نگران نباشيد


از موبايلم صدای زيبای زنگ اس.ام.اس. که آمد خيلی خوشحال شدم چون فکر می‌کردم باز يک جوک جديد برایم آمده اما وقتی پيام را خواندم احساسم عوض شد: پايان بازی زندگی مرگ است نقطه‌ای که طبيعت به مقدسات اختراعی بشر می‌گذارد. پاپ ژان پل دوم هم تسلیم حکم طبيعت شد. البته از درگذشت پاپ خبر داشتم اما اين پيام من را به فکر واداشت.
وقتی در سال ۱۹۴۱ افسر بازنشته ارتش که حالا در حال جان دادن بود، تمام نفسش را در سينه جمع کرد و با زحمت در گوش پسرش گفت که آرزو دارد او به جامه کشيشی در آيد، شايد فکر نمی‌کرد کارول روزی به رهبری معنوی بيش از يک و نيم ميلیارد کاتوليک جهان در آيد.
کارول يوزف وويتیلا که در سال ۱۹۲۰ در نزديکی شهر کراکو لهستان به دنيا آمده بود، در شب ۱۶ اکتبر ۱۹۷۸ از سوی کاردينال پريکل به عنوان اولين پاپ غير ايتاليايی از سال ۱۵۲۳ معرفی
شد.
پاپ جديد يک شاعر، نمايش‌نامه‌نويس، زبان‌شناس، فيلسوف، مولف کتب و مقاله‌های علمی و يک معلم اخلاق اجتماعی بود. او اسكي مي كرد و به فوتبال و کوهنوردی علاقه داشت. اهل تئاتر بود و همكارانش در كليسا، او را به جان وين تشبيه مي كردند.
در ماه مه ۱۹۸۱ محمدعلی آقجا هنگام مراسم دينی در ميدان سن‌پيتر، پاپ را مورد اصابت دو گلوله قرار داد و وی را از ناحیه شکم و دست زخمی کرد. پاپ بعدها به ملاقات وی در زندان رفت.
شعار پاپ در طول بيش از ربع قرن حضور در واتيکان اين بود که نگران نباشيد. او در پايان سال ۲۰۰۰ در نامه پوزش‌خواهانه بی‌سابقه‌اي خطاب به همه آنها كه كليسا در دو هزار سال گذشته در حقشان كوتاهي و ظلم كرده، به خاطر همه خطاهاي كليسا عذرخواهي كرد.
و اما چرا پاپ ژان پل دوم؟ پيش از كارول يوزف وويتيلا، پاپ ژان پل اول كه کمی بيش از يك ماه مقام پاپ را در اختيار داشت، به احترام دو پاپ قبل از خود، پل ششم و ژان بيست و سوم اين عنوان را برای خود برگزيد. سراسقف لهستانی نيز پس از انتصاب به عنوان پاپ همين لقب را براي خود انتخاب كرد و دومين ژان پل شد.
پاپ که روز جمعه در سردابی زير عمارت کليسای سن‌پيتر دفن شد در آخرين پيام خود برای مومنان گفته بود: عشق، قلب‌ها را به ايمان جذب می‌کند و آرامش به همراه می‌آورد.


به اين فکر می‌کنم که موبايل آدم را به کجاها که نمی‌برد...

/ 2 نظر / 5 بازدید
mohammad

عالی می نويسید....... بدون اغراق می گويم..... اميدوارم هميشه موفق باشيد.......