سرنوشت شهریار

مروری بر سیر رفتارهای علی دایی، نمودار امیدوارکننده ای را به ما نشان می دهد. او که سابقه تنبیه کردن خبرنگاران با مشت و لگد را در کارنامه خود دارد، حالا به جایی رسیده که تنها سئوالات خبرنگاران را با سئوال جواب می دهد. دایی پس از انتخاب شدن به عنوان سرمربی تیم ملی سعی زیادی کرد تا رفتارهای خود را اصلاح کند و حتی در اولین مصاحبه هایش در قامت سرمربی تیم ملی، رگه هایی از ندامت را نمایان کرد. کاپیتان سابق تیم ملی، تلاش فراوانی کرد تا رابطه اش را خبرنگاران نرم کند. او برای آشتی با قلعه نویی و علی کریمی پیش قدم شد و زودتر از آنها به سالن آشتی کنان رفت. اما همه اینها تنها ظاهر قصه بود و شهریار فوتبال ایران، همچنان درونی پرحرارت داشت و نمی توانست دست از برخی الگوهای ذهنی اش بردارد. دعوت نکردن او از کریمی برای حضور در دیدار مقابل عربستان، نشان دهنده وجود کینه های قدیمی در سینه دایی است. ترکیب ضعیف کادر فنی تیم ملی نیز نشان می دهد که دایی سر ناسازگاری دارد و نمی تواند با هر کسی کار کند.
حالا که آقای شهریار فوتبال ایران دوباره از عرصه ملی حذف شده، این سئوال در ذهن ها شکل می گیرد که خانه بعدی او در شهر فوتبال ایران کجاست. او پس از کنار ماندن از تیم ملی در سال 2006، در لباس یک بازیکن - مربی سایپا را قهرمان ایران کرد و دوباره به تیم ملی آمد. اما این بار او از پست سرمربیگری تیم ملی حذف شده و به نظر نمی رسد، در ایران جایگاهی بالاتر از این برای دایی وجود داشته باشد.
علی دایی با توجه به خصوصیتهای رفتاری اش، قطعا نمی تواند هدایت تیم های پرسپولیس یا استقلال را بر عهده بگیرد. حتی به نظر می رسد او در هدایت تیمهای پرطرفدار شهرستانی نیز ناموفق باشد. شاید توانایی ها و تجارب فنی او بسیار بالا و مفید باشد اما نحوه برخورد او با هواداران و رسانه ها، به طور حتم دوره همکاری اش با تیمهای پرتماشاگر را کوتاه می کند. بهترین مکان برای ادامه فعالیت دایی، باشگاه هایی همچون سایپا، پیکان و راه آهن هستند که هوادار زیادی ندارند و رسانه ها نیز نسبت به باختهای آنها بی تفاوت هستند. موفقیت دایی در سایپا، تاحد بسیار زیادی ناشی از همین مساله است. جای شک نیست که او اگر پس از جام جهانی به جای سایپا، هدایت یکی دیگر از تیمهای پرطرفدار را برعهده می گرفت، هرگز به قهرمانی نمی رسید.
برخی همچون فردوسی پور و حاج رضایی عقیده دارند، پذیرش مسئولیت سرمربیگری تیم ملی در این برهه زمانی برای دایی خیلی زود بوده است اما به نظر می رسد با توجه به رفتارهای دایی، او هر وقت دیگر هم که سرمربی تیم ملی می شد با لحن و نگاه حق به جانب و طلبکارانه اش، زیر پای خود را خالی می کرد و به سرنوشت مشابه امروزش دچار می شد.
دایی در طول یک سال گذشته نشان داد که با توجه به خصوصیت های رفتاری اش، هرگز گزینه مناسبی برای هدایت تیم ملی نبوده و نخواهد بود. و این مساله برای ما اهالی فوتبال مایه تاسف است که نمی توانیم از داشته های فنی، بهترین گلزن کتاب تاریخ فوتبال جهان بهره مند شویم. کاش دایی کمی خوش اخلاق تر بود...

* * *

مطالب قبلی وبلاگ در مورد علی دایی

دوازده سال پیش در چنین روزی...
جیغ نارنجی
آقای دایی! من از شما معذرت می‌خواهم

/ 1 نظر / 2 بازدید
آذر

من خیلی توی فوتبال وارد نیستم. اما اینطور که به نظر می رسه دایی چه خوب چه بد قربانی سیاست بازی و حماقت بالادستی های فوتبال هم شده.