چرا علی کریمی به پرسپولیس آمد؟

علی کریمی یا همان جادوگر فوتبال آسیا که در طول مسابقه ها ناگهان ورزشگاه را به احترام دریبلهای آتشین و ویرانگرش از جا می کند، پس از سالها دوری از فوتبال باشگاهی ایران به آخرین تیم باشگاهی اش در ایران برگشته و طبق شنیده ها از شنبه با پیراهن پرسپولیس پا به توپ می شود. او که سال 2001 از پرسپولیس جدا شد، بعد از حضور در باشگاه های الاهلی، بایرن مونیخ، القطر، السیلیه دوباره به خواستگاه حرفه ای خود برگشته است.

این انتقال موجب خوشحالی بسیاری از فوتبالدوستان شده چراکه بسیاری از آنها عقیده دارند حضور کریمی در پرسپولیس نه تنها قدرت این تیم را برای حضور در جام باشگاه های آسیا بالا می برد بلکه تعداد زیادی از تماشاگران را دوباره به ورزشگاه ها می آورد. با یک حساب سرانگشتی نیز می توان به سادگی دریافت که حضور کریمی در فوتبال ایران یک معامله پرسود است. اما آیا این حضور برای خود او نیز سودآور است؟ کریمی اگر بخواهد بر اساس قراردادهایی که طی سالهای گذشته با تیمهای خود امضا کرده است، به ایران بیاید، کل بودجه یک تیم فوتبال را دریافت می کند اما به نظر می رسد او با رقمی به مراتب کمتر از مبلغ قراردادهای سالهای اخیرش به ایران آمده. واقعا چرا؟ چرا این مارادونای آسیا حاضر شده ضرر کند و در سی امین سال زندگی اش دست از ثروت اندوزی بکشد و با رقمی که برایش صرفه اقتصادی ندارد، به ایران بیاید؟

واقعیت شاید چندان باورپذیر نباشد اما علی کریمی نیز مثل هر فوتبالیست دیگری دوست دارد، در تیم ملی کشورش بازی کند. حال آنکه تحمل این دوری برای علی کریمی که در سالهای اخیر یکی از ستونهای اصلی تیم ملی بوده، سخت تر است. کریمی و مدیر برنامه هایش دریافته اند که علی دایی درهای اردوی تیم ملی را به این راحتی ها برای ستاره های قدیمی باز نمی کند. آنها با تحلیل رفتار دایی با لژیونرهای ایرانی شاغل در اروپا و حاشیه جنوبی خلیج فارس دریافتند که کریمی برای بازگشت سریع تر به تیم ملی باید در ایران و در پیش چشم روزنامه نگاران و فوتبالدوستان ایرانی بازی کند. وگرنه دایی می تواند به راحتی از نام کریمی به دلیل ناآمادگی بگذرد و جوانان را جایگزین مرد رویاساز فوتبال ایران کند. کریمی در این میان ترجیح داد مذاکره را با تیمی آغاز کند که هم هوادار دارد، هم در رقابتهای آسیایی بازی می کند، هم درآن غریبه نیست و هم مربی بادانشی دارد.

اگر نیت کریمی از بازگشت به فوتبال ایران را حضور مجدد در تیم ملی بدانیم، شاید بیراه نباشد که ادعا کنیم: دایی، کریمی را به پرسپولیس آورد.

 

 

علی کریمی

/ 1 نظر / 2 بازدید
محسن

مطلب قشنگ ولی کمی بود. به نظر من حضور علی کریمی در پرسژولیس را می توان در منظرهای زیادی تحلیل کرد. در هر صورت من از بازگشت کریمی به فوتبال ایران خوشحالم و فکر می کنم این احساس بسیاری از فوتبالدوستان ایرانی حتی استقلالی ها است. فقط امیدوارم کریمی در فونبال ایران دچار بی انگیزگی نشود. احساسی که گه گاه به سراغش می آید و به طرز وحشتناکی روی فوتبالش تاثیر می گذارد. گرچه به اعتقاد خیلی ها او توانایی برهم زدن تمام معادلات یک بازی را در چند ثانیه دارد! به قول عادل فردوسی پور "او به هر حال علی کریمی است, حتی در روز بدش!"