برای شیراز

به یاد ندارم که برای فوتبال اشک ریخته باشم.
در تمام آن سالهای کودکی که با ترس و لرز و دور از چشم خانواده برای دیدن فوتبال به ورزشگاه می رفتم، در تمام آن سالهایی که فوتبال بازی می کردم، در تمام این سالهایی که از فوتبال خواندم و از فوتبال نوشتم، هرگز به یاد ندارم که برای فوتبال اشک ریخته باشم.
نه تنها اشک نریختم بلکه چند سالی شده که توان درک بغض و ماتم هواداران دو آتشه را از دست داده ام. اما امروز ...

***

امروز "برق"، این تیمی که سالهاست دوستش می دارم بیست و یکمین بازی بدون برد خود را پشت سر گذاشت و به قعر جدول تکیه داد. نتیجه بازی و جدول رده بندی را که دیدم، خشکم زد، مات شدم و ... اشک در چشمانم حلقه زد.
احساس بدبختی زیادی کردم. مثل آدم بیچاره ای شدم که دستش از همه جا کوتاه مانده؛ مثل محکوم به مرگی که پای چوبه اعدام است. نمی توانم بگویم همه این احساس فقط و فقط به خاطر برق بود. برق را دوست دارم اما به خود پیچیدنم، بیشتر به خاطر بی صاحب بودن شهرم است. به خاطر این است که در شهرم یک مرد هم باقی نمانده که غیرت و تعصب به خرج دهد. به خاطر این است که اختیار شهر بزرگی همچون شیراز در کف نامردان پستی است که جز مزدوری کار دیگری بلد نیستند.
شهر من چنان بی صاحب شده که کوتوله ها به جانش افتاده اند و از بالا و پایین به ویرانی اش همت گماشته اند. از همان ابتدا باور نداشتم که این بی مایگان چیزی به این شهر و این گنجینه بیافزایند، تنها امیدوار بودم که چیزی از این سرمایه کم نشود و به یغما نرود اما حیف که چنین شد و داشته های شیرازم به راحتی از کف رفت.
"برق"، نمونه کوچک شده ای از شیراز است؛ شهری که تمام داشته هایش را به راحتی از دست می دهد و کوتوله هایی که میزهای مدیریت شهر را محکم چسبیده اند، بی تفاوت نسبت به نتیجه عمل خویش، حال و آینده شیراز را به حراج گذاشته اند.

***

نه... من برای فوتبال اشک نمی ریزم. من برای شهر و کشوری که این چنین در حال ویران شدن است، اشک می ریزم.

/ 2 نظر / 3 بازدید
آذر

کاش می تونستم درک کنم. عشق به فوتبال و یک تیم فوتبال را می گم. هر چند برام هم مهم نبوده هیچ وقت

پاک فطرت

سلام امروز برق باز هم باخت و به دسته اول سقوط کرد و همه نظاره گر اشک های کسانی بودیم که در سرما گرما برای آن دل می سوزاندند براستی این سقوط برق نبود این سقوط شهری است که داعیه های فراوانی دارد باید برای خودمان اندکی مرگ طلب کنیم