سفر به خير آقای رئيس‌جمهور

یکی از برنامه های محوری دولت آقای احمدی نژاد، سفرهای دوره ای هئات دولت به استانهای مختلف کشور است. هرچند سفرهای درون مرزی در دستور کار تمام دولتهای پس از انقلاب ایران بوده است اما سفرهای هیچ رئیس جمهوری تا این حد پر حرف و حدیث نبوده است.

در حالیکه اکثر صاحب نظران و کارشناسان عقیده دارند این سفرها بازده چندانی ندارد، رییس جمهور همچنان برای ادامه دادن به برنامه های خود برنامه ریزی و پافشاری می کند.

اینکه چرا رئیس جمور بر این سفرها تاکید می ورزد جای سوال است. البته طبق معمول جوابهای بسیار زیادی بر این پرسش متصور است اما در این مختصر نگاهی جامعه شناختی به این سفرها خواهیم داشت.

محمود احمدی نژاد، استاد دانشگاه علم و صنعت برخلاف آنچه که اکثریت مردم فکر می کنند، انسانی بسیار اندیشمند و باهوشی است. او با آگاهی از شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه امروز ایران، بسیار ظریف عمل می کند و تصمیم های حیاتی را در شرایطی و به گونه هایی می گیرد که کمتر کسی انتظار موفق شدن وی را در این کارزار دارد.

احمدی نژاد این رویکرد را اولین بار در شهرداری تهران به مرحله اجرا در آورد. او با اجرای پروژه های مردم پسند که چندان زیربنای علمی و توجیح اقتصادی نداشتند، از خود چهره ای مشهور ساخت و استاد جوان و جویای نام را رفته رفته به مردی صاحب نام در معادلات سیاسی تبدیل کرد. شهردار سابق با تکیه بر همان رویکرد و حفظ ظاهر و آرایش ساده خود، وارد مبارزات انتخاباتی سد و با اطلاع دقیق از شرایط جامعه رای دهندگان ایرانی و طبقه اجتماعی اکثر آنها، شعارها و برنامه های خود را با مدیریتی قوی انتخاب و تبلیغ کرد. او با انتخاب شعارهایی از قبیل آوردن پول نان بر سر سفره های ملت، نشان داد که بهتر از جامعه شناسی، جامعه ایران 84 را می شناسد و می داند این جماعت شناسنامه به دست برای برگزیدن کاندید نهایی خود به ادبیاتی انقلابی و "دست به نقد" احتیاج دارد. احمدی نژاد و تیمش با مطالعه جامعه ایران پی بردند که شعارهایی که دستیابی به آنها بیشتر جنبه عینی دارد تا ذهنی، بر افکار عمومی بیشتر تاثیر دارد.

آقای رییس جمهور با چنان شناخت موفقیت آمیزی که از جامعه ایران دارد از همان اولین روزهای انتخاب شدن، سعی کرد با ابجاد ارتباط مستقیم با مردم مناطق محروم ایران بر وجاهت عمومی خود و دولتش بیفزاید. البته نکته جالب اینجاست که آقای رییس جمهور استانهایی را انتخاب کرده است که از نظر سطح سواد به نسبت کل جامعه ایران در جایگاه پایین تری قرار دارند. در چنین شرایطی تاثیرگذاری بسیار سریعتر و عمیقتر خواهد بود. هر چند که توزیع ملوکانه موجودی صندوق ذخیره ارزی خارج از ردیفهای معین شده در بودجه و برنامه های 5 ساله توسعه می تواند بر محبوبیت و مشروعیت دولتی که سعی دارد در فاصله کوتاه زمانی قدرت خود را نهادینه کند کافی است.

از همین جاست که می توان تفاوت دو دولت اخیر ایران را مورد بررسی قرار داد. خاتمی سفرهای استانی خود با فاصله های مشخص زمانی و با مطالعه کافی انجام می داد و سعی می کرد با نمایندگان استانهای مقصد و همچنین مقامات محلی هماهنگی اولیه را ایجاد کند. اما رئیس جمهور جدید چنان شتابزده در پی مشروعیت بخشی به دولت خود است که گاه انتقادهای نمایندگان استانها را به همراه دارد. در طول 8 سال ریاست جمهوری خاتمی هیچ خبری و مطلبی در رسانه ها مبنی بر تاخیر اجرای امور روزمره وزارتخانه ها درج نشد چراکه فاصله زمانی مسافرتها متناسب تنظیم شده بود. این در حالیکه است که کابینه حاضر به دلیل حضور مداوم و مارکوپولویی در مسافرتهای متعدد وقت کافی برای رسیدگی به امور انباشته شده در تهران را ندارد. طی چند ماه گذشته اعتراض های مختلفی در خصوص بی پاسخ ماندن نامه ها و درخواستهای ارایه شده به وزارتخانه ها منتشر شده است. از سوی دیگر توزیع بودجه خارج از برنامه های از پیش تعیین شده پدیده جالبی است که با روی کار آمدن آقای احمدی نژاد باب شده است. ایشان در تمام سفرهای استانی خود با هدف توزیع عادلانه ثروت کاسه و کوزه های برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی را به هم می زند.

با نگاهی عمیقتر به این سفرها، ریشه های تفاوت دولت اصلاحات و دولت عدالت و مهر وضوح بیشتری پیدا می کنند. خاتمی و مردانش کمتر از احساسات و یا عواطف رقیق مردم ایران استفاده کردند و همواره به دنیایی فکر می کردند و برای ساختن جامعه ای تلاش می کردند که هر شخص فارغ از تمایلات و خواسته های جذاب و آنی خود، تصمیم گیری کند. اما دکتر محمود احمدی نژاد، بر خلاف همتای قبلی اش، الگوهای رفتاری و فرهنگی جامعه ایران، به خصوص قشر محروم جامعه، را ظرف فرض کرده و دولت خود را متناسب با خواسته های آنی این جامعه، مظروف قلمداد کرده است. آقای دکتر بدون توجه به نتایج درازمدت سفرهای پرهزینه و فرسایشی کابینه به استانهای دور و نزدیک، بر این روش غیرکارشناسانه خود تاکید می ورزد.

/ 0 نظر / 4 بازدید