"شبه ضمیرها" در ادبیات آقای رئیس جمهور

1- رسم بر این است که بعد از دعای سال نو و پیام نوروزی شخص اول مملکت، رئیس جمهور هم با ملت صحبت کند. امسال خوشبختانه تلویزیون در اختیار نداشتیم و از دیدن روی رئیس جمهور محروم بودیم. طبق شناختی که در چهار سال گذشته از شهردار سابق تهران و رئیس جمهور فعلی ایران پیدا کرده بودم، پیش بینی می کردم که محمود احمدی نژاد، این فرصت را به سادگی از دست ندهد و باز هم شگفتی جدیدی خلق کند. وقتی به خبرهای رادیویی گوش کردم، به خودم آفرین گفتم؛ رئیس جمهور محبوب باز هم با استفاده از کلمات بزرگ و مبهم، مردم شریف و همیشه در صحنه ایران را سر کار گذاشتند و وعده هایی دادند که هیچ کس از آنها سر در نمی آورد. آقای دکتر محمود احمدی نژاد ادعا کردند که "یک طرح بزرگ تحولی اقتصاد" در دولت نهم آماده اجرا است. ایشان فرمودند: "در طول سال 86 دولت در یک کار بسیار فشرده و مستمر با حضور صاحبنظران و کارشناسان، یک طرح بزرگ تحولی اقتصاد را آماده کرده است. طرحی برای ریشه‌کن کردن نابسامانی‌های موجود در عرصه اقتصاد، ریشه کنی برخی ویژه خواری‌ها، تبعیض‌ها، ناکارآمدی‌ها در تولید و در توزیع منابع بانکی و ثروت، در توزیع یارانه‌ها، در جمع آوری مالیات و در توزیع کالا."
واقعا بسیاری از کلمات آقای رئیس جمهور خالی از معنای روشن و مستقیم و خاص است. من به اینگونه کلمات می گویم: شبه ضمیر! یعنی کلمه ای که معنای خاصی ندارد و قرار است تنها به چیزی اشاره کند اما باز هم به چیز مشخصی اشاره نمی کند. دکتر محمود احمدی نژاد، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت متخصص "استفاده از شبه ضمیرها در ادبیات فارسی" است.
رئیس جمهور عدالت گستر، در بخش دیگری از بیاناتشان به ضعفهای دولت نهم اشاره کردند. البته باز هم نحوه بیان ضعفها قابل پیش بینی بود. دکتر احمدی نژاد حتی در زمان بیان ضعفهایش نیز از فرصت استفاده می کند و ادعاهای خود را تبلیغ و تکرار می کند؛ "متاسفانه در طول سال 86 مشکلاتی هم داشتیم. بخصوص در بخش اقتصاد علیرغم همه تلاش‌ها و ابتکارات و کارهای انجام شده، ایجاد اشتغال، جهش صادرات غیرنفتی، توزیع سهام عدالت و کارهایی که برای افزایش قدرت خرید گروه‌های کم‌درآمد انجام شد و البته منجر به بهبود نسبی وضعیت جمع کثیری از هموطنان گرامی ما شد. اما به علت تورم در سبد مصرفی خانوار، جمع زیادی از هموطنان هم دچار مشکل بودند."
به نظر شما واقعا این بیان یک مشکل بود یا ارایه یک گزارش کار؟ در این یک پاراگراف که قرار بود به مشکلات اشاره شود، 70 کلمه وجود دارد که 42 کلمه در مورد فعالیتهای دولت است و تنها 28 کلمه به بیان مشکلات اختصاص دارد.
رئیس جمهور واقعا انسان باهوش و فرصت طلبی است.

