برای فصل جدید مهیا نمی دید، از فوتبال ایران خداحافظی موقتی کرد و رفت اما واقعا چه شد که او امروز دوباره به تیم سرخ پایتخت برگشت؟

متاسفانه باز هم مردان سیاست برای رسیدن به اهداف خود دست به دامن فوتبال دراز کردند. علی آبادی که محبوبیت بالای کاشانی در میان اهالی فوتبال و فوتبالدوستان را می دید برای جلوگیری از بزرگتر شدن کاشانی، با شیطنت خود، در خروج را برای او باز کرد. قبل از اخراج کاشانی نیز زمینه رفتن قطبی از ایران را فراهم کرده بود. پس از جدایی کاشانی، علی آبادی سناریوی جدیدی برای پرسپولیس طراحی کرد؛ داریوش مصظفوی، مرد سوخته فوتبال ایران را به عنوان مدیرعامل پرسپولیس منصوب کرد. مصطفوی چهره ای است که هر گاه فرصتی برای اظهارنظر داشته (ولو اگر آن فرصت، در حد یک جمله باشد) به اطلاح طلبان و خاتمی و صفایی فراهانی تاخته و آنها را عامل عدم موفقیت فوتبال ایران معرفی کرده است. داریوش خان مصطفوی که سابقه ریاست فدراسیون فوتبال را نیز در کارنامه دارد، مردی بسیار مطیع و "حرف گوش کن" است به خصوص از تیم علی آبادی و مردان دولت نهم. با روی کار آوردن مصطفوی، دستان علی آبادی برای اعمال نظر در پرسپولیس به مراتب بازتر از زمان کاشانی می شود. اما علی آبادی به این امر بسنده نکرد و یک جوان کم تجربه (حتی بی تجربه) را نیز به عضویت هیات مدیره پرسپولیس منصوب کرد. این جوان، همان محمد آخوندی، سخنگوی سازمان تربیت بدنی است که در برنامه نود به صورت تلفنی رودر روی صفایی فراهانی قرار گرفت و با بددهانی سعی کرد صفایی را ناک اوت کند اما ضعف شدید او در استدلالها و ادبیاتش باعث شد، وی و سازمان تربیت بدنی شکست سختی را در مناظرۀ دادگاه مانند نود متحمل شوند. آخوندی جوان کم سن و سال و بی تجربه ای است که همچون مهرداد بذرپاش تنها و تنها به دنبال سیاست بازیهای تیم احمدی نژاد ناگهان سری میان سرها پیدا کرد. عل آبادی با معرفی آخوندی به عنوان عضو هیات مدیره تیم قهرمان فصل قبل فوتبال ایران، کنترل خود را بر این تیم مضاعف کرد. آخوندی فردی است که همواره همراه علی آبادی است و هرگاه این شهرداری چی سابق تصمیم می گیرد به جای خودش، فرد دیگری را وارد یک درگیری و نزاع ورزشی کند، با یک بشکن آخوندی را به سمت کارزار می فرستد. آخوندی نیز با لحن سخیف و بی ادبانه خود، همیشه به مخالفان و منتقدان علی آبادی توپیده است و با ناشیگری تمام به طرفهای مقابل حمله ور می شود.
اما به راستی چرا علی آبادی بعد از 3 سال مدیریت در سازمان تربیت بدنی، امسال با چنین دقت و ظرافتی بر عملکرد تیم پرسپولیس متمرکز شده است؟ بله. پیش بینی ها درست است. سال آینده انتخابات ریاست جمهوری است و تیم آقای احمدی نژاد سعی دارد از تمام ظرفیتهای موجود برای بالا بردن محبوبیت مردی که این روزها چهره مقبولی در ذهن مردم ایران نیست استفاده کنند. پس از قهرمانی پرسپولیس و قطعی شدن حضور این تیم در لیگ باشگاه های آسیا، مردان آقای احمدی نژاد فهمید که این تیم می تواند یک ابزار تبلیغاتی قوی در دستان دولت باشد. به همین دلیل با تغییر در هیات مدیره و مدیرعامل تیم سعی کردند تا کنترل این ابزار تبلیغاتی را بیش از پیش در دست بگیرند. همچنین آنها با تلاش برای بازگرداندن افشین قطبی که محبوبیت فوق العاده بالایی دارد، پرسپولیس را برای موفق شدن قدرتمندتر می کنند. چه بسا که در فصل نقل و انتقالات نیز با ورود نیروها و امکانات سیاسی، دست پرسپولیس برای خریدهای نجومی بازتر از قبل می شود. تصور موفقیت پرسپولیس در لیگ باشگاه های آسیا، مردان احمدی نژاد را مست کرده است و آنها حاضر هستند برای از دست ندادن این فرصت هر کاری بکنند.
و اینچنین است که تیم دولت نهم، زمینه را برای همکاری با مردی که همه اهالی فوتبال و سیاست و رسانه، وی را با سیدمحمد خاتمی مقایسه می کنند آماده می سازند. آنها رفته رفته آماده می شوند تا در صورت موفقیت پرسپولیس، آقای احمدی نژاد را پشت افشین قطبی قرار دهند و از محبوبیت بالای او برای کسب آرا در بهار 1388 استفاده کنند. تصور اینکه بازیکنان و مدیرعامل و اعضای هیات مدیره پس از پیروزیهای این تیم در زمستان و بهار پیش رو، در مقابل دوربینهای تلویزیونی از حمایتهای رئیس جمهور تشکر کنند، دور از ذهن نیست.

سایر مطالب مرتبط:

 

۱۲ شباهت فیروز کریمی و محمود احمدی نژاد
ظرفیت سوزیهای بعد از دوم خرداد
چرا رئیس مجلس 3 دقیقه برای رئیس دولت وقت نگذاشت؟
قاعده بازی آقای رئیس جمهور
وزیر قربانی رئیس می شود؟
دختران جسور، به پیاده روهای تهران نشاط می آورند
افشین لطفا مقاومت کن
جملات قصار بزرگان!!!
مرد هزار چهره کی بود؟

/ 4 نظر / 2 بازدید
آذر

تحلیل خیلی جالب و قشنگی است. فقط ای کاش این مطلب را هوادارهای دو آتیشه پرسپولیس هم می خوندند. منظورم اون جوونهایی است که هیچی جز فوتبال براشون مهم نیست اما رایی که قراره بدن برای خیلی ها مهمه و البته تاثیرگذار

مشعود

سیاست ما سیاست هردمبیلیسمه.بدون برنامه ریزی.این تحلیلات شما به این دولت و به این آقایان نمی خوره.

عطا

این چرندو پرندها چیه که سر هم کردید. مثل این میمونه که مالدینی از فوتبال ملی خدحافظی کرد چون احمدی نژاد رییس جمهور شد. بعضی ها برای بالا بردن امار بازدید وبلاگ به هر حربه ای دست میزنند اینم یکیش

محمد

سلام ببینید دوست عزیز این نوشته شما یک تحلیل مستند نیست. متاسفانه این قبیل نوشته ها که بیشتر داستان نویسی مبتنی بر حدس و گمانه در فضاهای ژورنالیستی کم نیستند. مهم ترین کارکرد این قبیل تحلیل ها افزایش سیاست زدگی جامعه است. بهتر نیست کمی با تقوا تر باشیم؟!