وزیر قربانی رئیس می شود؟

۱- رفعت بیات،‌ نماینده اصولگرای زنجان در مجلس هفتم، اولین کسی بود که به صورت علنی زبان به انتقاد از هیات رئیسه مجلس گشود و به رفتارهای سرکوبگرانه این چند نفر اعتراض کرد. او هیات رئیسه مجلس را دولتی خواند و ادعا کرد این افراد مانع موضعگیری مجلس در مقابل سیاستهای غلط دولت می شوند. زمانی که بیات چنین ایرادهایی به هیات رئیسه وارد می کرد، تنها بود و حتی نمایندگان اقلیت مجلس هم با او همراهی نمی کردند. اما دیری نپایید که عماد افروغ دیگر نماینده اصولگرای مجلس هم با بیات هم آواز شد و عملکرد هیات رئیسه مجلس را زیر سئوال برد. با برگزاری دور اول انتخابات مجلس هشتم و ضیافت حدادعادل برای جلب نظر نمایندگان جدید به نیت رسیدن دوباره به کرسی ریاست مجلس، اعتراضها به او و همقطارانش در هیات رئیسه مجلس شدت گرفت.

۲- رئیس دولت نهم آذر ماه سال گذشته در یک برنامه تلویزیونی مستقیم، هم مسلکان سیاسی خود در مجلس هفتم را یکی از عوامل داخلی تورم و گرانی معرفی کرد. احمدی نژاد در حالی در مقابل دیدگان چندین میلیون ایرانی،‌ مجلس را عامل گرانی دانست که فراموش کرده بود، خودش با ارایه پنج لا‌یحه متمم بودجه، نظر نمایندگان مردم را برای برداشت‌های متوالی از صندوق ذخیره ارزی جلب کرده بود. بنا به نظر کارشناسان اقتصادی همین برداشتهای بی رویه و بی برنامه از صندوق ذخیره ارزی مسبب رشد نقدینگی شد. در آخرین روزهای سال گذشته نیز پس از نهایی شدن لایحه بودجه سال ۸۷، احمدی نژاد ضمن پذیرش تورم زا بودن این لایحه،‌ توپ را در زمین مجلس انداخت و شانه از زیر بار گرانی و تورم در سال جدید خالی کرد. رئیس دولت نهم، سه گانه خود را زمانی کامل کرد که در سفر استانی خود به قم، ضمن اشاره به وجود شبکه های مافیای اقتصادی، باز هم از مجلس و تصمیم های نمایندگان مردم گله کرد.

۳- در حالیکه محمود احمدی نژاد در پیام نوروزی امسال خود از آغاز طرح تحول بزرگ اقتصادی خبر داد اما مبادلات روزمره مردم در سوپرمارکتها و فروشگاه های کوچک و بزرگ چیزی غیر از وعده های رئیس دولت نهم را نشان می دهد. تمام شاخص های رسمی و غیررسمی از بدتر شدن اوضاع اقتصادی مملکت خبر می دهند و هیچ اتفاق مثبتی در عرصه اقتصادی رخ نداده است. آخرین آمار نگران کننده حاکی از سه برابر شدن میزان واردات به نسبت صادرات غیرنفتی در فرودین ماه بود. این آمار را نیز گمرک جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد و تکذیب آن نمی تواند کار چندان ساده ای باشد.

۴- علی سرافراز یزدی نماینده اصولگرای مجلس هفتم،‌ روز یکشنبه خطاب به همکارانش گفت: من در خواست دارم در این روزهای آخر مجلس به خودمان بیاییم. این اظهار نظر کوتاه شرح حال جماعت کثیری از نمایندگان مجلس هفتم است که برخی از آنها کمتر از یک ماه دیگر باید کرسی های مجلس را خالی کنند. دیروز هیات رئیسه مجلس هفتم در اقدامی عجیب، ‌بدون هیچ مقاومتی طرح استیضاح وزیر بازرگانی احمدی نژاد را اعلام وصول کرد. این طرح استضاح و همچنین اعلام وصول آن، حاوی دو پیام است. پیام اول از سوی نمایندگان مجلس هفتم برای دولت است. آنها با طرح استیضاح در مقابل حمله های چندباره رئیس جمهور به مجلس موضع گیری کردند. پیام دوم نیز از سوی هیات رئیسه مجلس هفتم برای نمایندگان مجلس هشتم است. هیات رئیسه با اعلام وصول سریع طرح استیضاح قصد دارد برچسبهای همراهی بی قید و شرط با دولت را از خود بکند. این اقدام هیات رئیسه را می توان در ادامه نامه نگاریهای اخیر رئیس مجلس برای رئیس دولت ارزیابی کرد.

۵- بسیار واضح است که وزیر بازرگانی به عنوان یکی از اعضای تیم اقتصادی هر دولتی نمی تواند نقش محوری ای در تورم و گرانی داشته باشد. این دو پدیده، محصول سیاستها و برنامه ریزیهای یک تیم پرجمعیت است که با راهبری رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی اقتصاد کشور فعالیت می کنند. نمایندگان مجلس نیز بهتر از هر فرد دیگری می دانند که وزیر بازرگانی تنها قطعه ای از پازل اقتصادی دولت است اما آنها برای جبران فرصتهای از دست رفته خود، باید یک نفر از اعضای کابینه را قربانی کنند. وعده و وعیدهای بی نتیجه دولت و همچنین عدم پذیرش مسئولیت گرانی از سوی کابینه نهم، هیچ راهی برای نمایندگان مجلس باقی نگذاشته است.

۶- گرانی در سال جدید کمر جمعیت زیادی از ایرانیان را خم کرده است. حتی اگر این معادله های سیاسی هم برقرار نبود، باز نمایندگان مردم بر اساس تعهدی که به ملت داده اند، باید علت این همه فشار را از یک مقام مسئول جویا شوند. با رفتن دانش جعفری از وزارت اقتصاد و دارایی، موجه ترین گزینه برای احضار به مجلس میرکاظمی وزیر بازرگانی است. هرچند به نظر نمی رسد بعد از این استیضاح تغییر خاصی در قیمت اجناس سوپرمارکتها ایجاد شود.

 

مطالب مرتبط قبلی:

قاعده بازی رئیس جمهور (طنز)
چرا رئیس مجلس برای رئیس جمهور ۳ دقیقه وقت نگذاشت؟
مرد هزار چهره کی بود؟
شبه ضمیرها در ادبیات آقای رئیس جمهور

افشین لطفا مقاومت کن
دختران جسور، به پیاده روهای تهران نشاط می آورند
جملات قصار بزرگان (حداد، احمدی نژاد، صفار هرندی و ...)

آرزوهای فوتبالی من در یک بعد از ظهر بهاری

/ 0 نظر / 3 بازدید