حاشیه نگاری بر نامه ای که همه را خنداند...

ایران جامعه عجیبی است. بزرگترین بهانه برای خنده مردم، دولتمردانش هستند. بزرگترین بهانه برای تاسف خوردن مردم، هم دولتمردانش هستند. در حالی که از تریبون های رسمی و حکومتی این کشور، بر اصول اخلاقی و دینی تاکیدهای زیادی می شود اما بیشترین بی اخلاقی و رفتارهای خلاف اصول دینی از جانب دولتمردان ایرانی صورت می گیرد. آنها به سادگی هرچه تمام تر دروغ می گویند، حقیقت را پنهان می کنند، تظاهر می کنند و از منابع عمومی (بیت المال) برای منافع شخصی خود استفاده می کنند. سالهاست که دیگر عبارت "استفاده شخصی ممنوع" از روی خودروهای دولتی محو شده، چراکه استفاده مدیران از خودروهای دولتی به عادتی نهادینه، تبدیل شده است. به نظر می رسد علیرغم تاکیدهای فراوان رسانه های رسمی بر ارزشهای دینی و اخلاقی اما در واقعیت روز به روز فاصله دولتمردان ایرانی با این ارزشها بیشتر و بیشتر می شود.
اگر این روزها در خیابانهای تهران از شهروندان ایرانی بپرسید: بزرگترین دروغگوی ایران کیست؟ به طور حتم اکثر آنها بدون هیچ ترس و نگرانی خاصی، نام فردی را به شما می گویند که سکان هدایت قوه مجریه را در دست دارد. تضادها و تناقضهای گفتاری رئیس دولت، این روزها به رفتار غالب مدیران ایرانی تبدیل شده است. اکثر آنها "تکدیب کردن ادعاهای قبلی خود"، "دروغ گفتن در روز روشن"، "پنهان کردن واقعیتها"، "حمله تخریبی به منتقدان" و "عوام فریبی" را با الگوبرداری از رئیس دولت، به سرمشق خود تبدیل کرده اند.
*    *    *
رئیس جمهور در اقدامی ناشیانه علی کردان را به عنوان "دکتر کردان" به مجلس معرفی می کند و با یک نقل قول دروغ از شخص اول مملکت، رای اعتماد وزیر مورد نظرش را از مجلس می گیرد. منتقدان رئیس دولت، به عدم صداقت وی و وزیر پیشنهادی اش اعتراض می کنند و مدرک دکترا، کارشناسی ارشد و کارشناسی علی کردان را زیر سئوال می برند. رئیس جمهور به جای عذرخواهی از ملت، از مجلس انتقاد می کند و نمایندگان منتقد را زیر فشار قرار می دهد (مانند فیلتر کردن سایت الف). رئیس دولت که خود عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت است، حتی در یکی از اظهارنظرهایش مدارک دانشگاهی را "کاغذ پاره" می خواند و دل جامعه دانشگاهی را به شدت می شکند. او با سیاست "فرار به جلو" تا آخرین لحظه عقب نمی نشیند و توهینهای آشکاری را به مجلس و قانون اساسی می کند. سئوال اینجاست که این شیوه عمل رئیس دولت چه تاثیری بر فرهنگ مدیریتی کشور می گذارد؟
*    *    *
چندی پیش آقای زین العابدین که هم دبیر ورزش دبیرستانهای شیراز است و هم عضو دو دوره شورای شهر شیراز بوده و هست و هم رئیس هیات کشتی استان فارس است و هم رئیس کاروان های زبارتی حج می باشد، به دلیل برخی مشکلات پنهان و عیان از سمت خود در هیات کشتی استان فارس استعفا داد. نامه استعفاء ایشان که سرشار از ایرادهای نگارشی بود، روی اینترنت قرار گرفت و بهانه دوباره شد برای خندیدن و البته تاسف خوردن ایرانیها. بسیاری از کسانی که نامه پرایراد آقای عرب را خواندند و خندیدند و تاسف خوردند، ایشان را با سمت رئیس هیات کشتی فارس شناختند. غافل از اینکه نامبرده هم معلم است و هم عضو شورای شهر شیراز و هم رئیس کاروان حج؛ که اگر این مسئولتهای آقای عرب را می دانستند، بیشتر و بیشتر می خندیدند و تاسف می خوردند.
البته باید اشاره شود که با فشار زیاد استاندار فارس که همچون آقای عرب، یکی از اصولگرایان دوآتشه این استان است، استعفای ایشان پذیرفته نشد و عرب به ساختمان قدیمی هیات کشتی فارس در خیابان ذوالانوار برگشت.
*    *    *
بدون شک شیوه های محفلی - هیاتی انتخاب و ارزیابی مدیران در نظام اداری و سیاسی ایران، تاثیر عمیق و تاسف آوری بر فرهنگ کار ایرانیان می گذارد. ابتدایی ترین تاثیر این شیوه های غلط، کاهش وجدان کاری و بروز بی انگیزگی و ناامیدی مفرط در جامعه است. وقتی مردی با حداقل سواد می تواند چنین مسئولیتهای حساسی را برعهده بگیرد و فرد دیگری با مدرک فوق دیپلم افتخاری! می تواند حکم وزارت کشور را به دست بیاورد، دیگر چه اعتماد، امید و انگیزه ای برای جوانان نخبه می ماند؟ در حالیکه اکثر آنها از تامین هزینه های حداقلی برای داشتن یک زندگی ساده عاجز هستند؟

/ 5 نظر / 2 بازدید
آذر

[قهقهه] [عصبانی] [سوال] [گریه] [سبز]

دوست

واقعا متاسفم برای شما . شما آقای عرب رو نشناختید که این حرفا رو درموردشون میزنی. خدا جوابتو بده

پس خوب هست با این ادبیاتتان زندگی کنید چون تنگ نظرید و مشگلات رو نخواهید دید و از دسته ی پولدارهای بی غم هستید . متاسفم

از نظرم؟ عزیز چیزی که نمیدونی صحبتش رو نکن. کسی رو نمیشناسی هم حرفشو نزن

دکتر محمد آذری

جای بسی تعجب و ناراحتی برای اینجانب است که شما همچین مطلبی را نوشته اید!!!! بنده به عنوان یک فرد آگاه در جریان نامه فوق الذکر بودم که راننده آقای عرب نوشته اند . کاری به اصولگرا و غیر اصولگرا بودن کسی ندارم و بنده شخصا اصلاح طلب میانه رو هستم و اما تنها فرد قابل اعتماد مردم در شورای شهر آقای عرب هستند . لطفا در مورد ایشان تحقیق کنید و سپس مطلب بنویسید . یا حق