چرا در دانشگاه شیراز اعتصاب شد؟

شرح حوادث دانشگاه شیراز را در اخباری که توسط ایسنا و ایلنا مخابره شده است، می‌توان دنبال کرد. خلاصه ماجرا این است که رئیس دانشگاه یک حرف منطقی زده است و گفته آقایان دانشجو لطفا با زیرشلواری و زیرپیراهنی رکابی در محوطه خوابگاه تردد نکنید. این حرف بدی است؟

قطعا نه. به خصوص زمانی که شما بدانید خوابگاه دانشگاه شیراز در کنار دانشکده های ادبیات و علوم انسانی قرار دارد و تعداد زیادی از دانشجویان غیرخوابگاهی که تعداد زیادی از آنها هم دختر هستند در همین محوطه تردد می‌کنند. پس درخواست آقای دکتر صادقی که سالها رئیس دانشکده حقوق دانشگاه شیراز بود و با روی کار آمدن دولت جدید، رئیس دانشگاه شد، چندان هم بی‌راه نیست.

اما چرا اعتراض‌ها چنین عمقی پیدا کرده است؟

متاسفانه از زمان روی کار آمدن کادر مدیریتی جدید دانشگاه تصمیم‌های محدودکننده زیادی گرفته شد. دانشجویان با توجه به فضای سیاسی کشور و رکود چشمگیر فضای دانشجویی بیشتر این فشارها را تحمل کردند اما بالاخره با روی دادن یک اتفاق که خود دکتر صادقی به حق آن را سوءتفاهم می‌خواند، عقده فروخورده دانشجویان یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌های کشور که همواره در فعالیتهای دانشجویی پیشرو بوده است، گشوده شد و دانشجویان نیمه شب داد زدند که: صادقی استعفا، استعفا.

جالب و البته تاسف‌بار این است که در اس.ام.اس هایی که روز گذشته در شیراز بین جوانان و دانشجویان رد و بدل می‌شد و خبر تجمع 2 هزار نفری دانشجویان منتشر می‌شد، نام دکتر صادقی، دیکتاتور صادقی نوشته شده بود.

نتیجه‌ای که این استاد مذهبی حقوق باید از این حوادث بگیرد این است که: اگر حوادث اخیر در پی یک سوءتفاهم رخ داده است، برداشتی که سیستم مدیریتی دانشگاه شیراز نیز از سکوت بلندمدت دانشجویان داشت، یک سوءتفاهم بود که منجر به بروز سوءتفاهم دوم شد.

اگر طی یک سال و چند ماه گذشته دانشجویان سکوت کردند فقط به دلیل فضای بسته دانشگاه بوده است نه مدیریت صحیح و بدون ایراد مدیران دولت جدید.

بغض دانشجویان بالاخره باید می‌شکست و این اتفاق نیمه‌های یک شب بهاری رخ داد تا آقای دکتر از خواب دراز خود بیدار شود.

صبح به خیر دکتر صادقی!

/ 1 نظر / 5 بازدید

خيلی عالی بود دمتون گرم