خواجه در بند قند دیوان است

سرانجام استفاده از قند و شکر در دستگاه‌های دولتی ممنوع شد.
روز گذشته معاون اجرایی آقای رئیس جمهور در بخشنامه‌ای، دستور فوق را به تمام نهادها و ارگانهای دولتی ابلاغ کرد. این اقدام در راستای حفظ سلامت کارکنان دولت و براساس مصوبه سال گذشته شورای عالی سلامت صورت گرفته است.
سئوال اینجاست که آیا مقابله با مافیای اداری و رشوه خواری در مجموعه های دولتی که داد مردم و مقامات قضایی را بلند کرده است، ضرورت بیشتری دارد یا صدور بخشنامه برای حفظ بهداشت و سلامت فردی کارمندان و حذف قند و شکر؟
مجموعه دولت نهم در طول عمر کوتاه خود نشان داده است که اولویتها را خوب نمی شناسد و در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها کمتر به مسائل و مشکلات اساسی توجه جدی می کند و بیشتر در بند حاشیه ها اسیر است. به طور یقین اهمیت دادن به سلامت کارمندان و ایجاد محیط کاری آرام و امن برای آنها بسیار مهم است و کسی نمی تواند منکر ارزشمند و حتی علمی بودن تصمیم اخیر شود. پیش از این نیز بخشنامه های مشابه ای در سطوح پایین تر، صادر شده بود که مورد استقبال قرار گرفت. حذف مصرف نوشابه های گازدار از وعده ناهار و همچنین ممنوعیت استفاده از سوزن ته گرد، به دلیل اینکه می تواند عامل انتقال بیماری ایدز باشد، نمونه هایی از چنین تصمیم هایی بود. اما تاکید زیاد بر چنین بخشنامه هایی و در مقابل بی توجهی به مشکلات بزرگتر سیستم بیمار اداری و بی برنامگی برای مقابله با آنها، ارزش  و اعتبار چنین دستورات بهداشتی ای را زیر سئوال می برد. آیا دولت همین قدر که پیگیر سلامت فردی کارمندان است، مصوبه ها و لایحه های برخورد با فساد اداری را نیز پیگیری می کند؟
رئیس جمهور محترم، در ابتدای فعالیتش برادر بزرگتر خود، حاج داوود احمدی نژاد را به عنوان مشاور و رئیس دفتر بازرسی نهاد ریاست جمهوری منصوب کرد و چنان که از متن حکم رئیس جمهور برداشت می شد، قرار بود با این انتصاب زیرمجموعه های دولت نهم تحت "نظارت هدایتگرانه و پیشگیرانه" برادر رئیس جمهور قرار گیرند. آیا همین طور که دستور ممنوعیت استفاده از قند و شکر در دستگاه های دولتی، در رسانه ها منتشر می شود، گزارشهای دفتر بازرسی نهاد ریاست جمهوری و نتیجه تلاشهای مدیران این مجموعه نیز منتشر می شود؟
همین تضادها و تناقضهای سئوال برانگیز باعث می شود تا چنین دستورهایی در حد بخشنامه های کاغذی باقی بماند و مردم برای اجرایی شدن آنها همکاری لازم را با دولت نکنند.
به نظر شما آیا از فردا، قندان آبدارخانه اداره های دولتی به خرمادان و کشمش دان و توت خشک دان تبدیل می شود؟ آیا از فردا همه کارمندان، چای خود را با لبخند رضایت به همراه اقلام توصیه شده از سوی معاون رئیس جمهور نوش می کنند؟ پیشنهاد می شود اگر در طول چند روز آینده گذرتان به اداره های دولتی افتاد، به چای خوردن کارمندان و مکالمات آنها حین نوشیدن چای دقت کنید. ببینید کارمندان دولت که بسیاری از آنها پدر، مادر، همسر، خواهر، برادر، همسایه و یا دوست صمیمی شما هستند، چای شان را با قند می خورند یا با خرما و توت خشک و کشمش؟
آنجا که سعدی در باب ششم گلستان، از دیدارش با طایفه دانشمندان در جامع دمشق و بر بالین پیرمرد صد و پنجاه ساله رفتن حکایت می کند، پاسخ خود را به چنین فرامینی نیز می دهد. سعدی شیرین سخن در میانه این حکایت خود به نقل از پیر در حال فوت می گوید:  
خانه از پاى بست ویران است               خواجه در بند نقش ایوان است
پیرمردی ز نزع مینالید                   پیر زن صندلش همی‌مالید
/ 0 نظر / 2 بازدید