2- در خبرهای روز اول سال جدید، اخبارگو به نقل از الهام گفت: هر چند تغییر ساعت از ساعت 24 اول فروردین اجرا خواهد شد ولی دولت به دلیل جلوگیری از آثار منفی مالی و اجتماعی آن تلاش قانونی خود را برای لغو مصوبه مجلس پیگیری خواهد کرد.
وقتی این خبر پخش شد با خودم فکر کردم در ده سال گذشته بزرگترین ضررهای مالی و اجتماعی را پدیده ای به نام دولت نهم و محمود احمدی نژاد به ایران زده است، حال چطور سخنگوی محترم این دولت فخیمه اعلام می کند دولت جهت " جلوگیری از آثار منفی مالی و اجتماعی" یک مصوبه قانونی تلاش خواهد کرد؟
واقعا اگر آقای الهام و دوستانش به فکر کاهش عوامل رکود اقتصادی و تنشهای اجتماعی هستند باید همین امروز استعفای کابینه را اعلام و دست از مردم فریبی بردارند.
الهام در ادامه سخنانش اعلام کرده است که "مردم عزیز ما در این دو سال از تثبیت ساعت رسمی کشور احساس راحتی و رضایت داشتند... و دولت هیچ تمایلی برای به رنج انداختن مردم ندارد".
کاش می توانستم گوشی را بردارم و از دوست صمیمی دکتر محمود احمدی نژاد 2 سئوال بپرسم: اول اینکه "این مردم که می گویی چه کسانی هستند؟" و دیگری هم اینکه "دولت در دو سال و نیم گذشته چه تصمیمی گرفته است که بر اثر آن مردم به رنج نیافتادند؟"

3- در 4 روز اول سال 87 طبق روال دو سال گذشته به شدت درگیر حساب و کتابهای شرکت بودم. البته امسال دردسرهای جاگیر شدن در خانه جدید هم بود که خیلی از زحمتهایش را مهروش کشید.
در این 4 روز موفق شدم 6 فیلم ببینم که فکر کنم از تعداد تمام فیلمهایی که در طول سال 86 دیدم بیشتر بود(البته منهای فیلمهایی که در اتوبوس تهران – شیراز دیدم). She is the man، زن بدلی، فرار جوجه ای، سرباز جهانی، ماداگاسکار و Match Point شش فیلمی بودند که در 4 روز اول دیدم.
فیلم آخری که به اشتباه "امتیاز ازدواج" ترجمه شده است، ساختاری شبیه به فیلم شوکران بهروز افخمی دارد. فیلم داستان یک پسر تنیس باز ایرلندی است که با یک دختر متمول انگلیسی در لندن ازدواج می کند اما دلش اسیر دختر آمریکایی تنهاییست که عاشق هنرپیشگی است.
فیلم ساخته وودی آلن است. به همین دلیل توقع بیننده از فیلم بالا می رود اما بعد از تمام شدن فیلم، شما متوجه می شوید که این هنرپیشه معروف نتوانسته رضایت خاطر شما را جلب کند. از این لحظه به بعد است که تضادها و نواقص موجود در فیلم یکی پس از دیگری به سراغتان می آید و شما می فهمید که فیلم خوب جمع نشده است.
اگر بخواهیم این ساخته وودی آلن را با فیلم بهروز افخمی مقایسه کنم، باید بگویم که فیلم پاستوریزه افخمی بسیار محکمتر و منطقی تر پیش رفت و با 3 نقطه به پایان رسید. محمود بصیرت و سیما ریاحی فیلم شوکران بسیار به یادماندنی تر از کریس ویلتون و نولا رایس بودند.
البته وب سایت این فیلم بسیار حرفه ای و کاربرپسند طراحی شده است.

Match Point


4- در وبلاگ پریسا به نقل از خر فیلمهای شرک خواندم: "پهلوی آدمای بافرهنگ، الاغا عاقل ترین موجودات روی زمینن مخصوصا ماها که حرفم می زنیم."

/ 1 نظر / 3 بازدید
mohammad hossein emamparast

فتنه احمدی‌نژاد. سلام، الان تازه متوجه شدم چرا در سالروز وفات امام خمینی ، حضرت امام خامنه‌ای فرمودند که خود امام خمینی بارها فرمودند اشتباه کردند و منظور ایشان از این حرف چه بود . با رفتار اخیر رئیس جمهور بالاخره روشن شده است که احمدی‌نژاد با دادن نتایج آرا دروغی انتخابات به امام خامنه‌ای، باعث شدند که حضرت امام خامنه‌ای در ملا عام اعلام کنند که حمایت از احمدی‌نژاد بعد از انتخابات، اشتباه بوده است. فتنه اصلی‌ زیر سر احمدی نژاد و خائنین امثال خودش بوده و هست.ای کاش دسته احمدی‌نژاد هم سر به خیابان بگذارند شخصاً ترتیب ایشان را هم از پشت بام خواهم داد. سرباز ولایت من هستم نه آن مشائی دزد.