نسل ما و خطبه های نماز جمعه

خورشید جمعه که به افق نزدیک می شود، سرعت زمان خیلی کند می شود. بچه که بودیم آخرین ساعتهای جمعه برای ما کندتر و خسته کننده تر بود. شب که می شد، پدر و مادرها خود را موظف می دانستند خطبه های نماز جمعه تهران را گوش کنند و این لحظه ها برای ما غیر قابل تحمل ترین لحظه های هفته بود؛ نه می توانستیم بازی صدادار کنیم، نه می شد با آنها حرف بزنیم، تلویزیون دوکاناله هم در سیطره آنها و خطیب جمعه بود. تنها هیجان خطبه ها برای ما، بلند شدن بابا و مامانن به احترام نام حضرت مهدی (عج) بود. ما هم می ایستادیم و صلوات می فرستادیم. غیر از این قیام، خطبه ها هیچ هیجان و مفهومی نداشت. چند بار تلاش کردم مثل آنها بنشینم و به خطبه ها گوش بدهم اما هرچه تلاش کردم، نشد؛ یعنی نفهمیدم.

*   *   *

و اکنون 21 سال از آن شبهای کسل کننده و طولانی می گذرد. یادش به خیر. آن شبها و در آن دنیای کوچک کودکی مان هیچ فکر نمی کردیم که روزهایی فرا برسد که همین خطبه های نماز جمعه، ما را و نسل ما را بگریاند، عصبانی کند، رنج دهد و البته امیدوار کند. نسل ما که انقلاب را با شعر "روز خوب پیروزیِ" مصطفی رحماندوست درک کرده است؛ و کابوس جنگ را در تاریکی های شبهای بمباران تجربه کرده است؛ و سایه آزادی های مدنی را در بهار خاتمی لمس کرده است؛ و طعم تحقیر را در دوره مهرورزی چشیده است؛ حال آینده خود را در خطبه های نماز جمعه تهران جستجو می کند. همان خطبه هایی که شبهای جمعه را برای ما سنگین تر و خسته کننده تر می کرد.

/ 3 نظر / 2 بازدید
هايدي

اين دقيقاً وصف خانوده هاي ما در اون داره...واااي نه برنامه كودك درست و حسابي و نه هيچي...خطبه ها هم چقدر طولاني بود يه دور از راديو يه بار هم از تلويزيون بايد گوش مي كرديم:)

محسن

مطلبت فوق العاده بود...