درد مشترک

مراسم اعتکاف دانشگاه شیراز که در مسجد نوساز دانشگاه تمام شد، دانشجویان منتسب به "جریان عدالتخواه دانشگاه شیراز" بین معتکفینی که خود را برای بازگشت به خانه آماده می کردند، نشریه تک برگی را توزیع کردند به نام "روایت 57". محتوای این نشریه، همان بود که در روزنامه های ایران و جوان و وطن امروز نیز دیده می شود؛ توهین آشکار به میرحسین و هاشمی و خاتمی و معترضان به نتایج انتخابات، آمریکایی و صهیونیستی خواندن اعتراضات و توجیه تخلفات صورت گرفته در انتخابات.
در یادداشت اول نشریه "روایت 57" نویسنده ضمن دفاع از "مواضع عدالت محور دکتر احمدی نژاد" و یادآوری حمایت این جریان از رئیس دولت نهم در انتخابات خرداد 88، به انتقاد این جریان از "ماجرای کردان و رحیم مشایی" هم اشاره کرده بود. در بخشی از این یادداشت، آمده بود: "... و اینک بعد از انتخابات [جریان دانشجویی عدالتخواه شیراز] با اصرار بر نقدهای گذشته به طور جدی پیگیر مطالبات از دولت در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی و پاک نمودن دامن دولت از عناصر معلوم الحال خواهد بود و چنانچه دولت بخواهد ذره ای از آرمان های امام راحل و انقلاب کوتاهی کند، اولین سیلی را از جانب دانشجویان عدالتخواه خواهد خورد."
***
دکتر محمود احمدی نژاد، نامزد مورد حمایت جریان دانشجویی عدالتخواه دانشگاه شیراز، با معرفی اسفندیار رحیم مشایی به عنوان معاون اول، پیش از اینکه دولت دهم کار خود را آغاز کند، دانشجویان عدالتخواه را همانند بسیاری دیگر از سیاسیون و فعالان سیاسی و مردم کوچه و بازار شوکه کرد. دانشجویانی که از "سیلی زدن" به گوش دولت دم می زدند، حال مات و مبهوت شده اند. به راستی اگر دکتر محمود احمدی نژاد، پیش از 22 خرداد اعلام کرده بود که اسفندیار رحیم مشایی را به عنوان معاون اول خود منصوب می کند، دانشجویان عدالتخواه دانشگاه شیراز این چنین سینه چاکانه برایش فعالیت می کردند؟ و یا حتی اگر در روز جشن پیروزی، همان روزی که معترضان را خس و خاشاک خواند، دست مشایی را بالا می برد و وی را معاون اول خود می خواند، دانشجویان عدالتخواه دانشگاه شیراز، اقدام به انتشار "روایت 57" و توهین به بزرگترین شخصیتهای نظام و انقلاب می کردند؟ قطعا نه!
***
امروز دانشجویان عدالتخواه دانشگاه شیراز و سایر هواداران و حامیان سیاسی محمود احمدی نژاد، بیش از هر روز دیگری حال و احوال معترضان به نتایج انتخابات و مخالفان احمدی نژاد را درک می کنند. سخن اصلی تمام مخالفان رئیس دولت نهم، این بود که ایشان طی چهار سال گذشته، در پس حرکتهای نمایشی و شعارهای تبلیغاتی شان هیچ قدم موثر و مفیدی برای مردم، نظام، اسلام و انقلاب برنداشته است و هرچه کرده جز برای منافع شخصی و گروهی خود نبوده است. متاسفانه نگاه به شدت سیاست زده دانشجویان عدالتخواه دانشگاه شیراز و سایر گروه های سیاسی حامی احمدی نژاد به آنها اجازه نداد تا جان کلام معترضان و مخالفان را بشنوند.
امروز که اسفندیار رحیم مشایی، حکم معاون اولی را در جیب دارد، لازم است که این گروه ها با تامل بیشتری به احمدی نژاد، خصلتها و برنامه های پنهانش نگاهی دوباره بیاندازند. اگر این نگاه دوباره، خالی از سیاسی بازی باشد، فطعا تصویر واضح تری از احمدی نژاد، دیده خواهد شد؛ تصویری که چه بسا حامیان دیروز را از حمایت فاطع خود، پشیمان کند.
***
امروز مخالفان و موافقان دیروز احمدی نژاد که هرگز نتوانستند به "ادبیات مشترک"ی دست پیدا کنند، به یک "درد مشترک" رسیده اند. هر دوی این گروه ها امروز می دانند که محمود احمدی نژاد، پیش و بیش از آنکه هر ارزشی را در نظر بگیرد، دغدغه های شخصی اش را ملاک عمل قرار می دهد.
"درد مشترکِ" مخالفان و موافقان دیروز احمدی نژاد، نگرانی نسبت به معیارها و ملاکهای مدیریتی گزینشی وی است. ملاکهایی که به راحتی کردانها، محصولیها، بهبهانیها و مشاییها را تایید و در حساس ترین پستها قرار می دهد.
"درد مشترکِ" مخالفان و موافقان دیروز احمدی نژاد، هراس از بی توجهی وی به نظر مردم است. اگر این مردم، کسانی بودند که به احمدی نژاد رای نداده و از وی حمایت نکرده بودند، قطعا بی توجهی به نظرشان قابل قبول تر بود. اما امروز احمدی نژاد به تمام توصیه ها و پیغام ها و نظرهای حامیان و هواداران خود پشت کرده و این بی توجهی به رای کسانی که برای فرستادن احمدی نژاد به پاستور از هیچ اقدامی فرو گذاری نکرده اند، چندان قابل توجیه نیست.

/ 1 نظر / 2 بازدید
آذر

بخشی از حامیان سینه چاک احمدی نژاد نشون دادن که تعصبات چشم و گوش بسته شان حدی داره و ارزشهاشون را حاضر نیستن فدای احمدی نژاد کنند امروز عکسی از نماز حمعه دیروز توی روزنامه ها بود که نشون می داد دانشجویان بسیجی پلاکاردهایی به مضمون زیر در دست گرفته بودند: رای داده شده ممکن است پس گرفته شود حتی شما آقای احمدی نژاد این مساله من را کمی به این قشر از دانشجویان امیدوار کرد.