چه چيزی حق مسلم ماست؟

 

رسانه‌ها همواره القا کننده خواسته های طبقه بالای جامعه و سياستمداران و صاحبان صنايع بزرگ هستند. در حاليکه آنها کمتر مجال بازگويی خواست ها و نيازهای مردم عادی را به دست می‌آورند اما از چنان قدرت بالايی برخوردار هستند که پيامهای خود را به مردم ديکته می‌کنند.
اين روزها از تمام رسانه‌های ايران شعار کوبنده انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست به هزار و يک گونه مختلف بازگو و تکرار می‌شود تا افکار عمومی جامعه با خواسته نظام که اتفاقا خواسته بدی هم نيست همسو شود. اما نکته اينجاست که اکثر قريب به اتفاق مردم شهيد پرور ايران اسلامی نمی‌دانند که انرژی هسته‌ای چيست؟ شورای حکام کجاست؟ شورای امنيت و آژانس و NPT چه کارکرد و نقشی دارند؟ حال چگونه اين جماعت، با سياستمدارانی که تا چندی پيش فعاليت های هسته ای خود را بدون هر گونه اطلاع‌رسانی شفاف انجام می‌داده است همنوا شده‌اند و برای چيزی که از آن حداقل آگاهی دارند، حنجره پاره می‌کنند؟ جواب سوال را می‌توان در تاثير رسانه جستجو کرد.
البته اين سکه، روی ديگری هم دارد... هر وقت می‌خواهيد فرهنگ اصيل يک جامعه را مورد ارزيابی قرار دهيد سراغ رسانه‌ها و ادبيات رسمی آن جامعه نرويد. بهتر است که به سراغ رسانه‌های غير رسمی و ادبيات مخفی آن جامعه برويد. به دفتر خاطره‌ها، وبلاگ‌ها، جک‌ها و لطيفه‌ها، حکايتهای رايج، ديوار نوشته‌ها و مکتوباتی از اين قبيل برويد. در ميان چنين مستنداتی شما می‌توانيد نظرات و واکنشهای پاک و غيرهدايت شده مردم جامعه را ببينيد. در خصوص انرژی هسته‌ای و اينکه تبليغات رسانه‌های ملی و غیرملی چقدر توانسته عموم ملت را توجيه کند نيز می‌توانيد به چنين تحليلی دست زد.
طی چند روز گذشته تعداد نسبتا زيادی SMS که حاوی جک‌ها و متلک‌هايی به شعار انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست بوده است بين گوشی‌های تلفن همراه جماعت موبايل‌دار ايرانی رد و بدل می‌شود. محتوای اين SMSها نشان می‌دهد که مردم اعتقاد راسخی به اين شعار ندارند و ناآگاهی آنه از اين مساله باعث شده دست به مشخره کردن آن بزنند.

 


بگذريم... کار داره به جاهای باريک می‌کشه و حرفها داره سياسی می‌شه... بگذريم...
اما ضرورت دارد که همين جا تاکيد کنم: انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست
  

/ 4 نظر / 2 بازدید
FATMEH SHAMS

سلام.بله من داور جشنواره نشريات دانشجويی بودم...

فرزاد صدری

سلام بچه های خط مدتی است تو خط نمی بينمتون!اما جاتون هميشه سبزه.راستی تا مدتها نشريه دانشجو رو وبلاگم لينک بود اما حذفش کردم چون به روز نبود.در عوض بچه های خط رو لينک می دم.سبز باشيد.

فرزاد صدری

راستی شعار انتخاباتی رئيس جمهور چی بود؟اين روزها می گن نونت بوی نفت نگيره ّآخه سفره ها نفتی شده! به هر حال انرژی هسته ای حق مسلم ما که است اما ای کاش رياست جمهور محترم به شعارهای انتخاباتی اش توجه بيشتری نشون بده به هرحال گفته می شه نرخ تورم در سال آينده بالا است.و اگه خدای ناکرده وضع مردم به لحاظ اقتصادی خراب بشه شعارها رنگ می بازه پس بيايد برای موفقيت دولت دعا کنيم.

سيد محمد امين جعفري

سلام خوشحالم كه پيدايت كردم . كاش مي شد يه كار تيمي مطبوعاتي درست حسابي شروع مي شد از لحاظ نشريات محلي و مطبوعات فاجعه آميز ترين استان ايرانه. از اينكه سرزدي ممنونم بازهم منتظرم.